Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paletli İş Makinelerinden Dinamitlere: Bir Türlü Huzura Kavuşamayan 12 Bin Yıllık Diyar Hasankeyf

815PAYLAŞIM

Tarih, turizm ve kültür başlıkları altında Türkiye’nin en önemli noktalarından bir sayılan Hasankeyf’in gündemi bir türlü durulmuyor.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Baraj Gölü nedeniyle sular altında kalma ihtimali bulunan bölgede, geçtiğimiz günlerde paletli iş makineleri çalışma yaptı.

Antik Kent’in de bulunuduğu alanda geçtiğimiz hafta da kayaların tehlike arz ettiği gerekçesiyle dinamitle patlatma çalışmaları yapılmıştı.

Yerinde yapılan inceleme ve gözlemlerde tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da düşürülmeye çalışıldığı görülmüştür. Bu kayaların düşürülmesi çalışmalarında dinamit tarzı patlayıcılar kullanılmaktadır. Bu patlamalar diğer kayalarda da titreşimlere neden olmakta, kalenin doğal yapısı bozulmaktadır. Patlamalardan dolayı oluşan ses yerel halkta -özellikle çocuklarda- korkuya neden olmaktadır. Bunun yanında kayaların düşürülmesi çalışmalarında oluşan toz-duman esnafların da çalışmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıklar bulunmaktadır. Düşen kaya parçaları kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

Dinamitli patlatma çalışmalarının üzerine Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi tarafından yapılan yazılı açıklamanın bir kısmı bu şekildeydi.

Hasankeyf’in maruz kaldığı tahribat bunlarla sınırlı değil. Patlatma çalışmalarının yanında, alandaki mağaralara bir süredir taşlarla dolgu yapılıyor.

Baraj gölünün yükselmesi durumunda büyük bir kısmı sular altında kalacak olan bölgenin etrafının çevrilmesi gündemde.

Fakat bu çözümün de çare olmayacağı ve alanın coğrafi özelliklerinden dolayı başarısızlıkla sonuçlanacağı düşünülüyor.

Hasankeyf’in ekonomisi büyük ölçüde turizme dayanıyor.

Haliyle bölgenin turistik niteliklerini yitirmesi yalnızca estetik bir ölüm kalım meselesi değil, bu aynı zamanda insanların hayatına doğrudan etki edebilecek dönülmez bir yol olacak.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve projeler için bölge halkının veyahut bağımsız uzmanların fikirleri dikkate alınmadı.

Hasankeyf sakinleri başta olmak üzere pek çok vicdan sahibine göre, Hasankeyf’in 12 bin yıla uzanan tarihi dokusu ve mirası korunmalı. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
islak-hela-terligi

valla kimse şaşırmasın.şunu kabul edelim bizim o yol yapan "mükemmmel" hükümetimiz ve onun yandaş mütehitlerinin tarihi eserler umurlarında bile değil.tek önemli olan şey para para ve para.ne kadar rant ne kadar yol o kadar para o kadar oy.bu denklemde tarihi değerler dışarıda kalıyor.artık niye şaşırmamamız gerektiğini anladınızmı ?

toreador

resmen ego tatmini icin yok ediliyor goz gore gore

byalpi

Batmanlıyım ve memlekete her gittiğimde Hasankeyf'i ziyarete gidiyorum ve her defasında sanırım bu son olacak demek beni gerçekten üzüyor. böyle bir tarihin yok olmasına nasıl izin verirler aklım almıyor. başka yer mi yok? koca ülkede baraj kuracak yada elektrik ihtiyacını gidertecek başka bir sistem mi yok. her anlamda boka batıyoruz.

shinobi

Yapılan baraj, Türkiye'nin enerji ihtiyacının sadece %1'ini karşılayacak. Rüzgar santralleri ise Türkiye'nin enerji ihtiyacının %5ini karşılıyor. Varın siz düşünün, bu baraj yapılmak zorunda mı, Hasankeyf yok edilmeli mi? Yerinizde olsam bu bayramda Hasankeyf'i ziyaret eder ve orayı gören son kişilerden olurdum.

cookielyon

hasankeyf her zaman kalbimde bir yara. çok güzel bir yer, kurban gidecek olması çok üzüyor

Görüş Bildir