Sadece İşçi Çocuğu Olanların İliklerine Kadar Yaşayıp Gururla Hatırladığı Mücadele Dolu Detaylar

4.3bPAYLAŞIM

Hepimiz büyüdük ama bazılarımız işçi çocuğu olarak büyüdük. Yokluğu, mücadeleyi, tutumlu olmayı öğrenmek zorunda kalan tüm işçi çocuklarına selam olsun.

1. Hayatta öğrendiğin ilk dersin belki de tutumlu olmaktır. Üç kuruş harçlığını, bakkaldana artan bozuk paraları kumbarana atarsın. Ta o zamanlardan anlarsın paranın nasıl önemli olduğunu.

2. Bayram ya da elzem bir durum olmadığında sana yeni kıyafet alınması pek alışkın olduğun durum değildir. Annenin, ablanın, babanın, abinin eskileri sana uyarlanır. Böyle böyle büyür gidersin...

3. Muz denilen meyveyi yılbaşı gibi özel günlerde görmek ise hiç şaşılacak şey değildir. Bir insanın sıradan bir günde evinde muz olması için çok zengin olması gerektiğini düşünürsün.

4. Aynı anda evde birden fazla odanın ışığını yakmak demek, babanın gür bir sesle olaya müdahale etmesi demektir; bu hissi çok iyi bilirsin. Elektrik faturasının hayatına kabus gibi girmesi, bu çocukluk dönemine denk gelmiştir.

5. Evde anne ve babanın konuştuğu en derin konu çoğu zaman emeklilik hayalleridir. Alacakları üç kuruş ikramiye ile hayaller kurmalarına tanık olursun. Anlamazsın ama dinlersin...

6. Yıllarca emek vermiş o ellerin çektiklerini şimdi, şu yaşında daha iyi anlarsın. İşçi anne ve babaların elleri, çocuklarının geleceği için nasır tutar biraz da...

7. Ve bir işçi çocuğu olmaktan gurur duyarsın; tıpkı bu insanlar gibi...

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Tüm işçi anne babalarımızın emek günü kutlu olsun. Hayata karşı duruşumuzda bir güç varsa eğer, işçi çocuğu olmanın anlamını iliklerimize kadar bildiğimiz içindir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kalemine

ah o eller :( kıymetlidir ama. altta ki bazı yorumları okudum sitemkarlıklar nedense beni üzdü. yoklukla büyümüş biri olarak babamın üstün çabası, geç geldiği geceler, fazla mesaide dışardan istenen yemeği yemeyip bize getirmesi hiç aklımdan çıkmaz. ukde kaldığı evet çok olmuştur ama hiç biri sitem sebebi olmamıştır gözümde.

amd

çocukken mahallemde akın diye bir arkadaşım vardı benden 1 yaş büyük. onun kitaplarını ben, bir sonraki sene kız kardeşim, ondan sonraki senede yine akının kardeşi yasin okurdu. enterasan bir döngüydü. kitaplar tekrar akına geri dönerdi. işçi çocuğu olmak kıymet bilmektir. küçük şeylerle yetinmektir.

gunesliler

Seviyorum ben bu kızın içeriklirini. Ciddi ciddi oluyor bu kız ((: (olmuş da olabilir ((: )

fatih2685

Babam Allah senden bin kere razı olsun, kursağımızdan haram lokma geçirmediğin için. Anam Allah senden de bin kere razı olsun, 3 kuruştan fazla para girmeyen evi muntazam bir şekilde çekip çevirdiğin için. Ben çok net yaşadım o sayılanları ve sayımız hiç az değil biliyorum. Bir yorumda demiş ya "İşçi çocuğu olmak değil onun babası olmak zordur." diye. İşte ona katılıyorum. Anacığım bana büyük kamyonlardan alamadığının üzüntüsünü halen daha yaşar ve konusu açılınca göz yaşlarını tutamaz. (Ve ben o kamyonu bir kere dahi talep etmedim kendi isteğiydi annemin. Çünkü biz gerçekten istenmemesi gerektiğini bilirdik. Çünkü istesek bizlerden çok onların boynu bükülecekti.)

mert-sukruoglu

vay be herkes aynı desene :) ama bir aklı selim de bu ne lan işçi memur vs.çocuğu neden bu halde dememiş memurlar için şu dönemde pek gecerli olmasada işçinin en çok sömürüldüğü yerler arasında hatırı sayılır yerdir yurdum.ama yinede birisinin lan ne oluyo elin alamayasında işçi işçide bizdeki lahanımı diye sormamış

Görüş Bildir