Renk Savaşları! Gerçek Siyah Rengini Kimselere Kullandırmayan Kırtıpil Hesaplı Sanatçı: Anish Kapoor

457PAYLAŞIM

Biri öbürüne gerçek siyahı vermeyince, öbürü de buna gerçek pembeyi vermemiş... Buzzfeed'den sizler için ünlü İngiliz sanatçıya kendi anlayışıyla dersini veren sanatçının hikayesini derledik. 

Kırtıpil (sıfat): Değersiz, bayağı, yarım yamalak!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kassycho/petty-...

2016 yılının başlarında bilim insanları yeni bir siyah rengi elde ettiler. Öyle bir siyah ki gözle görülen ışıktan sadece %0.035'ini emmiyor.

Vantablack adı verilen bu yeni renk, uzmanlara göre hayal edilebilecek en kara delik renginde, o kadar siyah ki çıplak gözle şekli ve boyutunun algılanması oldukça zor.

Renk elbette en çok da sanat için kullanılıyor ama bu Vantablack siyahını kullanma imkanı olan tek bir sanatçı var, İngiliz Anish Kapoor.

Anish Kapoor 2016 yılının başlangıcında firmayla bir anlaşma imzaladı ve bu maddenin kullanım haklarını sadece kendine özel hale getirdi. Yani gerçek siyahı dünya üzerinde sanat olarak sadece Anish Kapoor kullanabiliyor. Gerçekten oldukça ilginç bir yaklaşım, hele bir de sanat için!

Şimdi işlerin kızıştığı esas noktaya gelelim... Anish Kapoor dünyanın en siyah siyahını kullanma imkanına sahip olabilir, ama sanatçı aynı zamanda dünyanın en pembe pembesini kullanmaktan men edilen tek sanatçı!

Evet yanlış anlamadınız! Ortada bir de dünyanın en pembe pembesi adında bir renk var ve yine bir İngiliz sanatçı Stuart Semple bu rengin kullanım haklarına sahip.

Stuart Semple bu pembe pigmenti kendi internet sitesi üzerinden satıyor. Satın alabilmenin şartı ise Anish Kapoor olmamak, Anish Kapoor ile herhangi bir bağlantısı olmamak, bu rengi Anish Kapoor'un kullanımı için satın alıyor olmamak!!!

Bu pembe rengi satın alan kişi ise şu şekilde kelimelere dökülmüş yasal bir koşulu kabul etmek zorunda;

Bu ürünü sepetinize ekleyerek Anish Kappor olmadığınızı, Anish Kapoor ile herhangi bir bağınız olmadığını, bu ürünü Anish Kapoor adına satın alıyor olmadığınızı kabul etmiş olursunuz. Bu ürünün sizin bilginiz dahilinde Anish Kapoor'un eline geçmeyeceğini onaylamış olursunuz.

@anishKapoor #ShareTheBlack

Stuart Semple'in yaptığı açıklama da oldukça mantıklı. Anish Kapoor'a kendi anlayacağı dilden bir ders vermek istiyor!

Stuart Semple, kendisinin ve arkadaşlarının daha önce Vantablack rengini kullanmak istediklerini fakat Anish Kapoor'un anlaşması yüzünden erişim sağlayamadıklarını söylüyor. Stuart bu davranışı 'cimri, dar görüşlü ve ahlaka aykırı' olarak tanımlıyor.

“Ben bu materyallerin kullanıma ve sanat camiası tarafından geliştirilmeye açık olması gerektiğine inanıyorum. Bu harika maddenin eline geçebilecek en iyi şans bu."

Stuart ayrıca daha önce Kapoor ile aynı toplumsal yardımlaşma projelerinde ve grup sergilerinde bulunduğunu fakat hiç şahsi olarak tanışmadıklarını anlatıyor.

“Benim bir arkadaşım onun bir arkadaşının arkadaşı ve duyduğuma göre bu pembeyi gerçekten kullanmak istiyormuş," diyor Stuart Anish Kapoor için.

Ama Stuart Semple bu kararında inatçı. 'O siyahı paylaşmadıkça ben de kararımdan geri dönmem!' diyor.

Tabi konu sanat camiasını ve çevresinde bulunan kişileri de oldukça ilgilendiriyor.

"Küçük hesapçılığın bir başka boyutu!"

"Ufak hesapların pembesi!"

"Kıkır kıkır gülüyorum"

"Ufak hesap ne renk diye merak ediyorduysanızi artık 2 cevabınız var."

"ince bir parça sanat tarihi dönüyor burada"

"dünya savaşı boya versiyonu inanabiliyor musunuz"

Ve fakat... Stuart Semple bununla da kalmadı. En parıltılı simli boya adında bir ürün yaptı ve Anish Kapoor'un bunu da kullanması yasak.

"Aslında burada Anish'e bizimle siyahı paylaşması için baskı kuruyoruz ama bu zamana kadar başarısız olduk" diyor.

Fakat dünyaca ünlü sanatçı Anish Kapoor, bu sanat savaşında isminin reklam olarak kullanıldığını öne sürerek avukatlarını devreye sokmuş. Gelişmeleri merakla bekliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
leyli

Bunun bir benzeri de iznik çinilerindeki mercan kırmızısında yaşanmış. Hatta "Kırmızıyı Arayan Adam" adında ilgili bi belgesel var. Kişisel fikrim ise, bir sanatçı bulduğu reçeteyi herkesle paylaşmamalı. Tabi işe ticari gözle bakmıyorsa.

ezgisen

2 sene iznikte yaşadım resim yaptım çinicilerle sohbet ettim ve öyle bir şey duymamıştım teşekkür ederim neymiş bilginin nereden geleceği belli olmazmış :))

leyli

İznikte hiç bulunmadım ama seramikçi olmam nedeniyle bilginin geldiği yerin sağlam olduğunu söyleyebilirim :)

canbaz67

he de geç

umut.edu

her rengi boyadınız bir fıstık yeşili kaldı

atlibey

Sizin renginizi de derdinizi de sıkiyim!

hitchhikermarvin

Mükemmel dertleri var insanların ya.

Görüş Bildir