Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

360 Yıl Boyunca El Değmedi, 1911’de Keşfedildi! Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan Biri: Machu Picchu

1.3bPAYLAŞIM

Güney Amerika ülkesi Peru’nun en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Machu Picchu’nun hikayesine çok şaşıracaksınız…

And Sıra Dağları'nı oluşturan dağlardan birinin zirvesinde, İnka Hükümdarı Pachacutec Yupanqui tarafından 1450'li yıllarda inşa ettirilen Machu Picchu'nun, 1551'de tamamen terk edildiği düşünülür.

İspanyol istilacılarının işgali sırasında, sık dağlar arasında kalan bu şehir fark edilmez ve bu sayede zarar görmez.

Aradan geçen 360 yılın ardından, Amerikalı Kaşif Hiram Bingham, 1911'de Machu Picchu'yu yeniden keşfeder.

Ardından Bingham bir kitap yazar.

National Geographic, Society Nisan 1913 sayısını Machu Picchu şehrine ithaf eder.

Böylece Machu Picchu'yu tüm dünya duyar.

Şehrin duvarlarında, ağırlığı yüz tonu bulan taşlar bulunur. Bu taşların yapımında herhangi bir harç malzemesi kullanılmadığı ortaya çıkar.

Taşların mükemmel bir hesaplama ve işçilikle şekillendirilerek birleştirilmesi, İnkaların matematik ve mühendislikte geldiği şaşırtıcı noktayı gösterir.

İki yüzden fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşan Machu Picchu, bugün Güney Amerika'nın en çok turist çeken bölgelerinden biri...

Ulaşımı imkansız bir yerde olduğundan, Cusco şehrinden Machu Picchu'nun bulunduğu dağın eteklerindeki Aguas Calientes Köyü'ne, bir raylı sistem hattı inşa edilir.

Bu köyden sonra sekiz kilometrelik bir otobüs yolculuğu ile...

Ya da bu mesafe yaya olarak kat edilerek Machu Picchu'ya ulaşılır.

Adeta bulutlara asılı vaziyette, bir dağın zirvesine inşa edilen Machu Picchu Antik Kenti, yüzyıllardır depremlere rağmen ayakta durmaktadır.

Şüphesiz, Machu Picchu ve İnkalar hakkında en çok merak edilen şey şudur: "Tekerleği ve yazıyı bulamayan İnka Uygarlığı, 1450 yılları civarında Machu Picchu gibi bir mühendislik harikası şehri nasıl ve neden inşa etti?"

Bu sorunun cevabını muhtemelen hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Ancak bildiğimiz bir şey var ki, o da Machu Picchu'nun adeta cennetten bir parça gibi olduğu...

Siz ne dersiniz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kadir-aydin16

Gerçekten mükemmel canlı olarak görmek isterim

konusantarihv2

fotoğraflara bakın şehir dağın tepesine kurulmuş. tekerlek ne işe yarar orada? tekerleğin işlevsel olması için geniş düzlükler lazım. dağda tekerlek işlevsiz. şehrin içinde her yerde merdiven var. tekerleğin ihtiyacı için coğrafya engel. bence ulaşım için lamaları kullanıyorlardı. belki teleferik benzeri halatlı sistem veya kızakları kullanıyor olabilirler. mayalılar yazıyı kullanıyordu, belki inkalarda kullanıyordu ve biz bilmiyoruz.

feyk

misirlilar piramitleri insa ederkende tekerlek yoktu. dunyanin neresine bakarsaniz tekerlegi bile kesfetmeyen uygarliklarin devasa yapilariyla karsilasiyoruz. demekki devasa kayalari hareket ettirip sekillendirmek icin cok fazla sey gerekmiyor. yeteri kadar insan gucun varsa her sey mumkun.

ayna-efendi

bir adam vardı taşu çekiç ve metal çivi ile ikiye yarıyordu kolayca abartıldığı kadar insanüstü çaba gerekmiyor, istanbulda askeri müzeye gittik tanıdıklarla çift elli kılıç vardı zweihander onlara büyük gözükünce onu taşıyan insanın 2 metreyi gecik olması gerektiğini düşünüyorlardı

ayna-efendi

tekerlek göçebelerin işine daha çok yarıyordu o çağlarda

ayna-efendi

yagmur-ys

Bu yıldız işareti nerde? Güncellemeden sonra favorilere atamıyorum.

zeynep-ozdemir45

Başta editörün kim olduğuna bakmadan okudum herşeyi. Sonra içimden bir ses "Meltem " dedi. E bakınca da tabi ... Yani bi tane içeriğin de tam manasıyla hakkını versen şaşarım.

Görüş Bildir