Paris Suikasti'nin Tek Sanığı Ömer Güney'in Öldüğü Açıklandı

8PAYLAŞIM

9 Ocak 2013'te gerçekleşen ve Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez suikastinin sanığı Ömer Güney'in hayatını kaybettiği açıklandı. Fransız yetkililer konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Fransa’nın başkenti Paris’te terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu bilinen 3 kadının öldürüldüğü olayın tek sanığı Ömer Güney’in öldüğü bildirildi. BFM haber kanalının sitesinde yer alan ve adli kaynaklara dayandırılan haberde, bir süredir beyninde yaşadığı rahatsızlık yüzünden ağır hasta olan Güney’in başkentte Pitie-Salpetriere hastanesinde cumartesi sabahı öldüğü kaydedildi.

Daha önce beyninde tümör olduğu saptanan Güney’in ölümünün ardından, öldürülen PKK’lıların aileleri ortak bir açıklama yaparak, ‘Neden bugüne kadar ifadesi alınmadı?’ sorusunu yöneltti.

Ağır Ceza'da yargılanacaktı

Paris'te terör örgütü PKK'ya yakınlığı ile bilinen Kürt Enformasyon Bürosu'nda 9 Ocak 2013 tarihinde, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez silahlı saldırıda öldürülmüştü .Saldırının tek sanığı olarak tutuklanan 30 yaşındaki Ömer Güney hakkında "terör örgütü ile bağlantılı olarak cinayet işlemek suçundan" dava açılmasına karar verilmişti. Paris Savcılığı iki yıllık soruşturma sonrası hazırladığı suç duyurusunda, esas şüpheli olarak gördüğü Ömer Güney'in Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını istemişti . Başından bu yana Cansız, Doğan ve Şaylemez’i öldürdüğünü inkâr eden Güney’in duruşmasının 23 Ocak – 24 Şubat 2017 arasında yapılması öngörülüyordu

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir