Polonya'dan İthal Edilen Etlerde 'Deli Dana' Hastalığı Var İddiası Bakanlık Tarafından Yalanlandı

 > -

Türkiye'nin 2011 ve 2012 yıllarında Polonya'dan ithal ettiği etlerde 'deli dana' olduğu tespit edildiği iddia edilmişti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca ortaya atılan bu iddiaların doğru olmadığı bildirildi.

Polonya’dan ithal edilen yaklaşık 3 bin sığıra ait ette 'deli dana' hastalığına rastlandığı ortaya çıktığı iddia edilmişti.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, durum Polonya’nın, başlattığı soruşturma kapsamında Türkiye’den adli yardımlaşma talebinde bulunmasıyla öğrenildi.

Söz konusu etleri, hem özel şirketlerin hem de Et ve Balık Kurumu’nun ihraç ettiği belirtildi.

Polonya’daki et analiz şirketlerinin, kesilen hayvanlara BSE testi yapmadığı halde, yapılmış gibi rapor verdiği tespit edildi.

İfadesi alınan Tarım Bakanlığı uzmanları, söz konusu etlerde 'deli dana' hastalığı olup olmadığını bilmediklerini, tahlil sonuçları Lehçe olduğu için anlayamadıklarını savundu.

Buna ilişkin Türkiye’de ise herhangi bir soruşturmanın olmadığı belirtildi.

Polonya görevliler hakkında soruşturma başlattı.

Polonya , yaptığı incelemelerde (Bovine Spongiform Encephalatopathie) BSE olarak bilinen Deli dana hastalığına rastladı. Bunun üzerine soruşturma başlatan Polonya makamları, hastalık şüphesi taşıyan etlerin ihraç edilmesine göz yuman kendi görevlileri ve özel şirketlerini soruşturmaya dahil etti.

'Biz etleri kendimiz testten geçiriyoruz.'

Konuyla ilgili Cumhuriyet’in ulaştığı Tarım Bakanlığı yetkilisi, Polonya’daki Deli dana salgınını doğrularken, olayın Türkiye ile ilgisi bulunmadığını öne sürdü. Yetkili, “Polonya’da o tarihte böyle bir olay yaşanmış. Oranın bir et analiz firması, başka bir et analiz firmasını ‘Bu şirket BSE testi yapılmadan test yapılmış gibi rapor düzenledi’ diyerek şikâyet etmiş. Polonya ise kendi iç soruşturmasını başlatmış. Olay tamamen Polonya’nın kendi iç sorunu. Onlar testten geçirmese dahi, biz gelen etleri tekrar testten geçiriyoruz. Bizde olsa zaten bu hastalık ortaya çıkardı” dedi.

Bakanlık açıklama yaptı: 'Hastalığa ilişkin herhangi bir tespit yok'

Yazışmalarda, Türkiye'ye gönderilen etlerde "süngerimsi beyin (BSE)"  hastalığı  tespit edildiğine yönelik herhangi bir bilgi yer almadığı vurgulanan  açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Soruşturma kapsamında veteriner hekimlerimizin ifadelerine  başvurulmuş, belgelerin sahteliği ve uyguladığımız prosedür sorulmuştur.  Veteriner hekimlerimiz de konunun kriminal inceleme gerektirebileceği dolayısıyla  bilgi sahibi olmadıklarını, sorunun muhatabının Polonya tarafı olması gerektiğini  ifade etmişlerdir. Veteriner hekimlerimizin, 'Polonya dilinde olması nedeniyle  raporda ne yazıldığını anlamadıkları' gibi bir durum asla söz konusu olmamıştır.  İthal edilen etlerin bilimsel olarak BSE açısından risk grubunda  olmayan 30 ayın altındaki sığırlardan elde edilmesi, kesim öncesi kontrollerinde  bu hastalığa ilişkin klinik belirtilerin olmaması, soruşturma kapsamında BSE  tespit edildiğine dair herhangi bir analiz raporunun bulunmaması ve bugüne kadar  Polonya'dan ihraç edilen etlerde AB üyesi ve diğer ülkelerde söz konusu hastalığa  ilişkin herhangi bir tespitin olmaması dikkate alındığında habere konu iddiaların  doğru olmadığı net olarak anlaşılmaktadır."

İthal etteki iddialar sosyal medyada da konuşuluyor. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir