Görüş Bildir
Haberler
Peru'da 'Yeni Havalimanı' Tartışması: İnka Uygarlığı'nın Antik Kenti Machu Picchu Yok mu Olacak?

Peru'da 'Yeni Havalimanı' Tartışması: İnka Uygarlığı'nın Antik Kenti Machu Picchu Yok mu Olacak?

Batuhan
15.05.2019 - 18:53 Son Güncelleme: 16.05.2019 - 16:50

İnka uygarlığının en ünlü antik kenti olan Peru'daki Machu Picchu'nun kalıntıları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Turistlerin Machu Picchu'ya ulaşımını kolaylaştırmak gerekçesiyle inşa edilecek milyarlarca dolarlık yeni havaalanının bizzat İnkaların kültür mirasını yok edeceği belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

UNESCO'nun Dünya Mirası listesindeki Machu Picchu, 2017 yılında 1.5 milyondan fazla ziyaretçi ağırladı, bu sayı, UNESCO'nun tavsiye ettiği limitin iki katıydı. Ama şimdi Machu Picchu'ya daha yakın ve turistleri doğrudan taşımaya imkan veren yeni bir uluslararası havalimanının inşasına başlanması arkeologlar, tarihçiler ve yerel halkta infial yarattı.

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre, yeni havalimanı inşaatını önlemek için bir dilekçe imzalama kampanyası başlatıldı.

Saha temizleme çalışmaları devam ediyor

Saha temizleme çalışmaları devam ediyor

İngiliz gazetesi The Guardian'a göre, milyarlarca dolara inşa edilecek yeni havalimanı için saha temizleme çalışmaları yürütülüyor. Buldozerler, deniz seviyesinden 3800 metre yüksekteki İnka kasabası Chinchero'da milyonlarca ton toprak kaldırmakla meşgul. Oysa Chinchero, 15. yüzyılda dünyanın en büyük imparatorluğu olan İnkaların bugünkü Kolombiya'dan Arjantin'e uzanan uygarlığının kalbi olan Kutsal Vadi'nin giriş kapısı kabul ediliyor.

"Buraya havaalanı inşa etmek tüm tarihi yok etmek demektir"

"Buraya havaalanı inşa etmek tüm tarihi yok etmek demektir"

Dilekçe kampanyasının başını çeken Cambridge Üniversitesi'nin Perulu sanat tarihçisi Natalia Majluf, şu tepkiyi gösterdi:

'Burası insan eliyle şekillendirilmiş, yapılandırılmış bir coğrafya. İnkalar tarafından yapılmış teraslar ve patikalar var. Buraya havaalanı inşa etmek hepsini yok etmek demektir.'

Şimdiki halde Kutsal Vadi'yi ziyaret etmek isteyenlerin çoğu Cusco kentindeki havalimanı üzerinden geliyor. Ama tek bir pisti bulunan Cusco, Peru'nun başkenti Lima'dan ya da Bolivya'nın başkenti La Paz'dan aktarmalı gelen uçaklardan sadece dar gövdeli olanlarına iniş izni verebiliyor.

348 kilometrekarelik arkeolojik parkın üzerinden alçak uçuşlar olacak

348 kilometrekarelik arkeolojik parkın üzerinden alçak uçuşlar olacak

Chinchero'yu mesken tutacak yeni havalimanı ise Latin Amerika ve ABD'nin büyük şehirlerinden Kutsal Vadi'ye doğrudan uçuş imkanı sunacak.

Ancak Güney Kore ve Kanada menşeili şirketlerin ihalesini kapmak için yarıştıkları yeni havalimanından kalkacak uçakların, Ollantaytambo ile onun 348 kilometrekarelik arkeolojik parkının üzerinde alçaktan uçacağına dikkat çekiliyor. Bu da İnka kalıntılarının hesaplanamayacak zararlar görmesi anlamına gelecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Turizmden geçinenler bile havalimanı planından rahatsız"

"Turizmden geçinenler bile havalimanı planından rahatsız"

Cuscolu anthropolog Pablo Del Valle, durumu şöyle değerlendirdi:

'İronik ve çelişki dolu bir hareket: İnka kültürünün çekirdeği Kutsal Vadi'den sadece 20 dakika uzaklıkta, tam da turistlerin görmek için geldiği şeyin tepesine bir havalimanı inşa etmek istiyorlar.'

Dilekçe Peru Devlet Başkanı Martín Vizcarra'dan havalimanını Chinchero'ya inşa etmemesini talep ediyor. Majluf, 'Bu bölgede dilekçeyi imzalamamış tek bir tarihçi ya da arkeolog bulamazsınız' dedi.

600 yıl önce İnka İmparatoru Túpac Inca Yupanqui'nin malı mülkü olarak inşa edilmiş olan Chinchero'da yerel ekonomi çiftçilik ve turizme dayanıyor. Ama turizmden geçinenler bile havalimanı planından rahatsız.

Maliye Bakanı Oliva: "Endişe duyulacak bir şey yok"

Maliye Bakanı Oliva: "Endişe duyulacak bir şey yok"

Maliye Bakanı Carlos Oliva ise geçen ayki açıklamasında Cusco kentinin rahatlayabilmesi için Chinchero'ya havalimanının mümkün olduğu kadar çabuk inşa edilmesi gerektiğini, endişeye mahal olmadığını, bu inşaatı destekleyen bir dizi teknik araştırma bulunduğunu savundu.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
167
69
20
6
5
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Valla oraya havalimanı inşa etmek için gerçekten antik kalıntıları yok edecekseniz eğer bi havalimanına ihtiyacınız kalmaz. Ha belki kendi vatandaşlarınız gi... Devamını Gör

Sercan Tosun

Bizdeki zihniyetin Bi benzeri.. Herhangi bir turistik yere daha fazla turist gelsin diye yapılan çevre düzenlemesi ulaşım konaklama vs. hizmetinin ardından d... Devamını Gör

Shiremilliyetçisi

En çok görmek istediğim yerlerden birisi.Umarim boyle bir aptallık yapmazlar.