Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şaşırmaya Hazır mısınız? Bu Ünlü Yerlerdeki Gizli Odaları Emin Olun Çok Az Kişi Biliyor!

666PAYLAŞIM

Pek çok insan dünyanın güzelliklerini, ihtişamını ve tarihi miraslarını görebilmek için dünyayı dolaşıyor. Ama çoğu mekan ilk bakışta göremeyeceğimiz ufak deteylar, gizemler ve gizli odalarla doludur. Bu gizli yerlerin bazılarına yeterli para ve doğru bağlantılarla ulaşabilmeniz mümkünken, bazılarına ise bir kişi bile giremiyor. Dünya'da popüler olan bu yerlerden 10 tanesini sizin için Listverse'den derledik.

Kaynak: http://listverse.com/2018/05/17/10-secre...

10. Rushmore Dağı Güney Dakota, ABD

Neredeyse hepimiz George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln gibi, ABD'nin en tanınmış başkanlarından dört tanesinin Rushmore Dağı'na oyulduğu Amerika daki bu yeri biliyoruz. Yine de, birçok insan Abraham Lincoln’un oyulmuş heykelinin arkasında arşiv odası olarak adlandırılan bir oda olduğunu bilmiyordur.

Ünlü siyasi anıtın tasarımcısı Gutzon Borglum odanın ABD belgelerinin saklandığı bir oda olarak kullanılmasını istedi.

Salonun içinde geçmişten bugüne önemli Amerikalıların büstleri ve ABD'nin endüstri, bilim ve sanat alanındaki katkılarının olduğu bir liste olacaktı. Fakat Borglum’un hayali 1941’de ölümüyle sona erdi. Ama 1998 yılında, anıt yetkilileri, gizli salonda Amerikan tarihinin kayıtlarını tutarak Borglum’un hayalinin bir kısmını gerçekleştimek istediler.

9. Eyfel Kulesi Paris, Fransa

Eyfel Kulesi şüphesiz ki Dünya'nın en ünlü yerlerinden biri ve bulunduğu konum ile de her yıl milyonlarca turistin uğrak yeri... Ancak tarihi yapının gizli bir odayı barındırdığını öğrendiğinizde  çok şaşıracağınıza eminiz. Yapının zirvesini ziyaret edecek kadar şanslı olanlar sadece Paris'in büyüleyici manzarasının keyfini çıkarmayacak, aynı zamanda yakın zamanda halka açılmış olan gizli daire ve ofisi de ziyaret edebilirler.

Pek çok Parisli daireyi sadece bir gece için kiralamayı teklif etti.

Yapının mühendisi Gustave Eiffel, 1889 yılında kulenin içine bütün yaşamı boyunca yalnız kendisinin girebilidiği gizli bir oda inşa etti. Pek çok Parisli odayı bir gece olsun kiralamak için teklif vermesine rağmen Gustave Eiffel tarafından hep reddedildi. Yakın zamanda ziyaretçiler için orijinal haline getirilen odanın içinde Gustave, kızı ve Thomas Edison'un mankenlerini görebilirsiniz.

8. Waldorf Astoria New York, ABD

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Waldorf Astoria, New York'taki en lüks otellerden biri olarak kabul edilir. Ondan sonra pek çok modern otel inşa edilse de, Obama'ya kadar bütün Amerika başkanlarını ağırlamış olması gibi bir özelliği vardır. Ancak pek çok kişi otelin altında gizli bir tren istasyonu olduğunu duyduğunda eminiz ki çok şaşıracak.

Franklin D. Roosevelt, tarafından yaptırıldığı söyleniyor.

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Bu istasyonun, Franklin D. Roosevelt'in başkanlık süitinden çocukluğundaki evi olan Hyde Park'a kadar dikkat çekmeden gitmesine yardımcı olması için yapıldığı söylenir fakat diğer bir iddiaya göre FDR'nin trenin halktan felçini gizlemek için kullandığı düşünülmektedir.

7. Özgürlük Heykeli New York, ABD

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Her yıl milyonlarca insan Özgürlük Heykeli'ni ziyaret ediyor ve birçok turist,
New York şehrinin güzel manzarasının tadını çıkarmak için yapının tepesine adım atıyor. Ancak birçok insan yapının içinde daha yükseğe tırmanmanın mümkün olduğunu anlamayabilir.

1916 yılına kadar turistler şehrin enfes manzarasına bu meşaleye tırmanarak bakabiliyorlardı.

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Ancak, Jersey City ve Black Tom Island arasındaki iskele Alman ajanları tarafından havaya uçurulduğunda patlama yakındaki çeşitli binalardan koparak yüzlerce insan için ciddi ve ölümcül yaralanmalara neden oldu. Patlamadan gelen bir moloz, Özgürlük Heykeli'nin kolunun içine gömüldü, bu da ziyaretçiler için güvenlik tehlikesi oluşturdu. Böylece 30 Haziran 1916'dan beri meşaledeki oda gizliliğini korumaktadır.

6. Leonardo Da Vinci Heykeli Roma, İtalya

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Roma'daki Fiumicino-Leonardo da Vinci Havalimanı'na gidenler bilir ya da bir gün yolunuz düşerse sizi orda Leonardo da Vinci heykeli karşılar. Ve tabii ki ilk bakışta fark edemeyeceğiniz bir ayrıntısı var. Öyle ki 2006 yılında yapılan tadilata kadar kimse fark etmedi. Heykelin yarısında gizli bir kapak vardı.

İşçiler, kapağın ardında iki parşömen buldular.

