Görüş Bildir
Haberler
Sayıştay Raporunda Ortaya Çıktı: İskeleler Kimlere Peşkeş Çekildi?

Sayıştay Raporunda Ortaya Çıktı: İskeleler Kimlere Peşkeş Çekildi?

Batuhan
12.10.2021 - 08:56

Sayıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine ait iskeleleri tur şirketlerine, 25 yıl vadeyle ihalesiz olarak kiraladığını, onların da bunları 3. şahıslara devrettiğini belirledi...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Raporda, iskelelerin mevzuata aykırı olarak devredildiği firmalar Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tur, Embaktur, Dentur avrasya, Altınboynuz ve Deniz Vasıtaları Esnaf Odası olarak sıralandı.

"Rekabet engellendi"

"Rekabet engellendi"

İskelelerin önce, İBB Meclisi 23 Kasım 2016 tarihli kararıyla aylık cirosunun yüzde 1.2'si bedel karşılığında İstanbul Şehir Hatları Anonim Şirketi'ne devredildiği belirtilen Sayıştay Raporu'nda, bundan sonraki süreç şöyle anlatıldı:

“İskele alanlarının kullanma, yanaşma, bağlama ve barınma suretiyle işletilmesi; ihale yapılmaksızın kişi, kurum ve kuruluşlara (Mavi Marmara, Turyol, Boğaziçi Yoltur, Prens Tur, Dentur Avrasya, Altınboynuz, Embaktur, Deniz Vasıtaları Esnaf Odası) doğrudan sözleşme imzalanarak verilmiştir.

Söz konusu Meclis Kararı ile bu iskele alanlarında hali hazırda UKOME kararları ile faaliyet gösteren kişi, kurum ve kuruluşların hakları saklı tutulması yapılacak ihalede rekabeti engelleyici bir düzenlemedir.

Bu nedenle, işletme hakkının belediye şirketine devredilmesi uygun olmakla birlikte, söz konusu devirde hukuki olarak mevcut olmadığı halde varmış gibi saklı haklarla ilgili koşullar getirilmesi, mevzuata aykırılık oluşturmaktadır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
15
10
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Ama bu İBB'nin işgalci, zorba olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hukukçular kendinize gelin siz A Haber'den daha mı iyi bileceksiniz !

withzeycey

gerçekten sikilmemiş bir götümüz kalmış