Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan'ın 'İmkânsız İlişkilerden Mümkün İlişkilere' İsimli Yeni Kitabından İlişkilerle İlgili Bazı Tavsiyeler

-

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan'ın yeni kitabı 'İmkânsız İlişkilerden Mümkün İlişkilere' çıktı. Biz de ilişkilerle ilgili bazı tavsiyelerini sizlerle paylaşmak istedik. 

Keyifli okumalar!

1. “Oysa bir ayrılıkla başladı hayat. Annenin güvenli bedeninden kopan insan, yaşamı da ölüm denen ayrılıkla terk edecek.”

2. “İlk ayrılık annenin kucağıydı. Düşmeye alışmak, kucaktan kopup yere indiğimizde başladı.”

3. “Büyürken üstlendiğiniz roller her ne ise sonrasında seçtiğiniz insanlar da bu rolleri tekrar uygulayabileceğiniz kişilerdir.”

4. “Duygusal olarak yoksun bırakılmış bir çocuk, sevgi nesnesi karşısında nasıl bir pozisyon alacağını kestiremez, ya fazla yapışır ya fazla ayrışır.”

5. “Alın karşınıza konuşun beş yaşındaki halinizle. İncinmeyi ilk öğrendiğiniz zamanlarda kendinizin yanında olun.”

6. “Çocukluğumuzun travmaları biz onu sağlıklı bir ilişkide temize çekene kadar kendini tekrarlar durur. İmkânsız ilişkilerin içinde sürekli denemeler yaparız.”

66.media.tumblr.com

7. “Toplumun iyileşmesi iki insan arasındaki ilişkinin iyileşebilme kapasitesiyle başlar.”

8. “Bir ilişkide ‘sevilmek’ için çok fazla mücadele etmeniz gerekiyorsa ve siz buna rağmen doğru yerde olduğunuza hâlâ inanıyorsanız problem vardır.”

9. “Geçmişin acıları geçmişte, geleceğin getirecekleri belirsizlikte. Şimdidesiniz ve güvendesiniz.”

10. “Geçmişi anlamak bugünkü ilişkileri anlamaktır. İmkânsızdan mümküne geçmektir.”

11. “Bir başkasını beslemeye çalışırken aslında kendinizi beslemek istersiniz. Korkularınızı ve yalnızlığınızı maskeleyebilmek için bu yolu seçmişsinizdir. Kendinizi bir kurban olarak tanımlarken, alıştığınız geçmiş acılarınızı tekrar yaşayarak güvende hissetmişsinizdir. “Büyüklük bende kalsın,” derken aslında küçüklük acılarınıza takılıp büyümeyi reddetmişsinizdir.”

12. “Siz seçtiğiniz insan, meslek, unvanınız, giyindiğiniz giysi, oturduğunuz ev, sosyalleştiğiniz mekân değilsiniz sadece."

13. "Ve sahip olduğunuz arkadaş sayısı, yaşamınıza giren kadın sayısı, erkek sayısı, aldığınız alkışın sesi, düzelttiğiniz yanlışlar, yaptığınız hatalar, gitmeyi seçen kişilerin çokluğu, azlığı, gelmeyi isteyenlerin sebepleri, öfkeliyken söyledikleriniz, sahnedeyken ketlendikleriniz, acı hissederken vazgeçtikleriniz, güçsüz hissedip yenildikleriniz değilsiniz yalnızca.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Klişe olacak ama; kadınlar gelire, erkekler gidere bakıyor.

gzm-ynklr

Bravo

dogugulumsek

Abla doğru diyorsun eyvallah da biz gençken yaşlandık be.

doctor-what

son üç not beni benden aldı helal olsun gerçekten

Görüş Bildir