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Bir parşömen de, klasik Latince ile bölgenin tarihi ayrıntılı olarak anlatılırken, diğerinde de açılış törenine katılanların isimleri sıralanmıştı. Hem kapak hem de parşömenlerin, sanat eserini tasarlama yarışmasını kazanan Bulgar sanatçı Assen Peikov'un parlak fikri olduğu düşünülüyor.

5. Kolezyum Roma, İtalya

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Eğer bu kulübe girmezseniz Disneyland'da bir damla alkol tüketemezsiniz. Ama maalesef ki bu insanları kendine çeken caf caflı tabelaları olan bir kulüp değil aksine özenle gizlenmiş bir yer. Belki de oradaydınız  ve yanından yürüyüp geçtiniz ama fark etmediniz bile. Başlangıçta Walt Disney'in misafirlerini ve iş ortaklarını eğlendirmesi için dizayn edilse de Kulüp 33'ün resmi açılışından beş ay önce ölmesiyle amacına hizmet edemedi.

Kendini hiç belli etmeyecek şekilde sade bir kapının ardında gizleniyor.

listverse.wpengine.netdna-cdn.com

Şu an sadece üyelerin erişimine açık olan kulüp bir restoran ve caz salonu olarak hizmet veriyor. Üyelik ücretleri de pek makul değil açıkçası...  Üyelik seviyesine bağlı olarak, başlangıç ücretinin 25.000 ile 100.000 dolar arasında olduğu ve bunu 12.500 ila 30.000 dolar arasında bir yıllık ücretin takip ettiğini söyleyebiliriz.

Buna rağmen bekleme listesinin yıllarca boşalmayacağı söyleniyor. 😨

4. Niagara Şelalesi New York, ABD

Niagara Şelalesi, New York eyaleti ile Ontario eyaleti arasındaki sınır boyunca bulunan üç şelalenin ortak adıdır. Niagara Şelaleleri'nden biraz uzaklıkta bulunan ve birçok insanın şelalenin güzelliğini yaşamak için ziyaret ettiği Şeytanın Deliği Eyalet Parkı'nın içinde bir mağara vardır.

Senecalar tarafından mağaraya 'Kötü Ruhun Mağarası' adı verildi.

Mağaraya sadece savaşa hazır askerlerin girebileceğine inanıyorlardı. Şeytanın Delik Katliamı, 1763'te Seneca ve İngiliz askerleri arasında gerçekleşen bir savaştı. Senecalar savaşı kazandıktan sonra, İngilizlerin mağaraya izinsiz girmemelerini söylediler. Onların batıl inancına göre mağaradan taş çalan kişi hayatı boyunca şanssızlık yaşardı.

Senecalar, Amerikan Kızılderilisi olan 5 halktan biridir.

3. Empire State Binası New York, ABD

Empire State binası, ziyaretçilere 1931'den beri New York manzarasının tadını
çıkarma olanağı sağlaması ile neredeyse bir yüzyıl boyunca turistlerin sıkça uğradığı bir yer olmuştur. Çoğu insan şehri 86. kattaki balkondan ve 102. kattaki üst balkondan izliyor olsa da, bazı özel ziyaretçiler için 103. katta daha iyi bir manzaraya sahip bir balkon olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz.

Taylor Swift'in o özel ziyaretçilerden olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Gizli balkon düşük bir korkuluk ve geniş olmayan bir alandan oluşuyor ve ziyaretçilerin bu balkona girebilmeleri için bir dizi merdiven çıkmaları gerekiyor. Ayrıca binanın içinde bu balkona çıkmak için gerekli asansör yolculuğunu da tek başınıza yapıyorsunuz. Ve maalesef bu deneyim sadece ünlüler ve devlet adamları gibi VIP misafirlerin yaşayabileceği bir deneyimdir.

Taylor Swift, VIP gözlem kabinini 2014'te deneyimleme zevkini yaşadı. 🤗

2. Kolezyum Roma, İtalya

Kolezyum,  her yıl MS 80'e dayanan Flavian Anfi Tiyatrosu'nu görmek için gelen 4 milyon turisti ağırlıyor. Yine de pek çok insan yer altından geçen tünel ağının ilk başta farkına varamıyor. Hypogeum adı verilen kafeslerde aslan ve ayılar tutulur, dövüş sırasında da makara yardımı ile kapaklar açılır ve gladyöterler ile  savaşmaları sağlanırdı.

Labirent, ortaya çıktığı ilk anlar da muhteşem bir arkeoljik keşif olarak kabul edildi.

Şu anda halka açık olan Hypogeum, her seferinde maksimum 25 kişi ile ziyaretler düzenlenmesine uygun. Ancak arkeologlar bu ziyeretleri bile yapıya zarar verebileceği için eleştiryorlar. 🤔

1. Trafalgar Meydanı Londra, İngiltere

Trafalgar Meydanı, güzel mimarisi ve çeşmeleri ile dikkat çekebilir  ama aynı zamanda kolayca gözden kaçırabileceğiniz bir odayı barındırır. Halka açık meydan, İngiltere'nin Trafalgar Meydanı'nın güneydoğu köşesinde bulunan en küçük polis karakoluna ev sahipliği yapar.

Minik istasyon, 1926'da bir saat direği olarak hizmet vermek için inşa edildi.

Meydan genellikle birçok protesto, isyan ve yürüyüşün düzenlendiği yerdi. Bu yüzden sadece bir polis memuru veya iki mahkum için yeterli alan sağlayan bu yapı inşa edildi. Kulübe şu an polisler tarafından kullanılmamaktadır. Kendisi Westminster Belediyesi temizleyicileri için mükemmel bir süpürge dolabı görevi görüyor. 😅

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

İlginç

Görüş Bildir