Görüş Bildir

etiket Atatürk'ün Anıt Mezarına 'Anırkabir' Diyen Akit TV'ye RTÜK'ten İnceleme

Anasayfa > Gündem

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda haber KJ'sine 'Anıtkabir' yerine 'Anırkabir' yazan Akit TV hakkında inceleme başlattı.

Akit TV, 30 Ağustos kutlamaları sırasında devlet erkânının Anıtkabir ziyaretine ilişkin yaptığı canlı yayında, haber KJ'sine 'Devletin zirvesi Anırkabir'de' yazmış, gelen tepkiler üzerine de 'yazım hatası' açıklaması yapmıştı.

Kanaldan "sehven" açıklaması 👇

CHP'li üye İlhan Taşçı, Akit TV'yi RTÜK'e şikayet etti

"Görmezden gelinemez"

"Görmezden gelinemez"

İlhan Taşçı, “Söz konusu yayın Üst Kurul tarafından değerlendirilmeden geçiştirilemez, geçiştirilmemelidir. Aksi halde, Cumhuriyetle hesaplaşması olduğu artık her türlü yayınıyla bilinen yayıncı, daha da cesaretlendirilmiş olacaktır” dedi.

Taşçı, dilekçesinde RTÜK’ün 'toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edilmesini önlemek, toplumda nefret duygularının oluşmasını önlemek' gibi bir misyonu olduğunu kaydederek, şunların altını çizdi:

“RTÜK’ün toplumda böylesine infial yaratan, kutuplaştırıcı, Atatürk’ün manevi şahsiyetine yapılan alçakça saldırıya ekranda yer verilmiş olmasını görmezden, duymazdan gelmesi düşünülemez. Tersi durumda, RTÜK Anayasadan aldığı güç ve yasanın kendisine verdiği televizyonları denetleme görevini yerine getirmemiş olur. Bunun da hukuki sonuçları olması kaçınılmazdır.”

Taşçı, Akit TV’nın yayınıyla ilgili rapor hazırlanmasını ve RTÜK’te gündeme alınmasını da istedi.

RTÜK inceleme başlatıldığını duyurdu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
365
111
26
24
16
10
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?