Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Rusya Akkuyu Nükleer Santrali İnşaatını Fiilen Durdurdu' mu?

 > 
145PAYLAŞIM

Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını fiilen durdurduğu açıklandı. Reuters'a konuşan yetkililer ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya'nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtiyorlar. Öte yandan CNN TÜRK'e konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri ise, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin yapımının askıya alınmadığı söyledi. Rus haber ajansı Interax'a konuşan Rus yetkililer ise projenin planlandığı şekilde ilerlediğini ve herhangi bir askıya alma durumunun söz konusu olmadığını ifade etti. Ancak Rosatom ve Akkuyu Nükleer AŞ'nin iddialarla ilgili açıklama yapmayı reddettiği bilgisi var. 

Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını fiilen durdurduğu açıklandı. 

Reuters'ın haberine göre üst düzey kaynaklar, iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya'nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtiyorlar.

Sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşulları var

Konu hakkında bir yetkili, "Rus jetinin düşürülmesinden sonra proje büyük bir belirsizliğe girdi. Ancak Rus şirket projeye şu ana kadar 3.5 milyar dolar civarında bir yatırım yaptı. Sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşulları var. O nedenle Ruslar şu anda fesih konusunda adım atamıyor" dedi.

Enerji Bakanlığı'ndan Akkuyu nükleer santrali için açıklama

CNN Türk’e konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri ise ‘kendilerinde bu yönde herhangi bir bilginin olmadığını‘ belirtti ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatının askıya alınmadığını söyledi.

Rusya: Projenin hayata geçirilmesi için müzakereler sürdürülüyor

Projeye yakın olduğu belirtilen Rus kaynak ise RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada iddiaları yalanlayarak, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali şirketi, çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Titov da TASS ajansına yaptığı açıklamada, inşaat çalışmalarının durdurulmadığını belirtti. Titov, “Hiçbir şey durdurulmadı. Sahadaki çalışmalar plana göre ilerliyor. Projenin hayata geçirilmesi için müzakereler sürdürülüyor. Dahası, bugün Türkiye Enerji Bakanlığı ile büyük bir toplantı gerçekleştirdik. Hiçbir yetkili bize projenin durdurulmasından bahsetmedi” dedi.

Rosatom ve Akkuyu Nükleer AŞ açıklama yapmayı reddetmiş...

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre, Rosatom ve Akkuyu Nükleer AŞ de konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Sputnik, CNN Türk, BBC Türkçe  ve Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir