Görüş Bildir
Haberler
Sağlık Bakanı: 'Sigara Satışında 'Düz Pakete' Geçilecek ve Raflarda Görünmeyecek'

etiket Sağlık Bakanı: 'Sigara Satışında 'Düz Pakete' Geçilecek ve Raflarda Görünmeyecek'

Sağlık Bakanı Recep Akdağsigara satışıyla ilgili yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, ilgili maddelerin yasalaşması halinde sigara paketlerinde 'düz paket' uygulamasına geçilirken, paketler raflarda görünür olmaktan çıkacak. Üstelik tek sigara satışına da ciddi cezalar getirilecek. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanı Recep AkdağTBMM Genel Kurulunda, sözlü soruları yanıtladı. Sigarayla mücadelede Dünya Sağlık Örgütü'nün Türkiye'yi 'şampiyon' ilan ettiğini ve üst üste ödüller verdiğini belirten Akdağ, şunları söyledi:

"Kapalı mekanlarda sigara içenlere 190 milyon lira ceza kestik"

"Kapalı mekanlarda sigara içenlere 190 milyon lira ceza kestik"

'Denetim faaliyetlerimizi yedi gün yirmi dört saat esasına göre sürdürüyoruz. Kapalı mekanlarda tütün kullanımıyla alakalı olarak bugüne kadar 16 milyon denetim yaptık, yaklaşık 190 milyon Türk lirası idari para cezası uyguladık. Bir taraftan sigarayı bıraktırma hattımız 171 var. Bu hususta yardım isteyen bütün vatandaşlarımız 171 numaralı hattı aramalılar. Bu hattan aldıkları desteği bir taraftan da sigarayı bırakma polikliniklerinde devam ettireceklerdir. Danışma hattımıza, kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 25 milyon çağrı girişi olmuştur. Sigara bırakma polikliniklerimizde de 2 milyon civarında vatandaşımıza hizmet ettik.

"2014-2016 arasında tütün kullanım oranı yüzde 2 düştü"

"2014-2016 arasında tütün kullanım oranı yüzde 2 düştü"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bunların neticesinde 2008 ile 2012 arasında sigara içme oranlarında ciddi bir düşüş sağlandığını ancak 2012 ile 2014 arasında sigara içme oranlarının yeniden yükseldiğini belirten Bakan Akdağ, 'TÜİK'in 2016'da yaptığı yeni araştırmalar şunu gösteriyor: 2014 yılından 2016 yılına kadar geçen iki yıllık süre zarfında yine sigara içme oranlarını düşürmeyi başardık. Yani bu husustaki eğilim olumluya doğru döndü. 2014 yılında 15 yaş ve üzeri tütün kullanım oranı yüzde 32,5 iken 2016 yılında bu yüzde 30,5'e düştü, 2 puan aşağıya indi.' dedi.

"Çocuklara sigara satana hapis cezası"

"Çocuklara sigara satana hapis cezası"

Türkiye'de gerçekten sigaranın çok fazla içildiğini ve bu hususta önümüzdeki günlerde ciddi yeni tedbirlerin alınacağını söyleyen Recep Akdağ açıklamalarını şöyle sürdürdü:

'Bir taraftan denetimleri güçlendirirken öbür taraftan düz pakete geçmek için sizlere bir madde getireceğiz. Bunlarla beraber sigara kutularının marketlerde, bakkallarda, raflarda görünmemesini sağlayacak kanun maddeleri de getireceğiz. Bütün bu hususlarda yüce meclisimizin daha önce olduğu gibi bundan sonra da destek vereceğinden eminim.  Sigarının tek tek satılmasının da çok büyük cezası var. Hapis cezası var çocuklara sigara satmanın.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
654
203
126
116
112
111
96
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mehmet Çakıcı

sigara satana hapis tecavüz edene aklama 🚬🚬🚬

Fikrim Firarda

Arkadaşlar bence bu her şeyi eleştirme huyunuzdan vazgeçmelisiniz yoksa yorumlarınızdaki samimiyet genel olarak kayboluyor. Bu haberi bile eleştirmişsiniz pe... Devamını Gör

YB Yavuz

sigara demişken, pöfür pöfür sigara içip toplu taşımaya binen moruklardan bıktım. son nefesi çekip yere atıyor hemen binip gelip yanıma oturuyor nefes alamıy... Devamını Gör

lazkizi53

hep öyle yapıyorum özür dilerim