Sağlık Bakanı Koronavirüste Son Durumu Açıkladı: Can Kaybı 20'nin Altına Düştü

8PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı tabloya göre Türkiye'de son 24 saatte 18 kişi daha hayatını kaybetti, 930 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Bakan, Twitter paylaşımında "İyileşen hasta sayısında artış var" dedi. Bakan ayrıca Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin yüzde 93'ünün 65 yaş üstü vatandaşlar olduğunu da açıkladı.

Fotoğraf: Ümit Bektaş / Reuters

Bakan Koca'nın 5 Haziran'a ilişkin paylaştığı tabloya göre son 24 saatte 57 binden fazla test yapıldı.

930 yeni vaka tespit edildi. 18 kişi daha yaşamını yitirirken 1.622 kişi de sağlığına kavuştu.

Entübe hasta sayısı 269, yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı ise 592 olarak açıklandı.

"Daha iyi tedbir, daha iyi sonuç"

"Bakan Koca, paylaşımında;

"İyileşen hasta sayısında artış var. Artış hızlanacak. Toplam hasta sayısında yer alan vakaların önemli kısmı izleme sürecindeki belirtisiz vakalardır. Gelecek günler, el hijyenine özene; maske + mesafe kuralına bağlı. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur" ifadelerine yer verdi.

Son iki güne ait tablolar 👇

"Ölümlerin yüzde 93'ü 65 yaş üstü"

Türkiye'deki son durumu açıklamadan kısa bir süre önce Avrupa Birliği üyesi 26 ülkenin büyükelçileriyle video konferans ile bir araya gelen Bakan Koca, şu bilgiyi aktardı:

"Son bir ayda ölen vatandaşlarımızın yaş ortalaması 74,6'dır. Toplam ölümlerin yüzde 93'ü 65 yaş üstü vatandaşlarımızdır."

"Virüse 1.5 metreden daha yakınsanız, hedefsiniz"

Bakan Koca, akşam saatlerindeki paylaşımda da "Dışarı çıkarken, risk almamak için maske takmalısınız. Maskeyi, kuralına uygun olarak, ağız ve burnu tamamen kapatacak şekilde kullanın. Ama tek başına maske yetmez. Virüse 1,5 metreden daha yakınsanız, maskeli de, maskesiz de hedefsiniz" uyarısında bulundu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir