Rekabet Kurumu'ndan Google'a 98 Milyon TL Ceza

 > 
21PAYLAŞIM

Rekabet Kurumu, bir süredir devam eden soruşturma sonrası Google'a oy birliğiyle 98 milyon TL ceza verdi. Cezanın gerekçesi olarak Google'in genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak internet üzerinden alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırması gösterildi. 

Google, Rekebet Kurumu ile olan sorunların devam etmesi halinde Türkiye'de piyasaya sunulacak yeni Android işletim sistemli telefonlarda Google uygulamalarının kullanılmayacağını duyurmuştu.

Rekabet Kurumu, internet sitesinde yer alan karara göre Google Reklamcılık ve Pazarlama, Google International ve Alphabet Inc’e 98.4 milyon lira idari para cezası verdi.

Yapılan açıklamada Google'a verilen idari para cezasının yanı sıra 3 ay içerisinde yerine getirilmek üzere ihlali sonlandırması için bir yol haritası verildi.

Buna göre Google'dan;

  • Genel arama sonuç sayfasında rakip alışveriş karşılaştırma hizmetlerinin kendi ilgili hizmetlerinden daha az avantajlı olmayacakları koşulları sağlaması,

  • Mobil mecraya uyumlu olacak şekilde, diğer mecralarda da Shopping Unit’e ait başlığın tıklanma özelliğini kaldırması,

  • Shopping Unit’in başlığında ve etiketlenmesinde bu alanın reklam olduğuna ilişkin belirsizliği makul şekilde gidermesi,

  • Google’da yapılan aramalarda ürün adı ile birlikte açıkça alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerinin marka veya site adına yer verilmesi durumunda Shopping Unit’in öncelikli olarak konumlandırılmasına son vermesi istendi.

Ayrıca, ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren beş yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması da talep edildi.

Google karara 60 gün içinde itiraz edebilecek.

Ne olmuştu?

Rekabet Kurumu, rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 2018 yılının Aralık ayında  Google’a yönelik yaptırım kararı almıştı. 

Yaptırım sürecine ilişkin bir bildiri yayımlayan Google, yaptırım sorununun çözülmemesi durumunda, Türkiye'de piyasaya sunulacak yeni Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda Google uygulamaları kullanılmayacağını duyurmuştu.

Ayrıca bakınız 👇

Rekabet Kurumu'ndan Google Açıklaması: 'Diğer Ülkelerde Yaptığı Gibi Yükümlülükleri Yerine Getirmeli' - onedio.com
Rekabet Kurumu'ndan Google Açıklaması: 'Diğer Ülkelerde Yaptığı Gibi Yükümlülükleri Yerine Getirmeli' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir