Görüş Bildir
Haberler
RTÜK'ten Netflix'e 'Cuties' Yaptırımı: Katalogdan Çıkarılsın

RTÜK'ten Netflix'e 'Cuties' Yaptırımı: Katalogdan Çıkarılsın

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 9 Eylül 2020'de yayınlanacağı duyurulan 'Cuties' (Minnoşlar) adlı yapımın katalogdan çıkarılması yönünde karar aldı. Akit TV'ye ise 30 Ağustos'ta kullandığı 'Anırkabir' KJ'si nedeniyle para cezası verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, film hakkında gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için RTÜK'e resmi yazıyla talepte bulunmuştu.

Talepte, Netflix'in, söz konusu filmin tanıtımında 'dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk' tanımlanmasında bulunulduğu, ancak 'çocuk filmi' görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaştığı aktarılmıştı.

Uzman raporunda yer alan 'çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği' değerlendirildi.

Önümüzdeki ay Netflix'te gösterilmeye başlanacak yapıma gelen tepkiler 👇

Karar oy birliğiyle alındı

Karar oy birliğiyle alındı

Tartışmalar neticesinde Netflix'in, 6112 sayılı Kanun'da yer alan 'Yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez' hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

Akit TV'ye para cezası

Akit TV'ye para cezası

Akit TV’de 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin verilen haberin alt bandında 'Devletin Zirvesi Anırkabir’de' ifadesinin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle kanunda yer alan “yayın hizmetleri… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünün ihlal edildiği tespit edilerek yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
155
21
12
11
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bussrrsaa

Bu dizi ilk fragmanı ile bütün dünyada pedofili yorumları aldı. Çocukların oynatıldığı bir dizinin ibaresi nasıl 18+ olabilir? RTÜK gereksiz kısıtlayıcı davr... Devamını Gör

Ahmet Sancaktar

Beni RTÜK’le aynı düşündüren Netflix utansın hadi her dizide belgeselde eşcinseli anladıkta çocuklara bulaşmayın

Avatar Yangchen

Bu sefer haklılar sonuna kadar. Bu dizi tüm dünyada tepki gördü. Murat sonerin az önce yayınladığı bu dizi hakkındaki incelemesini izleyin bence