Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Renk Körlüğünün Nasıl Bir Şey Olduğunu Deneyimlemenizi Sağlayacak 7 Çarpıcı Görsel

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Renk körlüğü, bazı renklerin hiç ayırt edilememesini veya diğer renk tonlarına kaymış şekilde gözlemlenmesini tanımlayan bir hastalık. Peki renk körleri dünyayı nasıl görüyor diye hiç merak ettiniz mi?

İngiltere'deki ''Clinical Compare'' adlı bir kuruluş tam da bunu mümkün kılmak amacıyla farklı türdeki renk körlüklerini deneyimlemenizi sağlayacak gif'ler hazırlamış. Gelin beraber inceleyelim:

1. Mavi Koni Monokromatizmi

Kadınlarda çok nadir görülen ve çoğunlukla erkekleri etkileyen bu genetik bir durum. 100 bin kişide 1 görülen bu durumda, kişiler yeşil ve kırmızı renk tonlarını ayırt etmekte zorlanıyor ve renkleri daha soluk görüyor.

2. Tritanopi

Oldukça nadir rastlanan bir durum olan tritanopi, sarı renkleri ayırt edememeyi tanımlıyor.

3. Tritanomali

Yine oldukça nadir olan tritanomali, mavi zayıflığı olarak geçiyor ve mavi ile sarı renklerin keskin olarak görülmemesine neden oluyor. Tritanopi ile benzerler, ancak tritanopide S-koni hücreleri hiç yokken bu kondisyonda var -tabii mutasyona uğramış şekilde-. Bu nedenle mavi ve sarı renkler normalden daha soluk görünüyor.

4. Deuteranomaly (Yeşil Zayıflığı)

Yeşil renge duyarlı koni hücrelerinin mutasyon geçirmesi sonucu oluşan bu durum, özellikle kırmızı renklere yeşil bir ton veriyor. Renk körlüğünün en yaygın versiyonu olduğunu söyleyelim.

5. Achromatopsia

Bu durum ise hiç renk görememeyi, her şeyi siyah-beyaz algılamayı tanımlıyor.

6. Protanopi

Protanopi kırmızı ışığa duyarsız olma sonucunda dünyayı bir nevi daha yeşil görme olarak tanımlanıyor. L-koni hücrelerinin olmaması sonucu oluşuyor; mavi ve kırmızı renkler yeşilden ayırt edilemiyor.

7. Protanomali

Protanopinin daha hafif versiyonu olarak adlandırılabilir. L-koni hücreleri var, ancak efektifliklerini büyük oranda kaybediyorlar. Sonucunda yine mavi ve kırmızı renkleri yeşilden ayırt etmek zorlaşıyor, fakat protanopide oldupu kadar değil.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ismail-koksal

#2 de sarı gören var mı? Turuncu çiçekler haricinde....

patronus

#3 numarada ikisi de aynı gibi gelmişti ilk önce. Ama sonra gitar çalan adamın altındaki mavi çantaya odaklandım sadece. Pek hareket etmediği için o çantaya odaklanınca çok hafif de olsa bir renk solukluluğu-canlılığı ayrımı görülebiliyor. Ama çok hafif.

denise1905

3.deki fark çok belli değil mi yoksa bende mi sorun var?

teardrops

Bakmayın kör oldum.

evgal

3. Tritanomali 2 gif arasında fark yok dimi lan?

hemlockgrove

aynen yea

atakan-kartoglu

İki müzisyenin arasındaki mavi bölüm soluklaşıyor biraz. Ama ilk birkaç bakışta ben de fark etmedim.

teardrops

Fark var da çok az. Sanırım renk körlükleri arasında en masum olanı. Maviler biraz soluklaşıyor o kadar. Hani şu an Tritanomali olsam bile anlamam.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

FacebookGIFİngiltereSiyah Beyazonedio
Görüş Bildir