Orhan Osmanoğlu "Okuyalım" Diyerek Osmanlı Türkçesi Bir Cümle Paylaştı, Sosyal Medyada Tepkilerin Ardı Arkası Kesilmedi!

-
Abone ol

Doğrusunu bilen var mı? 😂

II. Abdülhamid'in dördüncü kuşaktan torunu Osman Osmanoğlu, Twitter hesabından Osmanlı Türkçesi bir metin paylaştı ve takipçilerinden okumalarını istedi.

Twitter kullanıcıları durur mu? Osmanlı Türkçesi olan bu metne cevaplar verdiler. İşte o paylaşımlar...

1. 

twitter.com

2. 

twitter.com

3. 

twitter.com

4. 

twitter.com

5. 

twitter.com

6. 

twitter.com

7. 

twitter.com

8. 

twitter.com

9. 

twitter.com

10. 

twitter.com

11. 

twitter.com

12. 

twitter.com

13. 

twitter.com

14. 

twitter.com

15. 

twitter.com

16. 

twitter.com

17. 

twitter.com

Doğrusunu da yazalım elbette... Burada "Bakacağın yüze utanacağın söz söyleme" yazıyor. Anlayana tabii...

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nil-ipek

anlayana derken onedio hayırmı

ali-efe7

Osmanlı o kadar matah olsaydı yıkılmazdı işi bitmiş bir rüyayı görmeye devam etmek de biraz saçma değil mi?

nazli-sevim

sen İstanbul'u feth et. ne bileyim muhteşem bir devlet kur sonra 4. kuşaktan torunun böyle olsun..

kakaolukek

Cehaletiyle övünen Atatürkçü (!) nesil! Yazı Arapça değil, Türkçe. Bu yazı senin yazındı, bu harfler senin harflerindi. Zamanın şartlarına uygun olarak devrim yapıldı. Şu an Latin alfabesi kullanıyoruz, ama eskiden Arap alfabesi kullanıyorduk. Şu an kullandığım harfler nasıl bizim harflerimiz ise o harfler de bizim harflerimizdi. Hepsi aynı dili yazdı: Türkçe. Dalga geçtiğin senin tarihindir. Düşman kesildiğin atalarındır, geçmişindir. Anlamıyor musun, tahkir ettiğin bizzat sensin! Yeni Türk gençliğinden başka bir gençlik bilmiyorum ki tarihine düşman kesilsin!

balyoz

müdür, arap alfabesi zaten istenmiyor. hatta araplarla ya da o kültüre ait hiç bir şeyi istemiyor bu nesil. geçmişe laf ediyoruz çünkü o geçmiş sorunluydu. hatta anlaman gereken nokta şu; o geçmişe tepki verilmeseydi şu anda yoktuk. bak burası çok önemli, yoktuk! Osmanlı'nın yükseliş dönemi örnek alınmalı, gerileme dönemindeki tüm hatalardan ise ders çıkartılmalı. İki dönemi şöyle yan yana yazıp uzun uzun bakılmalı. Neler olmuş, hangi anlayışlar değişmiş de bitme noktasına gelinmiş. İcatlar, bilim, eğitim vs varken hektar hektar gelişen bir imparatorluk özellikle eğitimin azalmasıyla toprak kayıpları yaşadı. Yoksa bizim tarihimizde ne kahramanlar var. Sen gördün mü hiç Fatih'i kötüleyen birini? Ama doğal olarak herkes sonuca bakıyor. Yine savaş çıksa, Türkiye bitme noktasına gelse, sonra üzerine yeni ve herşeyiyle doğru düzgün, adı farklı ama yine bir Türk devleti kurulsa, sonraki nesil Türkiye'yi yine sevmeyecek. Romalılara soralım bakalım Bizans hakkında ne düşünüyorlar :)

