Pozitif Haberler Kuşağı Hız Kesmiyor: Dünyanın Dört Bir Yanından Yaşanan Olumlu Gelişmeler

-
Abone ol

Pozitif haberler kuşağı devam ediyor. Bu bölümde de dünyanın dört bir yanından içinizde umut uyandıracak haberleri bir arada bulacaksınız. Şimdi kendinize kısa bir süre ayırın, dünyada güzel şeyler de oluyormuş diyebileceğiniz bir yolculuğa çıkıyoruz.

Bir önceki bölümü merak edenler için 👇

Pozitif Haberlere Devam: Dünyadan İnsanlıkla İlgili 12 Olumlu Haber - onedio.com
Pozitif Haberlere Devam: Dünyadan İnsanlıkla İlgili 12 Olumlu Haber - onedio.com

1. Fransa'da terk edilmiş bir sanayi bölgesi ekolojik mahalleye çevrildi.

Bu mahalleye taşınanlar çatılarında sebze-meyve yetiştirmeye başladı. Yine çatılara kurulan güneş panelleri aracılığıyla elektriklerini de kendileri üreten mahalle sakinleri, evleri ısıtmak için de yerel jeotermal kaynaklardan yararlanıyorlar.

2. Etiyopya'daki bu fabrika tam bir çöp canavarı.

Günde 1.400 ton çöpü yok ederek ortaya temiz su ve inşaat alanında kullanılması için tuğla üretiyor.

3. Bilim insanları enerji sorunumuzu çözmüş olabilir.

Enerji üzerine çalışan bilim insanları öyle bir buluş yaptılar, ki tüm enerji düzeni değişebilir. Havadaki karbondioksit ile kısmen şarj olabilen batarya üretildi ve yetkililer şu sıralarda konu üzerinde çalıştıklarını bildiriyor.

4. Avustralya bireysel silahlanma sorunu kökten çözmeye hazırlanıyor.

Hükümet silah sahiplerinden silahlarını para karşılığı satın alarak bu sorunun çözümüne başladı. Bu yolla 600 binden fazla silah vatandaşlardan satın alınmış. Satın alma sonrasında, silah satışlarına önemli düzenlemeler ve zorlaştırmalar da beraberinde geldi. Bireysel silahlanma sebebiyle yaşanan ölüm sayısında inanılmaz bir düşüş yaşandığı açıklandı.

5. Bu şehirde otomobil artık demode.

Danimarka'nın başkenti Kophenag'daki bisiklet kullanımına dair son rakamlar adeta rüya gibi. Neredeyse herkesin bisiklet kullandığı şehirde artık otomobil kullananlara eski kafalı, demode gözüyle bakılıyor.

6. Ruanda'da kadına şiddet başlamadan önlenmeye çalışılıyor.

Ruanda'da ilkokul seviyesinden başlanarak erkek öğrencilere kadına saygı ve kadın hakları anlatılıyor. Böylece kadına şiddet en temelden engellenmeye çalışılıyor.

7. Haftada dört gün çalışmaya ne dersiniz?

Yeni Zelanda çalışma günlerini dörde düşürerek, çalışma verimliliğini artırmayı ve çalışanların aileleri ve sevdikleriyle daha fazla vakit geçirmesini planlıyor.

8. Bu kütüphane iş görüşmesi için üyelerine takım elbise ödünç veriyor.

New York Halk Kütüphanesi, iş görüşmesine gidecek ve takım elbisesi olmayan üyelere takım elbise ödünç veriyor. Bu uygulamada sadece takım elbise değil, evrak çantası ve kadın adaylar için de el çantaları da dahil. Kütüphaneye üyelik ise tamamen ücretsiz.

9. Almanya'da dünyanın ilk sürücüsüz tramvayı kullanımda.

Kameralar, sensörler ve ileri teknoloji taşıyan takip sistemleri ile donatılmış bu tramvay uzun süren testler ardından şehir sakinlerinin hizmetine sunuldu.

10. Vietnam tüm dünyaya kalkınma dersi veriyor.

Bundan çok değil, 30 sene önce dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Vietnam, şu anda büyüme ve kalkınma hızında dünya lideri. Vietnam bunu genç nüfusuna inanarak yaptı. Bilimsel eğitime yatırım, ucuz ve yasaksız internet erişimi, kadın iş gücünü ekonomiye kazandırmak, serbest ticareti desteklemek, girişimciliğin önündeki engelleri kaldırmak ve en önemlisi geliri adil bir şekilde paylaşmak bu kalkınmanın çıkış noktası.

11. Amerika New York'ta ilk ve orta öğretimdeki öğrencilere matara dağıtıldı.

Tek kullanımlık plastiklerin yasaklanma haberleri her gün karşımıza çıkıyor. Özellikle su şişelerinin yarattığı çevresel tehdit öyle bir boyut aldı ki, New York şehri eğitim kurulu ilk ve orta öğretimdeki tüm öğrencilere sürekli kullanabilecekleri su kapları dağıttı. Böylece önemli miktarda plastik şişenin doğada sorun yaratmasının önüne geçmek hedefleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jahsehaight

Türkiye:Karıların götüne bakam,karı kız sikem,havalı gözükem,,kavga edem,adam dövem,bıçak çekem,hayvanlara dayıyam,okulda boş işler yapam,kıraathane açam,betonlaşmayı artıram.

king_of_sparta

1,6,7,9,10

merve-yildiz24

#6 'nın acilen bize de gelmesi lazım

nuu2a1b

7 numara bizde de olmalı özel sektör sadece pazar günü izin neye yetsin

Gizli Kullanıcı

7. Haftada dört gün çalışmaya ne dersiniz? " Bizim patronda bir toplantıda aslında cumarteside çalışılıyorda biz çalışmıyoruz " demişti. Hadi be ordan patronların uydurduğu bir şey bu. Cumartesi çalıştırıyorsan parasını da vereceksin arkadaş bu kadar basit

Görüş Bildir