Görüş Bildir
Haberler
S-400 Krizi Sonrası Programdan Çıkarılmıştı: Türkiye İçin Üretilen 8 F-35 Pentagon'a Satılıyor

S-400 Krizi Sonrası Programdan Çıkarılmıştı: Türkiye İçin Üretilen 8 F-35 Pentagon'a Satılıyor

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye için üretilen 8 F-35 uçağının, ABD Hava Kuvvetlerine göre yapılandırılarak satın alınması için, üretici firma Lockheed Martin ile yapılan kontratta değişikliğe gidildiği ifade edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), yapılan yazılı açıklamada, Amerikan savunma devi Lockheed Martin ile F-35 üretimi konusunda yapılan kontratta, 861 milyon 731 bin 778 dolarlık değişime gidildiği duyuruldu. 

Açıklamada, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığına işaret edilerek kontrattaki bu değişiklik kapsamında F-35 üretim bandı olan Lot 14 kapsamında Türkiye için üretilen 8 F-35A Lightning II uçağının, yeniden yapılandırılarak ABD Hava Kuvvetlerine katılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Ayrıca yine aynı bantta üretilen 6 F-35 uçağının da yeniden yapılandırılarak ABD Hava Kuvvetlerine katılacağı belirtildi.

Ayrıca yine aynı bantta üretilen 6 F-35 uçağının da yeniden yapılandırılarak ABD Hava Kuvvetlerine katılacağı belirtildi.

Uçaklar konusundaki çalışmaların Mayıs 2026'ya kadar bitmesinin öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, kontrat değişikliğinden doğan maliyetin 2020 bütçesinden karşılanacağı kaydedildi.

Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim aldıktan sonra ABD geçen yıl temmuz ayında Türkiye'nin F-35 programına ortaklığını askıya almıştı.

Ancak ABD, Türk şirketlerinin belirli parçaları üretmesi için mevcut kontratları feshetmemiş ve yeni tedarikçiler bulunana kadar Türk şirketlerinin bu yıl sonuna kadar parça tedarik etmeye devam etmesine izin verilmişti.

Yeni tip koronavirüs salgını ile F-35 parçalarının üretiminde ciddi aksaklıklar yaşanmıştı. Pentagon, 1 Temmuz'da Müşterek Taarruz Uçağı F-35'in bazı parçaları için 2022'ye kadar Türk şirketleri ile çalışmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Türkiye 100 adet F-35A satın alacaktı

Türkiye 100 adet F-35A satın alacaktı

Türkiye toplam 100 F-35A tipi savaş uçağı satın almayı taahhüt etmiş ve 6'sının mülkiyetini devralmıştı. Ancak Türkiye'nin ortaklığı askıya alındıktan sonra ABD Kongresi savunma bütçesinde Türk uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması konusunda Pentagon'a yetki vermişti.

Türk şirketleri F-35 uçağı için 1000'den fazla parça üretiyordu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
79
46
26
9
9
9
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ventolin

Bir yola girdiler ne s-400'leri kullanabiliyoruz ne de f35 uçaklarını alabildik. Dış politika anca bu kadar kötü yönetilebilir. Bakmayın valla iyi dayanıyor ... Devamını Gör

Bozkurt

Zaten olur da kendilerinden sonra ülke düzelir diye ellerinden geldiğince daha rezil duruma sokmaya çalışıyorlar. Ayasofya ve %51 yerli otomobil propagandası... Devamını Gör

Muhammed Gungor

Olsun bizde konyada çomarkopter üretiyoruz hem havada hem karada hem denizde gidiyor

Halil Değerli

Çok zekice bir yorum

Halil Değerli

Yarın... Reis açıklama yapar... ....... Yerli ve milli uçak fabrikamızın temelini atıyoruz.... ........ Yarından sonra Reis açıklama yapar.... ...... Uzay m... Devamını Gör