'Robin Hood' Bankacı: Zenginlerin Hesabından Yoksulların Hesabına 1 Milyon Euro Aktardı

 > -

İtalya'nın bir kasabasında bulunan banka şubesinde müdürlük yapan bir adamın, zengin müşterilerinin hesaplarından yoksul müşterilerin hesaplarına 1 milyon Euro aktardığı ortaya çıktı.

Dolomiti Dağları'ndaki Forni di Sopra kasabasında bir bankada müdür olarak çalışan Gilberto Baschiera, kredi almada zorluk yaşadıklarını gördüğü emeklilere ve gençlere yardım etmeye karar verdi.

www.carniaindustrialpark.it

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın aktardığı habere göre banka müdürü, 2009 senesinde bir müşterinin kredi başvurusu reddedilince duruma müdahale etme kararı aldı. O günden itibaren, bankadan kredi alamayan ve maddi durumu kötü olan müşterilere dikkat çekmeyecek miktarlarda para aktarmaya başladı.

Baschiera'nın planı, hesaplarına para aktardığı insanlara kredi çıkmasını sağlamak ve sonra parayı geri almaktı

Gilberto Baschiera'nın bir süre problemsiz bir şekilde çalışan bu sistemi, bazı müşteriler 'ödünç parayı iade etmeyince' açık verdi.

7 yılda 1 milyon Euro'nun üzerinde parayı yoksul müşterilere aktaran Baschiera, İtalya'da 'Robin Hood bankacı' olarak anılıyor

Mahkeme ile işbirliği yapmasından ve şahsi hesabına para transferi yapmamış olmasından ötürü bankacının 2 yıl hapis cezası tecil edildi. 

Ancak bankadaki işinden kovulan Baschiera'nın evine de el konuldu.

Robin Hood bankacı: "Görevimizin yalnızca müşterilerin birikimlerini korumak değil aynı zamanda ihtiyacı olanların yardımına koşmak olduğunu düşünmüşümdür"

50 yaşındaki Gilberto Baschiera yaptığı para transferlerinin ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili olarak, "Bazıları hiçbir şey olmamış gibi davrandı. Yardım ettiğim kişilerden bile dayanışma görmedim. Bir daha aynı şeyi yapmazdım. Çok büyük bedel ödedim." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir