Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü: 'YouTube'dan İzleyip Ameliyat Yapan Doktorlar Var'

 > 
85PAYLAŞIM

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin obezite cerrahisindeki sorunlara dikkat çekti. Yeteri kadar deneyimi olmayan hekimlerin operasyona girdiğini söyleyen Tekin “Buna ben canlı da şahit oldum, televizyon izler gibi 3-5 defa, 10 defa, 20 defa YouTube’dan ameliyat izleyip yapan arkadaşlarımız var” dedi.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin TBMM Dilekçe Komisyonu’nun obezite ile mücadele yöntemlerini araştırmak üzere kurduğu Alt Komisyonu bilgilendirdi.

Obezite cerrahisiyle ilgili ciddi sorunların olduğunu ve yeteri kadar deneyimi olmayan hekimler tarafından bazı işlemlerin yapılmaya başlandığını belirten Genel Müdür Tekin, “Buna ben canlı da şahit olduğum için yani televizyon izler gibi YouTube’dan 3-5 defa, 10 defa, 20 defa ameliyat izleyip yapan arkadaşlarımız var” ifadeleri kullandı.

"Sorunları ameliyatsız çözmemiz lazım"

Hastaların durumu ve yaşının göz ardı edildiğinin altını çizen Tekin, "Obezite cerrahisi sayısındaki artışı mutlaka durdurmamız lazım. Sorunlarını ameliyatsız çözmemiz lazım. Ameliyatsız çözülemeyecek hasta mutlaka ameliyat olacaksa da o sınırları net çizmemiz lazım" dedi.

Obezitenin birçok branşı ilgilendiren bir hastalık olduğunu ifade eden "İçerisinde iç hastalıkları uzmanının, kalp-damar hastalıkları uzmanının, cerrahın, psikiyatristin, fizik tedavi uzmanının, diyetisyenin olduğu bir sağlık programı uygulamak lazım. Kombine bir tedavi, multidisipliner tedavi yöntemi uygulamak lazım. Ancak o zaman başarıya ulaşabiliriz" açıklamasında bulundu.

Doktorlara ameliyat tecrübesini artırmak için eğitim programı geliyor

Prof. Tekin, yeni bir eğitim programıyla doktorların ameliyat tecrübelerini artıracakları bilgisini verdi: 

"Her ne kadar cerrah açısından da eğitim programında obezite ameliyatını görmüş olsa bile sayısal olarak ya da görsel olarak yeterli sayıya ulaşmayanların ameliyat yapmasını çok istemiyoruz. Obezite cerrahi dernekleriyle görüştük. Nisan ayında başlatacağız. Obezite merkezlerinde kursiyerlerimiz ücretsiz eğitim alacaklar. Belli sayıda ameliyatı görecekler. Gerekirse hayvan laboratuvarlarına gönderilecek. Donanımlı şekilde ameliyat yapma şansını elde edecekler.”

Ameliyat sayıları katlanarak artıyor

Tekin, obezite cerrahisiyle ilgili de şu rakamları paylaştı: 

“Ülkemizde cerrahi uygulama sayıları her geçen yıl artıyor. 2015’te 5 bin, 2016’da 10 bin, 2017’de 14 bin, 2018’de ekim ayı itibarıyla 12 bin ama 17 bin civarında bekleniyor yıl sonu itibarıyla. Toplamda dört yılda 42 bin obezite cerrahisi yapılmış ki çok ciddi bir rakam bu gerçekten. Çok yoğun şekilde bir uygulama alanı buldu.”

Ayıca bakınız 👇

Bir Birincilik Daha: Türk Halkı Avrupa ve Orta Asya'nın Obezite Şampiyonu - onedio.com
Bir Birincilik Daha: Türk Halkı Avrupa ve Orta Asya'nın Obezite Şampiyonu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir