Paris Müzelerinde Su Baskını Alarmı: Louvre ve Orsay Kapatıldı

 > -

Fransa'nın başkenti Paris'te sel nedeniyle Seine Nehri taştı. Louvre ve Orsay müzelerindeki eserlerden bazıları, su baskını ihtimaline karşı taşındı. Almanya'da ise sel felaketi yüzünden 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, selin maliyetinin milyonlarca euro olduğu belirtiliyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te yoğun yağışlar sele neden oldu. Son 30 yılın en yüksek seviyesine çıkan Seine Nehri taştı, bazı caddeler ve sokaklarda ulaşım durdu. Dünyaca ünlü sanat eserlerinin bulunduğu Louve ve Orsay müzeleri Cuma günü kapalı olacak. Ayrıca su baskını ihtimaline karşı eserlerin bazıları taşındı.

Bazı Parisliler kendi imkanlarıyla eşyalarını tahliye etti. 

Fransız askerleri, evlerinde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması  için operasyonlar düzenledi. Fransa Çevre Bakanı Segolene Royal, nehrin kıyısındaki bazı dükkanların su altında kaldığını ve bazı metro hatlarını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Nehir en son 30 yıl önce bu kadar yükselmişti

Kentte taşkınlardan en çok etkilenen alan güney mahalleleri oldu. Orly Havalimanı yakınlarındaki Villeneuve Saint Georges ve Corbeil Essones bölgesinde sokaklar bir metreye yakın su taşkınlarıyla doldu.

Louvre Müzesi'nde Da Vinci'nin Mona Lisa tablosu ve Milo'nun Venüs heykeli gibi dünyaca ünlü eserler yer alıyor.

Sel nedeniyle Louvre'da bazı kısımlara bugün ziyaretçi alınmadı. 

Belediye yetkilileri nehrin Cuma günü 6,5 metreye kadar yükseleceğini tahmin ediyor.

Araçlar için bir alt geçidi su bastı. 

1910 yılındaki su baskınında nehir 8,6 metre yüksekliğe ulaşmış, kent sakinlerinin bir çoğu yüksek yerlere tahliye edilmişti.

Almanya'da sel felaketinde ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi

Almanya'nın Bavyera ve Ren bölgesindeki sel felaketi yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Sel yüksek maddi hasara da yol açtı.

Kayıpların sayısı ise henüz tespit edilemedi. Çarşamba günü Simbach ve Triftern kentlerini geniş ölçüde tahrip eden sel on milyonlarca Euro'luk maddi hasara yol açtı. 

Kaynak: Reuters ve DW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBavyeraFransaMona Lisatahliye
Görüş Bildir