Sadeliği ve Basitliği ile Patatesin Bize Öğrettiği Çok Önemli 15 Şey

 > -

Herkesin sevdiği, her yemeğe yakışan, kızartmasına özellikle çocukların bayıldığı, haşlamasından, oturtmasına, dolmasından, tatlısına kadar her şeyi yapılabilen, bütün bunlara rağmen mütevazı tutumundan asla vazgeçmeyen patatesten öğreneceğimiz çok şey var.

1. Her yemeğe yakışan patates, içinde olduğu yemeğe kereviz gibi baskın bir tat vermeyerek ekip ruhunun önemini gösterir.

2. Hiçbir albenisi olmayan, sade, sıradan görünümü ile önemli olanın dış güzellik olmadığını ispatlar patates.

3. Tuzunu fazla attığınız yemeğin içine atılıp fazla tuzu çekmesiyle toleransın, dertlerin paylaşmayla azaldığının sinyallerini verir patates.

4. Başlı başına patates baskının bir resim yöntemi olarak kullanılmasıyla bize çok yönlülüğün erdemini gösterir patates.

5. Köftenin, hamburgerin, bira, vb. şeylerin tamamlayıcısı olarak bize hayatta yalnız kalmamanın gerekliliğini gösterir patates.

6. Her kültürde kendisine yer bularak bize insanlığın ortak bir dili olduğunu anlatır patates.

7. Kızartmasıyla çocukları, salatasıyla kadınları, cipsiyle erkekleri, püresiyle yaşlıları mutlu eden patates bize herkese hitap etmenin ne demek olduğunu öğretir.

8. Fast food'dan, ziyafet yemeklerine, atıştırmalıktan, ana yemeklere kadar her menüde yer bulmasıyla bize isterseniz her şey olabilirsiniz mesajı verir patates.

9. Tok tutmasıyla diyetlerde sıkça kendine yer bulan patates bize sağlıklı yaşamın güzelliğini anlatır.

Detaylar için bkz.

10. Dandik, uyduruk, baştan savma veya tombul, şişko anlamlarında da kullanılmasıyla bize "ying yang" felsefesini hatırlatır patates.

11. Pişirilmeden yenilmesi imkansız olan patates bize, pişmenin, tecrübenin güzelliğini ispatlar.

12. Alternatiflerine, buğday, pirinç, mısır, vb. göre sahip olduğu belirgin avantajlarla "bir işte en iyi olmanın" önemini vurgular patates.

-Hasat zamanına kadar toprak altında kaldığı için olumsuz hava şartlarına karşı diğer ürünlerden daha çok dirençli olması.

-Aynı miktarda besin maddesi üretmek için tahıl, mısır ve pirinçten çok daha az alana ihtiyaç duyması

-Tropik bölgelerde ekimden sadece 50 gün sonra hasat edilebilir olması (daha soğuk bölgelerdekinin 3'te biri zamanda)

-Diğer ürünlerin yetiştirilemeyeceği oldukça marjinal koşullara sahip alanlarda bile verimli bir şekilde yetiştirilebilir olması.

13. Mideyi onarması, kansere karşı kürlerinin kullanılması, kandaki zehirleri temizlemesi, vücuda enerji verip halsizliği ve yorgunluğu gidermesiyle bize içimizde gizli yetenekleri keşfetmek için ilham verir.

14. Cinsel gücü arttırması, güzellik sektöründe önemli bir yeri olmasıyla bize hayatın hiçbir alanını ihmal etmememiz gerektiğini gösterir.

15. Ucuz olması, kolay bulunması, çok iyi doyurması, sağlıklı olması, neredeyse her yemekle gitmesi, her yemekte kullanılabilmesi ve de çok kolay saklanmasıyla bize "tam insan" olmanın güzelliğini gösterir.

Bonus - "Otostopçunun galaksi rehberi" kitabında geçen "büyük sorunları yalnızca patatesle çözebileceğinizi düşünmek bir hatadır." (it is a mistake to think you can solve any major problems just with potatoes) lafı bize insanlardan haddinden fazla şeyler beklemenin bir hata olduğunu öğretir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mertkaya1362

11. madde yanlış olmuş bence :) gayet katır kutur yenilebiliyor :)

emre.genceli

Bonus candan öte olmuş :) Şu kitabı mutlaka okuyun arkadaşlar :)

berrakcan

patates kalp ben :D

uzaktan-kokarca

İşte onedionun özünü anlatan bir paylaşım.Sürekli ayar veren laf sokan sinir bozan gönderilerden sonra özlemişiz lan böyle güzel tespitleri.Ayrıca patates çiğ yenir.Çokta güzel olur.Harika rakı mezesidir çiğ patates

gncc

yumurtalı patates diye de bişey var çok manyak bişey oluyo deneyin bak valla

culog

ögrenci style harika oluyor :D

gncc

aynen aynen hem doyurucu hem ekonomik makarnadan hallice bi yemek :D

Görüş Bildir