Pakdemirli'den 'Sahte Gıda' Deneyi: 'Makamımda Tavuk Etlerini Çamaşır Suyuna Bastırdım, Bir Değişim Olmadı'

 > 
139PAYLAŞIM

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, döner etlerinin çamaşır suyuna batırıldığı yönündeki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada "Makamda tavuk etlerini çamaşır suyunun içerisine bastırdım, ne olacak diye deniyorum. Elde edilen bir şey var mı, renk değişimi var mı diye baktık. Söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, Milliyet Ankara Bürosu'nu ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız"

Pakdemirli, sahte gıdalara ilişkin çıkan haberlerin 'çoğunun' yalan olduğunu söyledi. Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti:

"Çayda boya, kaşar peynirinde patates, dönerde çamaşır suyu... Bunların yüzde 90’ı yalan. Kaşar peynirinin içerisine patatesi tutturamazsınız. Tutturacak usta varsa bravo."

"Renk değişimi var mı diye baktık, söz konusu değil"

Pakdemirli çamaşır suyuyla yıkanan dönerlerle ilgili yapılan habere ilişkin ise "Geçen gün bir haber çıktı. ‘Dönerde çamaşır suyu’ diye. Cumhurbaşkanımız da beni aradı. ‘Bu ne?’ dedi. ‘Benim bildiğim kadarıyla dönerde çamaşır suyundan bir şey elde edilmez ama ben yine de bakayım’ dedim. Gıda Kontrol Genel Müdürümüz, bu haberi yapan arkadaşı aradı. Adam özür diledi. ‘Sen Türkiye’de bu haberi yaydın. Yaydığına göre bildiğin, neresi varsa söyle, ekiplerimiz hazır. Baskın düzenleyeceğiz’ dedik. ‘Yok hayır’ dedi. Bir yandan da ben, makamda tavuk etlerini çamaşır suyunun içerisine bastırdım, ne olacak diye deniyorum. Elde edilen bir şey var mı, renk değişimi var mı diye baktık. Söz konusu değil. Bu haberi, yayanlar rulo döner üreticileri. Bunlar hazır döner üretiyorlar. İsteniyor ki Türkiye’de bütün döner büfeleri, hazır döner satın alsınlar, yerinden hazırlama yapmasınlar." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı Türkiye Gazetesi'ne verdiği röportajda satılan gıdalarda halk sağlığını tehdit eden uygulamaları açıklamıştı👇

Biz ne Yiyoruz? Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı: 'Bakterili Eti Çamaşır Suyuyla Yıkayıp Döner Yapıyorlar' - onedio.com
Biz ne Yiyoruz? Uluslararası Döner Federasyonu Başkanı: 'Bakterili Eti Çamaşır Suyuyla Yıkayıp Döner Yapıyorlar' - onedio.com

"Gıda konularında herkes tribüne oynamayı çok seviyor"

Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bu iş gıda kirliliğine geliyor. Efendim, ‘yumurta yemeyin, kolestrol yapar’... Bu da yasal düzenlemeden geçecek. ‘Hangi bilimsel gerekçelerle bunu söylüyorsunuz?’ diyeceğiz. Açıklayamazsa bunun bir cezai yaptırımı olması lazım. Para cezası. Onu ekrana çıkaran yayıncı kuruluşa da ceza var. Gıda konularında herkes tribüne oynamayı çok seviyor. Bu, insanların söyleceklerini kısıtlamak asla değil ama bir yanlış yönlendirme yapılıyorsa orada bir nokta koymak lazım. Başkalarının sağlığına zarar veriyorsa orada bir durmak lazım."

Pakdemirli'nin açıklamaları sonrası sosyal medyadan da yorumlar geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir