Sevgilinizle Öpüşürken Aklınızda Bulunması Gereken Süper Bilgiler

-
Abone ol

İnsanlar binlerce yıldır öpüşüyor. Öpüşmenin kökeni konusunda birçok farklı teori var. Bunun ilk memeli atalarımızdan miras kaldığı düşünülüyor. Bazı teoriler ise öpüşmenin anne karnındaki şartları hatırlattığı için yetişkinlikte de sürdürüldüğünü söylüyor. Ne olursa olsun öpüşmek hayatımızın bir parçası ve gerçekten çok ilginç yanları var. İşte onlardan bazıları:

1. Kaslarınızı çalıştırmanın en zevkli yolu!

Sevgilimizle ya da partnerimizle öpüşürken vücudumuzda çok enteresan değişiklikler, hareketlenmeler oluyor. İngiliz araştırmacılar bir çifti MR cihazına sokup öpüştürmüş. Öpüşürken neler olduğuna göz atan araştırmacılar öpüşürken vücuttaki 142 farklı kas grubunun aktif hale geldiğini görmüş. Bunların sadece 34'ü yüz bölgesindeki kaslarmış. Öpüşürken dakikada 2-3 kalori yakılıyormuş.

2. Siz ne tarafa yatırıyorsunuz?

İnsanlar öpüşürken kafalarını genellikle sağa yatırır. Alman biliminsanları bununla ilgili bir araştırmada 100 çifti öpüştürmüş ve gözlemiş. Araştırmanın sonucunda deneklerin 3'te 2'sinin öpüşürken kafalarını sağa yatırdığı gözlemlenmiş. Bilimadamları bunun anne rahminde kazanılan bir içgüdüsel durum olduğunu düşünüyormuş.

3. Öpüşmeye bayılıyoruz çünkü...

Ortalama, normal bir insan hayatının toplam iki haftasını öpüşerek geçiriyormuş.Peki öpüşmeye neden bu kadar düşkünüz? Çünkü dudaklarımız vücudun en çok sinir düğümü içeren bölgelerinden biri. Bu sinirler uyarılınca beyinde mutluluk ve heyecan yaratan hormonlar salgılanıyor. Bu yüzden öpüşmek çok hoşumuza gidiyor. Hoşumuza gittiği içinde tekrar tekrar öpüşmek istiyoruz.

4. Gelelim öpüşmenin faydalarına...

Öpüşmenin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var. Örneğin öpüşmek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor. Her gün düzenli olarak öpüşen erkeklerin, öpüşmeyen erkeklere göre ortalama 5 yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıkmış. Sigarayı bırakıp, beyaz ekmeği, şekeri keserseniz, bir de her gün 45 dakika egzersiz yaparsanız hiç ölmezsiniz.

5. 58 saat öpüşen insan varmış!

İnsanlar binlerce yıldır öpüşüyor. Öpüşmenin kökeni konusunda birçok farklı teori var. Bunun ilk memeli atalarımızdan miras kaldığı düşünülüyor. Bazı teoriler ise öpüşmenin anne karnındaki şartları hatırlattığı için yetişkinlikte de sürdürüldüğünü
söylüyor. Ne olursa olsun öpüşmek hayatımızın bir parçası ve gerçekten çok ilginç yanları var. İşte onlardan bazılar: En uzun dudak dudağa öpüşme rekoru 58 saat 35 dakika ve 58 saniye ile Taylanlı çift Ekkachai ve Laksana Tiranarat'a ait.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir