Görüş Bildir

Sebzeden Sonra Sıra Ette mi? Üreticiler Tanzim Modeli İstiyor

Haberler
> Sebzeden Sonra Sıra Ette mi? Üreticiler Tanzim Modeli İstiyor

Et ürecileri, sebzenin ardından etin de tanzim yöntemi ile satılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istediklerini aktaran Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, etin tanzim yöntemi ile satılmasının fiyatları yüzde 30 düşüreceği iddiasında.

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ucuz yerli besi eti satışı için üreticilerin de tanzim işine girmek istediklerini söyledi.

"ESK bünyesinde de yapabiliriz"

"ESK bünyesinde de yapabiliriz"

Sabah'tan Pınar Çelik'in aktardığına göre,Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) sınırlı sayıdaki satış noktasıyla vatandaşa ulaşamadığını, ucuz eti de ucuzcu zincir marketlere verdiğini dile getiren Tunç, 'ESK ithal et satışı da yapıyor. Biz aracı olmadan ucuz yerli eti vatandaşa ulaştırmak için tanzim satışa başlamak istiyoruz' dedi. 

Gerekirse ESK bünyesinde de bu işi yapabileceklerinin altını çizen Tunç, sadece üretici ve tüketicinin olacağı bir modelle fiyatların ciddi oranda düşebileceğini kaydetti.

"Karkasta yüzde 30, şarküteride yüzde 50'ye varan indirim olur"

"Karkasta yüzde 30, şarküteride yüzde 50'ye varan indirim olur"

Ette tanzim satışı başlarsa karkasta yüzde 30, şarküteride yüzde 50'ye varan indirimin söz konusu olabileceğinin altını çizen Tunç, 'İlerleyen zamanlarda fiyatı 3'e katlanan süt ürünlerini de sisteme dahil edebiliriz' dedi. 

Mevcut sistemin aracılara kazandırdığını ve bu işte inanılmaz bir rant olduğunu ifade eden Tunç, 'Başkan Erdoğan'a görüşme talebimizi ilettik. Bu iş için düşünülecek her modele hazırız. Yeter ki üretici birlikleri bu işin içine dahil olsun' diye konuştu. Tunç, konunun detaylarını netleştirmek için yarın üreticilerle de bir araya geleceklerini kaydetti.

Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ: "Aile işletmelerini bitirdiler"

Kasaplar Federasyonu Başkanı Yalçındağ: "Aile işletmelerini bitirdiler"

Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Yalçındağ, zincir marketlerde satışı yapılan ucuz kıyma ve eti kastederek “Zaten 20 bin noktada paket içerisinde satılıyor. Daha ne yapacaklar?” dedi.

Kasaplar ortadan kalkarsa büyük marketlerin ilk olarak üreticiyi boğacağını söyleyen Yalçındağ, “Türkiye’de yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi üretim modelini değiştirmektir. Fason modelden geleneksel üretime geçilmelidir. Dünyada genellikle aile işletmeleri var. Şu anda karkas ette fiyatlar 29-30 TL bandında. Bizim kasap dükkânlarında işletme maliyeti ve KDV dahil edildiğinde fiyatlar 45-50 lira oluyor. Sadece 10 TL işletme maliyeti var. Türkiye’yi büyük işletmelere teslim ettiler, aile işletmelerini bitirdiler.” dedi.

Kırmızı et üretimi düştü

Kırmızı et üretimi düştü

TÜİK tarafından açıklanan Kırmızı Et Üretim İstatistikleri Ekim-Aralık 2018 verilere göre Türkiye’de toplam kırmızı et üretimi kurban bayramının gerçekleştiği bir önceki çeyreğe göre yüzde 23,5, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,1 oranında azaldı.

Sığır eti üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 21,8, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,8 oranında azaldı. Koyun eti üretimi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 37,3, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 31,2 oranında azaldı.

Ayrıca bakınız 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
12
10
9
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?