Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Schengen Uyumlu Çipli Pasaportlar' 1 Haziran'dan İtibaren Dağıtılacak

 > 
636PAYLAŞIM

Bazı AB üyelerinden daha yüksek güvenlik standartlı olacağı belirtilen Schengen uyumlu yeni çipli pasaportların  1 Haziran tarihinden itibaren dağıtılacağı belirtildi.

AB ile varılan mutabakat kapsamında, Türk vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat edebilmesi için sunulan şartlardan birisi AB'ye uyumlu yeni pasaportlardı. 

Hürriyet'ten Uğur Ercan'ın haberine göre yeni pasaportların dağıtımı 1 Haziran'da başlayacak. Mevcut pasaportlarla Schengen ülkelerine vizesiz seyahatin mümkün olmayacağı belirtilirken, pasaportlarını AB'nin şart koştuğu ve biyometrik verilerin yüklü olduğu yeni çipli pasaportla değiştirmek isteyenler cüzdan ücreti ödeyecek.

Paylaşılan bilgilere göre, eski pasaportun kullanım süresi yeni pasaporta eklenecek. Geçerli süre harcı ödendiğinden yenileme için harç talep edilmeyecek. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik pasaportların da çipleri değişecek.

AB üyesi olmayan ancak Schengen ülkeleri arasında yer alan ülkelere vizesiz seyahat

Ayrıca AB üyesi olan ancak Schengen üyesi olmayan Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti'ne seyahat için vize almanın şart olacağı belirtilirken, AB üyesi olmayıp Schengen ülkeleri arasında yer alan İsviçre, Norveç ve İzlanda'ya vizesiz seyahat mümkün olacak.

Ek olarak, AB üyesi olup Schengen’e dahil olmayan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’a da vizesiz seyahat mümkün olacak.

Yeni pasaportlar fiziki olarak farklı olmayacak

Yeni pasaportlar mevcut pasaportların aynısı olacak. 

Eski pasaportlara göre farkını göstermek için, kapak ön veya arka sayfasına bir işaret ekleme ihtimali üzerinde çalışıldığı belirtiliyor.

Dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye'de

Bir süre önce yapılan araştırmaya göre dünyanın en pahalı pasaportu Türkiye'de.

Zirvede Bulunduğumuz Sıralama: Dünyanın En Pahalı 15 Pasaportu - onedio.com
Zirvede Bulunduğumuz Sıralama: Dünyanın En Pahalı 15 Pasaportu - onedio.com

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen, 10 yıllık pasaport için harç ve defter bedeli 620,6 TL.

Hürriyet ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir