Ruh Sağlığı ile Beslenme Arasında Çok Güçlü Bir Bağ Olduğunu Biliyor muydunuz?

-

Ruh sağlığı bozukluğu yaşayan insanların giderek arttığı şu günlerde bu rahatsızlıkların önlenebilmesi için beslenme ile olan ilgisini sizlerle paylaşmak istedik. Bu arada, ruh sağlığı haftanız kutlu olsun! 

Not: En doğru bilgi, tanı ve tedavi için doktorunuza danışın.

Beyniniz her zaman çalışıyor.

Beyin, düşünceleriniz , hareketleriniz, nefesiniz, kalp atışlarınız, duyularınızla ilgilenir. Yani uyurken bile 7/24 sıkı çalışır.

Bu, beynin sürekli bir yakıt kaynağı gerektirdiği anlamına gelir.

Bu “yakıt”, yediğiniz yiyeceklerden gelir  ve o yakıtın kalitesi beynin çalışma şeklini ve sağlığını belirler.

Basitçe söylemek gerekirse, yediğiniz şey beyninizin yapısını ve işlevini ve nihayetinde ruh halinizi doğrudan etkiler.

78.media.tumblr.com

Beyninizi son model bir araba gibi düşünebilirsiniz. Araba kötü yakıtla da çalışabilir ama ömrü ve sürüş kalitesi zamanla azalır.

Bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içeren yüksek kaliteli gıdalar tüketmek beyni besler ve oksidatif strese karşı korur.

Yani iyi bir yakıt arabanızı uzun süre en yüksek düzeyde kullanabilme imkanı sağlar.

“Düşük kaliteli” yakıttan (işlenmiş veya rafine edilmiş gıdalardan aldığınız gibi) gelen maddeler beyne ulaştığında, beyin onları işlemekte zorluk yaşar

Birden fazla çalışma, rafine şekerler bakımından yüksek bir beslenme ve bozulmuş beyin fonksiyonu arasında bir ilişki olduğunu ve hatta depresyon gibi duygu durum bozukluklarının semptomlarının kötüleştiğini göstermiştir.

Beyniniz kaliteli beslenmeden mahrum kalırsa veya beynin kapalı alanı içinde serbest radikaller veya hasar veren inflamatuar hücreler dolaşıyorsa, beyin çok daha fazla zarar görür.

Tıp alanında bu durum uzun yıllar kabul görmese de neyse ki günümüzde beslenme psikolojisi alanında birçok araştırma ve çalışma yapılıyor.

Hatta psikolojik durum yalnızca ne yediğinizi, nasıl hissettiğinizi ve nihayetinde nasıl davrandığınızı değil, aynı zamanda bağırsaklarınızda yaşayan bakteri türlerini de kapsıyor.

Sindirim sisteminizin iç işleyişinin sadece yiyecekleri sindirmenize yardımcı olmadığını, aynı zamanda duygularınızı da yönlendirdiğini düşünün.

Doğru besinlerle gelen iyi bakteriler bağırsaklarınızı korurlar ve toksinlere ve “kötü” bakterilere karşı güçlü bir bariyer sağlarlar.

Çalışmalar, probiyotiklerin (iyi bakterileri içeren takviyeleri), anksiyete düzeylerini, stres algısını ve zihinsel görünümü geliştirdiğini göstermiştir.

Diğer çalışmalar, Akdeniz beslenmesi ve geleneksel Japon beslenmesini, tipik bir “Batı” beslenme kültürüyle karşılaştırmış ve geleneksel beslenmeyi sürdüren kültürlerin depresyon riskinin % 25 ile % 35 arasında daha düşük olduğunu göstermiştir. Bilim adamları bu farklılığı geleneksel beslenmelerin sebze, meyve, işlenmemiş tahıllar ve deniz ürünleri bakımından bol olma ve az miktarda da et ve süt ürünlerini içermesinden kaynaklı olabileceğini açıklamaktadır.

Yani ne yapmalı?

1. Farklı yemeklerin hislerinizi nasıl etkilediğine dikkat edin.

Bir kaç hafta boyunca yediğiniz her üründen sonra enerjinizi ve duygu durumunuzun nasıl olduğunu not edin. Sizi bir müddet sonra enerjisiz kılan ürünleri tüketmekten vazgeçin.

2. İki- üç hafta boyunca uzmana danışarak doğru beslenin.

Daha az yüksek şekerli gıdalar ve daha fazla tahıl, fındık, fasulye, mercimek, meyve ve sebze tüketin. İçlerindeki bazı gıdalar thiamin içerdikleri için daha besleyicidir. B1 vitamini ruh hali kontrolü ile ilişkilendirilmiş bir vitamindir.

3. Beslenmenize folat ve çinko ekleyin.

Bu besinlerin takviyelerinin az sayıda çalışmada da olsa depresyonlu kişilerin ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir.

4. Stresten oldukça uzak durmaya çalışın.

Stres vücutta vitamin ve mineral kaybetmeye neden olur. Yetersiz beslenme ve stres ciddi sorunlara yol açabilir.

Psikiatrist ve psikoloğa danışmaktan utanmayın.

Ruh ve sinir hastalıklarını aynı iç hastalıklar ve diğer rahatsızlıklar gibi düşünebilirsiniz. Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu unutmayın. 😊

İlgili içerikler:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gurme-rakun

Morali bozuk ya da keyifsiz bir insanın yemek seçimleri normal insanlara göre çok farklıdır. Ruh halimizin bu konuda rolü büyüktür. Mesela aşık olduğumuzda eve gelip annemiz önümüze bamya koysa iştahla yeriz çünkü o kadar mutluyuz ki bamya neşemizi kaçıramaz! Bir başka örnekte moralimiz bozuk olduğunda annemiz en sevdiğimiz yemeği önümüze koyduğunda çatalın ucuyla itiştirip yiyemeyeceğimize karar veririz. Bu yüzden maaş almanıza çok varsa ve buzdolabında yarım kurumuş limon size göz kırpıyorsa depresyona girin!

kaossever

Kendini tükenmiş olarak kabul eden biri istediği kadar doğru beslensin ne değişir tamam besinler etkileyebilir ruh sağlığını ama asıl olay kişinin kendi içsel motivasyonuyla, mental anlamdaki gücüne bağlıdır.

lorlen

Tabi yaa doktorlar ne bilir. Bence hepsi onedio'ya gelip senin yorumunu okumalılar. Atsınlar diplomalarını çöpe.

Görüş Bildir