Görüş Bildir
Haberler
Sedef Kabaş'ın Tutukluluğuna İtiraz

Sedef Kabaş'ın Tutukluluğuna İtiraz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş'ın tutukluluğuna itiraz edildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 22 Ocak'ta tutuklanan Sedef Kabaş'ın avukatı Uğur Poyraz, müvekkilinin tutukluluğuna itirazda bulundu.

Avukat Poyraz tarafından İstanbul Asliye Ceza Hakimliği'ne sunulmak üzere verilen itiraz dilekçesinde, tutuklama kararının usul ve esas yönünden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına, Anayasa ve yasalara açıkça aykırı olduğu belirtilerek Kabaş'ın bihakkın veya adli kontrol kararıyla tahliyesi talep edildi. 

Sedef Kabaş'ın sözlerinin dökümüne yer verilen dilekçede, Kabaş'ın emniyette ifade verdiği sırada Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Twitter'da paylaşım yapılmasının AİHS'nin 6. maddesindeki 'adil yargılanma hakkı' kuralının açıkça ihlal edildiği belirtildi. 

Tutuklama kararı veren hakimin meslekteki kıdem şartını taşımadığı da ifade edilen dilekçede, 'AİHM'ye göre, hakaret suçu açısından Cumhurbaşkanı'nın herkesten daha çok korunması ve Cumhurbaşkanına hakaretin, genel hakaret suçundan daha ağır ceza ile cezalandırılması AİHS'nin ruhuna uygun olmadığı' da belirtildi.

👇

Tahliyesi talep edildi

Tahliyesi talep edildi

Sedef Kabaş'ın 'Kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olduğu' yönündeki tutuklama gerekçesine de değinilen dilekçede, 'kaçacak, saklanacak' gibi asılsız iddialarda bulunularak iftira ve hakaret suçunun oluştuğu ve kararın hukuki dayanaktan yoksun olduğu kaydedildi. 

Dilekçede, 'Müvekkilem Sedef Kabaş kesinlikle Cumhurbaşkanına hakaret kastıyla bir söz söylememiş, bir paylaşım yapmamıştır. Ancak, müvekkilemin sözlerinden büyük bir zorlama ile suç oluşturulmak istenmektedir. Bu isnat ve iddialarla insanlar hakkında soruşturmalar, davalar açılması ve hatta mahkumiyet kararları verilmesi fikir hürriyetinin, ifade hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğurur ki, demokratik hukuk devletinde kabulü mümkün değildir' ifadesi kullanıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Safiye Baysoy

yalnız bu kadinmi hakaret etmiş cumhura sanki,eden edene