Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Seri Katilinden Diktatörüne İnanılmaz Hayatları Konu Eden En İyi Netflix Belgeselleri

Anasayfa > Keşfet

Her şey usul usul dijitalleşirken online eğlence, dizi ve film platformları da hayatlarımızın bir parçası oldu. Hepimiz bu platformlardan en az birine üyeyiz ve vaktimizi en doğru, en keyifli şekilde değerlendirelim derken yüzlerce içeriğin arasında dakikalarca geziyoruz. 

Bu yazımızda belgesel tutkunlarının bu derdine bir son vermek için Netflix'in en çok dikkat çeken belgesellerini bir araya getirdik. Nefes almadan izleyeceğiniz 10 Netflix belgeseline birlikte göz atalım.

10. Elize Matsunaga: Era Uma Vez Um Crime / Elize Matsuna: Gerçek Bir Suç Masalı (2021)

10. Elize Matsunaga: Era Uma Vez Um Crime / Elize Matsuna: Gerçek Bir Suç Masalı (2021)

IMDb: 5.8

İzledikçe Brezilya halkı gibi bizi de dehşete düşüren, gerçek bir hikaye ile karşı karşıyayız. Dehşet verici cinayetin ayrıntılarını bölüm bölüm izleyici ile paylaşan belgeselde Elize Matsunaga'nın ifade kayıtları da yer alıyor. Her dakikası insanın kanını donduracak cinsten olan yapımın yönetmen koltuğunda Eliza Capai yer alıyor.

9. Minimalism: A Documentary About The Important Things / Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2015)

9. Minimalism: A Documentary About The Important Things / Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2015)

IMDb: 6.7

Toplumun bireyler üzerinde oluşturduğu kitle kültürü algısı yüzünden hep daha fazlasını talep etme ihtiyacını eleştiren belgesel, minimalizm anlayışını özetliyor. Yönetmen koltuğunda Matt D'Avella'nın oturduğu yapım, Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus isimli iki arkadaşın minimalizm anlayışını benimseyerek değiştirdikleri alışkanlıklarını ve edindikleri deneyimleri konu alıyor. İzleyen herkesin kendinden bir parça bulacağı Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel, hayatınızda yapacağınız değişimler için adım atmanızda büyük bir rol oynayacak.

8. Myth & Mogul: John DeLorean / John DeLorean: Otomotiv Efsanesi (2021)

8. Myth & Mogul: John DeLorean / John DeLorean: Otomotiv Efsanesi (2021)

IMDb: 7.1

John DeLorean'ın mütevazı bir mühendis olarak giriş yaptığı otomotiv dünyasında hızla yükselişine ve perde arkasında gerçekleşen olaylara tanık oluyoruz. Çevresi tarafından çok sevilen ve önemsenen DeLorean'ın yükselişinin düşünüldüğü kadar temiz bir geçmişe sahip olmadığı, Netflix orijinal yapımı bu belgesel ile açığa çıkıyor. General Motors'ta başlayan kariyeri, bitmek bilmeyen hırsı ve beraberinde gelen birçok sıkıntı ile DeLorean'ın kariyerindeki birçok detaya değinen belgesel; her bölümü maksimum 48 dakikalık üç parça halinde izleyici ile buluşuyor. Mütevazi bir kariyer ile başlayan bu hırs dolu hikayeyi izlerken zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceksiniz.

7. How To Become a Tyrant? / Zorba Nasıl Olunur? (2021)

7. How To Become a Tyrant? / Zorba Nasıl Olunur? (2021)

IMDb: 7.4

2021 yapımı Zorba Nasıl Olunur, altı bölümlük bir mini belgesel dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Yayınlandığı günden itibaren büyük ses getiren yapım, dünya tarihini etkileyen tek adam rejimlerini konu alıyor. ''Bir halk nasıl kontrol altında tutulur?'' sorusuna ve devamında halklar üzerinde uygulanan algı yönetimi gibi birçok konuya değinen belgesele konu olan isimler ise yapımı çarpıcı hale getiriyor. İdi Amin, Adolf Hitler, Joseph Stalin, Kaddafi, Saddam Hüseyin ve Kim Jong-Un gibi isimlerin yönetim biçimlerine değinen belgesel dizisinin yapımcılığını Game of Thrones'tan tanıdığımız Peter Dinklage ve Waller Newell üstleniyor. İzlemeye başladığınız ilk andan itibaren zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve kendinizi büyük bir çıkmazın içinde bulacaksınız.

6. Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer / Gece Avcısı: Bir Seri Katili Yakalamak (2021)

6. Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer / Gece Avcısı: Bir Seri Katili Yakalamak (2021)

IMDb: 7.5

Netflix'in tüyler ürpertici yapımlarından biri de Gece Avcısı: Bir Seri Katili Yakalamak. Gece Avcısı lakabı ile nam salan Richard Ramirez isimli bir seri katilin 80'li yılların ilk çeyreğinde işlediği bir takım cinayetleri konu alan yapımda dehşet verici birçok detaya tanıklık ediyoruz. 1984 ve 1985 tarihlerinde Los Angeles halkına korku dolu anlar yaşatan seri katil, ardında bıraktığı birçok cinayet ile hâlâ adından söz ettirmeye devam ediyor. Başından sonuna kadar korku dolu anlara şahit olacağınız yapım, uykularınızı kaçıracak!

5. Icarus / İkarus (2017)

5. Icarus / İkarus (2017)

IMDb: 7.9

Spor müsabakalarındaki doping iddialarını konu alan yapım, belgeselin yönetmeni olan Bryan Fogel'in olayları araştırmaya başlaması sayesinde ortaya çıkıyor. Grigory Rodchenkov isimli Rus bir bilim insanıyla çalışmaya başlayan Fogel, araştırmaları sonucunda kendini bir doping skandalının içinde buluyor. Çıktığı bu yolda Rusya'nın milli sporcularına sağladığı doping fonuyla karşılaşan Fogel için işler farklı bir noktaya geliyor. 2017 tarihli yapımın spor dünyasında yarattığı etkiler ise hâlâ tazeliğini koruyor.

4. The Story of Diana / Diana'nın Hikayesi (2017)

4. The Story of Diana / Diana'nın Hikayesi (2017)

IMDb: 8.0

Sansasyonel hayatı, kafalarda soru işaretleri bırakan ölümüyle akıllar kazınan prenses Diana'nın hikayesini en yakınlarından dinliyoruz. Magazin basınından prens Charles'a kadar birçok detaya değinen yapım, prenses Diana üzerindeki baskı ve daha fazlasını iki kısım hâlinde izleyici ile buluşturuyor. Kraliyet ailesinde yer almanın verdiği büyük yük ve baskılar altında ezilen Diana'nın, Charles ve Camilla arasında geçen ilişkinin gerçekliği ve kraliyet ailesine dahil olmanın getirdiği korkunç yükümlülüklerin ağırlığı ile nasıl başa çıktığı röportajlar ve derlemeler sayesinde izleyiciye aktarılıyor.

3. Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer / Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı (2019)

3. Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer / Kedilere Bulaşmayın: İnternette Katil Avı (2019)

IMDb: 8.0

Yayın tarihi pek yeni olmasa da hâlâ adından sıkça söz ettiren bir yapım var sırada. İnternette yayılan ve hayvansever bir topluluğun dikkatini çeken video, devamında bir katil avının başlamasına ve psikopat bir katilin yakalanmasına sebep oluyor. Üç bölümden oluşan mini belgesel dizisi, Luka Magnotta'nın evinde çekip internette yayınladığı videoların hayvanseverler tarafından fark edilmesini ve bunun sonucunda gerçekleşen tüyler ürpertici olayları konu alıyor. Belgeseli izlerken bazen öfkenize hakim olamayacak, bazen de gerilimin doruklarında hissedeceksiniz!

2. Formula 1: Drive to Survive / Formula 1: Hayatta kalmak İçin Sür (2019)

2. Formula 1: Drive to Survive / Formula 1: Hayatta kalmak İçin Sür (2019)

IMDb: 8.6

Formula 1 ve Netflix ortak yapımı olarak karşımıza çıkan belgesel dizisi; Formula 1 pilotlarının, yöneticilerin ve daha birçok kişinin yaşadıklarına ve perde arkasında gerçekleşen olaylara dayanıyor. 2019 yılından günümüze kadar yayınlanmaya devam eden belgeselin dördüncü sezonu 2022 yılında izleyici ile buluşacak.

1. The Last Dance / Son Dans (2020)

1. The Last Dance / Son Dans (2020)

IMDb: 9.1

Efsane basketbol oyuncusu Michael Jordan'ın kariyerinden kesitleri izleyici ile buluşturan Netflix orijinal yapımı belgesel, bizleri 90'ların ses getiren basketbol tarihi ile buluşturuyor. Scottie Pippen, Dennis Rodman gibi isimlere de rastladığımız belgesel; Chicago Bulls'un unutulmaz yükselişini heyecan verici bir dille gözler önüne seriyor. İzleyicisine büyük bir nostalji yaşatan ve doksanlı yılların unutulmaz basketbol olaylarını günümüz ile buluşturan yapım, basketbol severleri macera dolu anlarla buluşturmayı hedefliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?