Restoranların Müşterileri Cezbetmek İçin Kullandığı Küçük Menü Aldatmacaları

-
Abone ol

Gittiğimiz cafe ve restoranlarda bazen uzun uzun ne yiyeceğimizi düşünür ama genellikle aynı şiparişleri veririz. Restoranların kar etmek için sizi yönlendirdiği bazı pazarlama taktikleri var. Bakalım nelermiş...

1. Menülerde para biriminin yazmamasının sebebi bize para harcadığımızı düşündürmemesi.

Türk lirası işaretini gördüğünüzde parayı düşünürsünüz. Para düşünmenizi istemiyorlar. Yiyecekleri düşünmenizi istiyorlar. Türk lirası işaretinin kaldırılması hafif bir psikolojik hile ama oldukça etkili.

2. Yemek isimleri ve açıklamaları çok daha çekici halde.

Menülerde kullanılan kelimelere hiç baktınız mı? Yemek isimleri dikkat çekici şekilde değiştirilirken yemek açıklamalarında da örneğin "sosla lezzetlendirilmiş"; "patates kızartması" eşliğinde... gibi ağız sulandırıcı kelimeler kullanılıyor.

3. Numaralarla oynayarak daha ucuz algısı yaratılıyor.

Neredeyse herkes bunu biliyor ama biz yine de söyleyelim. İnsanlar fiyatlara göz attığında, daha ucuz olanları görürler ve bilinçsizce daha fazlasını isterler. Üst düzey restoranlar genellikle bunu yapmaz, çünkü pahalı bir yere gidecekseniz, para harcadığınızı bilirsiniz, böylece sizinle çok fazla uğraşmaya çalışmazlar.

4. Aile isimleri insanlara çok daha çekici geliyor.

Hangisini satın alma olasılığınız daha yüksektir? “Büyükannenin taze ev yapımı çikolatalı kurabiyesi” mi yoksa “çikolatalı kurabiye” mi? Kelimelerle ortaya çıkan nostalji sizi bu kurabiyeleri denemeye motive eder.

5. Arasında uçurum fiyat olan yemekleri aynı sayfaya hatta yan yana koyarak aldatmaca yapılır.

Örneğin bir tavuk yemeği çeşidine 20 lira, diğer çeşidine 30 ve diğerine 40 lira yazarak aynı sayfaya koyulur. Böylece 20 liralık tavuk yemeği çok daha ucuz ve cazipmiş gibi görünür.

6. Kendi spesiyallerini oluştururlar ve menüye eklerler.

Bu yemekler menüdeki en ilgi çekici yemekler olur. Genellikle restoranın ismiyle anılır ve yalnızca birkaç malzemesi değiştirilerek en uygunu oymuş gibi görünür.

7. En ucuz ikinci içeceğin fiyatı normalden daha yüksek tutulur.

Birçok insan dışarıda bir şeyler söylerken kesesini düşünür ancak çok da "fakir" görünmek istemezler. Böylece, en ucuz ikinci içeceği sipariş ederler. Restoranlar en ucuz ikinci içeceği daha pahalı yapar. Örneğin şarapları.

8. Menüleri kafanızın karışacağı şekilde tasarlarlar.

Tüm restoranlar bunu yapmaz ama yapan çok yer olduğu aşikar. Özellikle pahalı olan restoranlar fiyatlarını her yere koyar ve okunması zor fontları kullanır. Bu yüzden fiyatları karşılaştırmakta zorlanırsınız. Genellikle sütunları merkeze hizalarlar, bu nedenle fiyatlara ulaşmak için ürün açıklamalarını okumanız gerekir.

9. "Hemen yanında" taktiğini kullanıyorlar.

Menüye baktığınızda bir kısmının oldukça önemli olduğu ortaya çıkıyor çünkü orada da ikinci bir numara kullanıyorlar. En yüksek kâr marjına sahip öğeleri en pahalıların yanına koyarlar. Bu şekilde, pahalıdan uzaklaştığınızda daha iyi bir tercihmiş gibi görünen ancak aynı zamanda restoranı en çok paraya dönüştürecek öğelere bakmaya başlarsınız.

10. Restoranlar menüye nereden baktığınızı bilir ve buna göre düzenler.

Araştırmalara göre, insanlar önce menünün sağ üst tarafına, son olarak da menünün sol alt tarafına bakar. Böylece, birçok restoran en pahalı şeyleri sağ üste koyarken, ucuz şeyleri alt ve sol tarafa koyarlar. Genellikle daha ucuz şeyler daha küçük metindir. Bu şekilde menünün en kötü bölümünde yer alır ve dikkatinizi daha pahalı öğelere çeken diğer her şeyden daha zordur.

11. Porsiyon boyutlarını gizli tutmak için belirsiz bir dil kullanıyorlar bu da insanlara büyük boyutları çok daha cazip gösteriyor.

Bir yere gidip normal bir salata veya yarım salata sipariş edebileceğinizi görebilirsiniz. Aslında bunların ne kadar büyük olduğunu bilmiyorsunuz ama genel bir fikriniz vardır. Yarım porsiyon boyutları, tam boyutlardan daha iyi bir seçenekmiş gibi görünmesi için genellikle menülerde gösterilir. Böylece, diyet yapan insanlar daha fazlasını harcarken, tam porsiyon sipariş eden insanlar bu işten daha karlı çıktıklarını düşünürler.

12. İlk sıradakiler her zaman daha karlı olanlardır.

Restoranlar menülerini kategorize etmiştir. Araştırmalar, insanların bu kategorilerdeki ilk tercihi seçme olasılığının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Böylece, restoranlar en karlı ürünlerini ilk sıraya koyarlar.

Ancak bunlar restoranların kötü veya korkunç şirketler olmak için tasarladıkları bir şey değil.

Hilelerin farkında olmak, onlardan nefret etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Kaynak: 1, 2

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-demirbilek

Bkz : Leman Kültür

ufukdiyo

Kaşarlı tosta 20 lira verdiğimde içim acımıştı. Bir defa oturunca ayıp olmasın diye çaresiz bir iki şey alıyorum. Telefon gelmiş gibi acil çıkış da işe yarar ama napam.

okisi

parası yazmıyosa kafadan kaybeder beni amk ben ne gireceğini bilmeden o yemeği yiyememki aq aklımda o kalır yediğimden de bişey anlamam şkdsahjşlkdja

pepe-the-frog

"“Büyükannenin taze FABRİKA yapımı çikolatalı kurabiyesi” yazsa halbuki ben direkt onu seçerim "bu ne amk. hahahah" diye.

eexorciist

vadi istanbuldaki kafelerden birinde oturduk bir iki duble bişey içtik 60 tl bahşiş yazmışlar amerika mı lan burası diyorum gülüyor zorla bahşişmi olur ya

psipsi

ödedin mi bahşişi?

eexorciist

tabi ödedim bi dahada gitmem gelenlere göre o hesaba biz yeşilköyde karışık ızgaralı deli gibi rakı içerdik...bak gene sinirim bozuldu

volkan-gulumser

Kuvere daha yeni alıştık bide bu saçmalık mı çıktı :)

belamras

En çok kıl olduğum bahşiş isteğe bağlı yapılan bir şeydir bir mekanda zorla bahşişi gördüm mü bir daha da gitmem bu yüzden.

Görüş Bildir