Romantik Vampir Filmlerine Hiç Benzemiyor: Acımasızlığın Vücut Bulmuş Hali "Kazıklı Voyvoda" ile Tanışın!

-

Günümüzde sık sık karşımıza çıkan vampir konulu film ve kitapların kökenini hiç merak ettiniz mi? Üstelik bu mitin başlangıcı çok uzaklara değil, hemen yanı başımıza, Balkanların Eflak kentine dayanıyor. Zalimliği ile ün salmış "Kazıklı Voyvoda" olarak bilinen 3. Vlad'ın, işkenceler ile öldürdüğü kurbanlarının kanını içtiği söylentisi ile onun bir vampir olduğu düşünülmüş ve bu düşünce günümüze kadar gelmiştir. İşte Fatih Sultan Mehmet'in öldürdüğü zalim Voyvoda'nın korkunç hikayesi.

"Vlad Dracula" isminin kökeni, babası 2. Vlad'ın içinde bulunduğu "Ejderha Kardeşliği" (Order of the Dragon) birliğindeyken ona verilen Vlad "Drakul" yani Ejder Vlad lakabından gelmektedir.

Modern Romanya'da Vlad'ın zalim izleniminden dolayı "Dracul" sözcüğü "şeytan" olarak çevrilmektedir.

Vlad Dracula'nın gençliği sürgünlerde geçti. Osmanlılara yenilen babası 2. Vlad onu rehin olarak Osmanlılara vermişti. Henüz 12 yaşında olan 3. Vlad Osmanlı'da saray çevresinde büyüdü; geçirdiği zamanda iyi ilişkiler kurdu.

Bu iyi ilişkiler daha sonradan Osmanlı'nın ona Eflak Beyliğini vermesinde önemli rol oynayacaktı.

Babasının ve abisinin ölümünden sonra Eflak Voyvodası için tek aday kendisi kalmıştı. Osmanlıyı arkasına alan Vlad Dracula, Eflak'ın başına geçmek istedi ancak Eflak Voyvodası 2. Vladislav onu yenilgiye uğrattı.

Erdel Beyi János Hunyadi, 1456'da Belgrad Şehrini Osmanlı kuşatmasına karşı savunmaya giderken, Vlad'ın komutasına güney Erdel'in savunmasını sağlamak için bir ordu verdi.

Bu durumdan faydalanan Vlad Drakula, Eflak'a bir sefer düzenledi ve II. Vladislav'ı öldürerek III. Vlad adıyla Eflak voyvodası oldu.

Voyvoda, Osmanlıların Eflak ve Boğdan beylerine verdikleri unvandı. 

1456'dan 1462'ye kadar bu görevi yapan Vlad'ın, "Kazıklı Voyvoda" unvanı da bu dönem içinde yaptığı zalimliklerden ötürü kendisine verildi.

6 yılda rakiplerini cezalandırmak için çeşitli işkenceler uyguladı. En meşhuru olan "kazığa geçirme" ona Kazıklı Voyvoda denmesine sebep oldu.

Zalimlikte sınır tanımayan Voyvoda, bu işkenceleri festival havasında yapıyordu.

1459 yılından itibaren Osmanlı'ya vergi ödemeyi bıraktı. 1460-61 yıllarında Sırbistan ve Karadeniz kıyısına ilerledi, kendi ifadesiyle 23.884 Türk ve Bulgar öldürdü, 20.000 bin savaş esirini kazığa geçirdi. Bu gelişmeler karşısında Osmanlı ordusu Eflak seferine çıktı.

Yol üzerinde kilometrelerce kazığa oturtulmuş insan gören askerlerin morali bozulsa da, 4 Haziran 1462'de Târgovişte kalesini almayı başardılar.

Vlad, yenilginin ardından kaçtı ancak terk ettiği topraklardaki kuyuları zehirledi, ekinleri yaktı, tüm hayvanları bile öldürttü. Hapishanelerdeki mahkumları, cüzamlı ve vebalıları saldı ve Türkler'in arasına karışmaya teşvik etti.

Yenilen Vlad, Eflak'ın da Osmanlı'ya bağlanmasıyla kaçak ve sürgün hayatı yaşamaya başladı. 1474'te sona eren sürgün hayatının ardından Eflak'ı yeniden ele geçirme planları yaptı.

1476 yılında kuzeni Stefan Cel Mare (Büyük Stefan) ile birlikte Eflak'a döndü ve voyvoda ilan edildi.

Ancak aynı yıl 300 askeriyle birlikte yeniden Osmanlı ordularına yenildi. III. Vlad'ın kesilen başı öldürüldüğünü ispat etmek için İstanbul'a II. Mehmet'e gönderildi.

Vlad'ın bir vampir olduğu rivayeti Almanya, Macaristan ve Rusya'da yayıldı. Buna rağmen Romen halkı onu bir kahraman olarak görmeye devam etti.

500 yıldan fazladır süre gelen Dracula efsanesi, 1897 yılında Bram Stoker tarafından kitaplaştırılmış, ardından üzerine sayısız film ve kitap üretilmiştir.

İşte zalim Voyvoda'nın günümüzdeki "vampir" kavramını ortaya çıkartan, insanın hayret edeceği zulümlere sahne olan hikayesi böyle.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selimkazak

insan gerçekten hayret ediyor...

Gizli Kullanıcı

Ne pis vicdansız herifmiş

Görüş Bildir