Sahibi Onu Vegan Beslediği İçin Perişan Görünen Zavallı Evcil Tilki Jumanji

-

Çöl tilkisi vahşi ortamında böcek, sürüngen, kuş, tavşan ya da yumurta yiyerek beslenir. Fakat Jumanji adındaki bu tilkinin sahibi, blogger Sonia Sae onu sadece bitkisel besinlerle besliyor. Hayvan hakları savunucularının dahi acımcasızca bulduğu bu durum, görenleri sinirlendirdi. Sizler için Boredpanda'dan derledik.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/fennec-fox-ve...

Bu Jumanji ve insan dostu Sonia. Jumanji'nin hemcinsleri doğada tamamen etçil bir beslenme şekline sahip.

Uzmanlara göre çöl tilkilerinin besinin %90'ı etten, geri kalan %10'u ise bitkisel şeylerden oluşuyor. 

Fakat çöl tilkilerinin yüksek oranda kalsiyum ve taurine ihtiyacı vardır. Kalsiyum birçok bitkisel besinde bulunsa da, taurin sadece hayvan dokularında yer alır. 

Bu olmadan, büyük kulaklı şirin tilkilerde üreme ve kalp sağlığı sorunları oluyor. Jumanji'de ise çok daha fazlası var, o görme yetisini kaybetti ve derisinde ağır kaşıntılı mantar türü bir enfeksiyon var.

Hayvan hakları aktivistleri da doğal ortamından koparılmış Jumanji'nin kesinlikle istismara uğradığını savunuyor.

Sosyal medya üzerinde küçük hayvanın durumunu görenler ise sahibi, blogger Sonia Sae'ye karşı tepkili.

"Bu gördüğünüz görsellerin hepsi Sonia'nın vegan beslediği çöl tilkisi Jumanji'ye ait. Çöl tilkileri malesef sentetik taurini sindiremezler. Normal beslenmeleri hayvanlardan aldıkları yoğun protein ağırlıklı bir diyettir."

Jumanji, Sonia onu satın aldığında işte böyleydi!

Fakat küçük hayvanın görüntüsü ve sağlığı giderek kötüleşiyor.

"Bu hayvanlar hepçil değildir. Doğada beslenmelerinin %90'ı hayvansaldır ve bu hayvanları bunun aksi şekilde beslersen hastalanırlar."

Sonia ise Instagram'da tilkisinin tüylerinin aşırı döküldüğünü, bunun muhtemelen bir alerjiden kaynaklandığını söyleyerek paylaşıyor.

Durumu takip eden hayvan severler ise üzgün ve tepkili!

"Yakın zamanda Jumanji'nin yarı kör olduğu ortaya çıktı. Vegan kedi maması beslendiği için olma ihtimali çok yüksek. Hem tüyleri dökülmüş durumda, hem zayıf görünüyor. Ayrıca muhtemelen besin ararken yaptığı gibi kazmaya çalıştığı için burnu da aşınmış ve yara almış."

Jumanji'nin tüyleri ve genel sağlığı pek iyi durmuyor.

Fakat genç blogger bu fotoğrafları paylaşmaktan da çekinmiyor.

Jumanji'de bir mantar, cilt enfeksiyonu ya da alerji söz konusu olabilir. Genel olarak sağlıklı görünmediği kesin!

Vegan evcil hayvan yiyecekleri üreten ve satan Damian Eadie ise, çöl tilkisine vegan bir beslenme uygulanabileceğini savunuyor.

Damian aynı zamanda, bu tilkinin sahibinin muhtemelen besin değerlerinin ne olduğunu bile bilmediğini düşündüğünü söyledi.

Vegan blogger Sonia'nın açıklaması ise şöyle;

"İnsanlar çoğu zaman kendi yargılarının mahkumu olup, gerçeği görmeyi reddediyorlar. Bu ister bir biyoloji uzmanının sözleri olsun, ister okudukları bilimsel bir makale. 

Uzmanlar etçil hayvanların da, ihtiyacı olan amino asitleri kurban verilmeden elde edilen yiyeceklerden alabileceklerini söylüyor. Bir başka hayvanın katledilmeden bir diğerinin beslenmesine 'istismar' diyorlar. Peki diğer hepçil ya da otçul hayvanların, besin olmak için öldürülen domuzların ya da tavukların beslendiği birçok doğal olmayan besine neden ses çıkarmıyorsunuz. 

Eğer vegan değilseniz zaten doğal olmayan beslenme biçimlerini destekliyor ve her bir tabağınızda istismara sebep oluyorsunuz. 

Eğer bitkisel besleniyor fakat öldürülen bir hayvanı başka bir hayvana yediriyorsanız o zaman da türcüsünüz. 

Ahlaki bakımdan biraz tutarlı olun, iki yüzlü olmayın!" 

Olay İspanya'da yaşandığı için konuya karşı çıkanların yasal olarak yapabilecekleri hiçbir şey yok. Sağlıklı bir çöl tilkisi ise şöyle olmalı;

Doğal ortamından kopmuş olması bile bir istismar.

Umarız Jumanji birgün tekrar kendi doğal ortamına dönebilir ve hiçbir hayvan insanların yok ettiği şeyler yüzünden herhangi bir istismara maruz kalmaz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sertacgnlts

ya bu veganlar doğal seleksiyon sonucu ölse de başkalarına zarar vermeseler bari

ebehatun

Sen vegan olmayı tercih etmiş olabilirsin de hayvanın tercih etmediği ortada biri sana zorla et ve et ürünleri yedirse tepkin ne olurdu acaba ?

yucel-karaca

yazık hayvana inşallah o afedersiniz vegan dan kurtarılır da besin zinciri ve doğadaki yerini alır

oguzygn

Hayvanlara tecavüz ya da işkenceden ne farkı var bunun?

vilyimvolis

sal lan şu hayvanı ruh hastası manyak

Başlıklar

InstagramİspanyaSosyal Medyaolayyumurta
Görüş Bildir