Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Parmak Arası Terlikle Her Yere Gidiyorsanız Her Şey İçin Geç Olmadan Bu Anlatacaklarımıza Kulak Vermeniz Şart!

120PAYLAŞIM

Parmak arası terlik seviyor musunuz yoksa hiç rahat olmadıklarını mı düşünüyorsunuz? Hiç fark etmez, sağlığınız için anlatacaklarımızı duymanız şart. 🤔

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=HJ9LC9CJ...

Bilimsel gerçekleri anlatmadan evvel herhalde hepimiz parmak arası terliklerin çok da kullanışlı olmadıklarının farkındayız.

Yani ince tabanları, parmak arasına yerleşen kısmı ve ayağı neredeyse hiç sarmaması önünde sonunda acıya, bazı durumlarda ağrılara sebep oluyor. Tüm bunların yanında sadece görüntü ve rahatlık değil, sağlığımız açısından da parmak arası terliklere dair bilmemiz gereken bazı şeyler var.

Her şey bizi yere bağlayan incecik bir taban ve ondan daha ince bir parmak arası parçayla başlıyor.

Yere böyle bir yapıyla bağlanmak ilk olarak parmaklarda normalin üzerinde gerilim oluşmasına yol açıyor. Attığımız her adımda terliğin ayağımızda kalması için parmak arasındaki ip parmaklarımızı geriyor.

Sadece plajda yahut deniz kenarında kullanıldığında bu gerilimin ciddi sonuçları yok fakat günde birkaç saat kullanım yerine sürekli kullanım durumu ortaya çıktığında işler değişiyor.

İlk ve en yaygın sonuç plantar fasiit.

Fasya denen topuğun altında yer alan bağ dokusu zehirleniyor ve ayağınızı basarken tarifsiz bir acıyla karşılaşıyorsunuz. Parmak arası terlik giydikten sonra yaşadığınız topuk ağrısı tesadüfi değil.

Ayak tabanında ve topuğundaki bu rahatsızlık genellikle sürekli ayakta çalışan ve yanlış ayakkabı seçiminde bulunan kişilerde görülse de parmak arası terlikler de bu rahatsızlığı tetikliyor.

Kullandığınız yürüme aracı yani terlik size stabil bir yürüyüş sunamadığı için oluyor tüm bunlar.

Tendonlarda, parmaklarda, bazen diz bölgesinde yaşanan ağrı bile sadece parmak arası terliğin yapısından kaynaklı yarattığı gerilimle, dengesiz ve ince tabanıyla ortaya çıkabiliyor .

Fakat tek sonuç ağrılı bir süreç değil.

Bazı yapısal bozulmalar da yaşanabiliyor, en sık karşılaşılanı da parmaklarda çıkıntı oluşması.

Yıllar boyu belli dönemlerde düzenli parmak arası terlik kullanımıyla ortaya çıkıyor olsa da ayak başparmağınızın yanında oluşan bu çıkıntı sadece görsel bir problemden ibaret olmayacak.

Ayakkabılarınızda rahat edemeyeceksiniz, yürürken başparmağınızın aktif olduğu her an derin bir acı yaşayacaksınız ve bu durum diğer parmaklarınızın yapısını da etkileyecek. 

Tüm bunlar alınacak riskler mi? Hiç sanmıyoruz.

Peki, parmak arası terlik giymeyecek miyiz? Giymesek daha iyi olur ama...

Tatilde rahatlığı korumak için parmak arası terliklerin yardımına ihtiyacımız olabiliyor, o yüzden birkaç öneride bulunabiliriz.

Öncelikle kalın tabanlı, parmak arasına yerleşen kısmı da kalın bir malzemeye sahip terlik seçmek şart. Bunun yanında topuk bölgesine ekstra destek sunan, kalın terliklerle en azından riskleri minimuma indirmek mümkün.

Yine de deniz veya havuz kenarında değilsek parmak arası terliklerle dostluğu kesmek en iyi seçenek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birbilenesor

ayakları çirkin ve bakımsız olan kadınlar zaten hiç giymesinler ya 🤢🤢🤢

merve-yildiz24

parmak arası hiç giymedim giyenlere de nedense aşırı uyuz oluyorum

ebunadkassar

aynen

askito-muyum-ben

Ben parmak arası terlikle bakkala gitmek, çöp atmaya gitmek dışında daha fazla mesafe için giyemiyorum. Parmak aralarim yara oluyor.

blizzard

Parmak arası terlik giyenlerin bunları sorun edeceğini zannetmiyorum. Ayağının kopacağını bilsin yine giyer.

Görüş Bildir