Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Robotlar ile İnsanlar Arasında Gelecekte Yoğun Duygusal İlişkiler Yaşanabilir mi?

-

Robotların geleceği son yıllarda üzerinde çok durulan bir konu. Bizden daha zeki olup olamayacakları, olurlarsa bize karşı savaş açıp açmayacakları gibi bir çok soru işareti barınıyor kafalarda.

Tüm bu soruların arasında en ilginç olanı ise bir gün robotlarla romantik ilişkiler içerisine girip girmeyeceğimiz.

Çok değil, 2014 yazına doğru bir gidelim.

Hatırlayanlarınız olacaktır, Philae adlı minik uzay aracı bir kuyruklu yıldızın üzerine iniş yapmış, sonrasında da bazı teknik nedenlerden ötürü uyutulmak zorunda kalmıştı. Bu durumun ardından pek çok insanın üzüldüğünü, bazılarının ağladığını, hiç görmedikleri ve kendilerinden milyonlarca km ötede olan minik bir robota karşı yoğun duygular hissettiklerine tanık olduk.

Peki nasıl oluyor da hiçbir şekilde duygusu olmayan, canlı bile olmayan bir cisim, bir robot, bizde böyle etkiler yapabiliyor?

İşte bilim dünyasının kafasını kurcalayan problemlerden biri bu.

Bir robota karşı üzüntü hissedebiliyorsak, diğer duyguları da bize yaşatabilmelerini beklemek çok uçuk bir düşünce gibi durmuyor.

Nitekim bilimsel tahminlere göre bu gelişme az miktarda da olsa çoktan başladı, hatta sadece 3 yıl sonra insanlar ile robotlar arasında çok yoğun ilişkilerin kurulacağı, güçlü bağlılıkların oluşacağı düşünülüyor.

Yakın gelecekte robotlar her isteğimizi yerine getirebilecek, duymak istediğimiz her şeyi söyleyebilecek.

Vücut içerisindeki ve dışarısındaki belirtileri mercek altına alıp belki de daha biz bir şey demeden ne yapmaları veya nasıl tepki vermeleri gerektiğini anlayabilecekler. Özetle kendimizi iyi hissetmemiz için ne gerekiyorsa yapabilecekleri şekilde üretilecekler.

Peki bu duygusal ilişkilerin kapsamı bir robota üzülmekten daha fazlası olmaya başlayabilir mi?

Büyük ihtimalle evet. Günümüzde seks robotları iyiden iyiye gündem konusu olmaya başladı. Kulağa inanılmaz absürt geldiği açık, ancak garip şekilde robotlar tarafından tahrik edilen pek çok insan var. Üstelik görünüşe göre bu durum çoğunun elinde bile değil. Örneğin bir deneyde, bir robotun karşısına bir grup insan sırayla oturtuluyor. Sonrasında robot, karşısındakinden kalçasına, göğüslerine ve vajinasına dokunulmasını istiyor.

Bu sırada kişilerin davranışları inceleniyor ve %90'ının, robotun cinsel organlarına dokunduktan sonra cinsel olarak uyarılmış hissettiği ortaya çıkıyor.

Yani sonuçlara göre insanlar, robotlara karşı da bir başka insana verecekleri gibi tepki veriyorlar. Karşılarındaki robot herhangi bir hisse, kalbe, beyne veya bilince sahip olmadığı halde cinsel bölgelerine dokunurken önce bir utanma, sonra da cinsel olarak uyarılma durumunu, onları da bir nevi insan gibi görüyor olmamıza dayandırıyor yani araştırmacılar.

Öyle ki, 2050 yılında seks için insanların öncelikli tercihinin robotlar olacağı öngörülüyor.

Hatta Amsterdam'daki ünlü Red Light District'in sadece 9 yıl sonra, 2025'te, seks robotları ile dolu olacağı düşünülüyor.

Robotların duygusal ilişki kurmada da insanlardan daha başarılı olacağının öngörülüyor.

Ne de olsa her an duymak istediğiniz şeyleri söyleyen, sürekli ne kadar çekici ve harika olduğunuzu söyleyen, günün her saniyesi isteklerinizi karşılamak ve sizi mutlu edebilmek için hazır şekilde bekleyen birilerini tanıyor olsaydınız, büyük ihtimalle ona karşı bir şeyler hissederdiniz.

Tüm bu gelişmeler sonrası robotların 2100 yılından önce hayatımızın her alanında, normal bir insandan farksız olarak yer alacağı tahminlerinde bulunuluyor.

Örneğin robot haklarını korumak amacıyla çeşitli kuruluşların kurulacağı günlerin bile gelmesini bekliyor tahminciler.

Son bir soru sorarak sizi düşüncelerinizle baş başa bırakalım.

Evinizde hiçbir ücret ödemeden aldığınız, bir ay boyunca her isteğinizi yerine getiren oldukça sevimli bir robotunuz olsun. Bir ay sonrasında bu robotu dışarıdaki çöp konteynırına atmanız istense, yerine aynısından başka bir tane verileceği söylense, bir an bile düşünmeden yapabilir miydiniz, yoksa içinizde ona karşı bir üzüntü ve bağlılık oluşur muydu? İşte robot ve insanların geleceği de, tam olarak bu cevabınızda yatıyor. Hatta gelin, bir anketle robotlara duygusal anlamda bağlanma konusunda sizin düşüncelerinizi istatistiğe dökelim.

Bir ay boyunca her isteğinizi yerine getiren ve arada size iltifatlar da eden sevimli bir robotu çöpe atmanız istense nasıl hissederdiniz?

Hiçbir şey hissetmezdim, altı üstü robot sonuçta.
Yazık ya, üzülürdüm açıkçası.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nissyazar

her filmi geldi aklıma izleyin derim

sinan23

titreşimli vibratör de robot değil mi aslında zaten başlamadı mı bu olay

Gizli Kullanıcı

robot daha mantıklı bence.insan olarak birbirimizle anlaşamıyorsak her birimize anlaşabileceği bir robot iyi fikir gibi duruyor.şaka maka ama insan nesli de bu gidişle tükenir filmlerde ki gibi ben biraz tırsıyorum açıkcası.akıllanıp hepimizi havaya uçurduklarını düşünsenize? stephen hawking'i dinleyelim ve robot kısmına fazla yüz vermeyelim bence.

15dkmola

"her"

boraagunes

Bence harika olur. Hem herkes istediğine kavurşur hemde şu kontrolsüz üreme problemi çözülmüş olur. Kadınlar erkek robotlarına romantic_boy_loves_his_queen ek paketini kurarlar hayal ettikleri prens işte karşılarında. Erkekler de naughty_sex_addict_crazy_girl paketini yüklerler herkes mutlu herkes huzurlu :D

boraagunes

Bi hacker de destroy_all_humanity paketiyle çıka gelene kadar insanlığı bir zevk şöleni bekliyor sonrasi terminatör malumunuz

Görüş Bildir