badcatsero

@Barlas; dediklerin çok doğru ama 1-2 noktaya dikkat çekmek istiyorum. "Zulüm 1453'de başladı" diye pankart açan bir nesil ve bunu destekleyen muhalefet liderleri ve milletvekilleri var bu ülkede.. Fatih'i de kötülüyorlar yükseliş devrini de.. Bizans ve Haçlıları Batı kötülemiyor kötüleyen arşivlerini saklıyor dışarıya karşı savunup o ütopyada devam ediyor.. Malesef kendi tarihine düşman olan tek millet biziz herhalde.. Bunu da körüklemek için herkes elinden geleni yapıyor... Ne yaprak için daldan, ne dal için kökten, ne kök için yapraktan vazgeçmeyiz... Göktürklerde bizim, Osmanlı'da bizim, Türkiye Cumhuriyeti de bizim..

balyoz

buna şöyle cavap vericem, benim inandığım bişeye inanan birisi, bu inancın içinde benimle fikir ayrılığına gidebilir. yani sonuna kadar her şeyiyle aynı şeye inanmak zorunda değiliz ki fikir özgürlüğü burada kendini gösteriyor. her akın içinde biraz bok hep olur. her konuda olur. onlara azınlık deriz zaten çoğunluk olsalar genel düşünceyi de değiştirirler o yüzden onlara bakmamak lazım. Fatih'in zekasını kaile almayan en büyük ahmaktır ki bakınız bizansın sonu. Benim sevmediğim ya da doğru bulmadığım eski dil, eski harfler, bizim için anlaması daha zor daha karışık. Düzeltilmiş, sorun giderilmiş. Artık geriye dönüp de vay bizim Osmanlı dilimiz falan demeye gerek yok. Kullanımdan kalkmış, tarih olmuş daha da yeniden ortaya çıkartılcak bir durum göremiyorum. Bu konu her seferinde gereksiz şekilde öne atılıyo bu da rahatsız ediyo beni.

melis_cankurtaran

Yukarıdaki yazı arapça değil türkçe mi yazdin ve 31 kişi beğendi mi ben sizi yanlış mi anladım? Arkadaşım kullandığımız konuşma dilimiz turkceydi bizim ki hala öyle, kullandığımız alfabe arap alfabesiydi ki kendisi zordur karmasiktir ve en önemlisi ulusal değildir! Atatürkün yaptığı türkçeyi latin alfabesine geçirip okuma yazmayı kolaylaştırmak ve bu sayede osmanlıda yüzde 20 küsürlerdeydi sanırım olan oranı şimdi turkiyede yüzde 96 ya çıkartmak! Atatürkçülere bok aticam diye hala arap seçiciliği yapıyorsunuz ben sizi anlamıyorum ya. Düşman kesildigimiz atalarımız fsm kanuni yavuz değil ki vahdettin gibi adamlar. Hani ülkesini satan adamlar! Ben bu adamlara atam diyemem kusura bakma tıpkı almanların hitlere atam demediği gibi. Neyin kafasını yaşıyorsunuz ben gerçekten anlamıyorum.

tc-yusuf-dogan

kakaolu Türkün Alfabesi hiç Arap alfabesi olmadı Osmanlıcadır . Sen Osmanlısın belli Türkler Göktürk Alfabesi kullanıyordu. Senin gibiler kabul etmesede gerçek bu . O yazan arapcadır. Yani Tam Keksin Kakaolu falan değil...

zarfinicindekimadam

Allahım bu nasıl bir cehalet? Türkler tarih boyunca Türkçe konuştu, kendi alfabeleri de vardı ama bu alfabe onlardan birisi değil, bu Arap alfabesi. Müslümanlıkla birlikte Türkçe konuşup Arap harfleriyle yazdılar. Arap harfleri de Türkçe seslere uygun değil. Osmanlı döneminde de Arap harflerinin kullanılıyor olması bu alfabeyi "bizim" yapmıyor, latin alfabesi de "bizim" değil, zaten alfabeler birilerine ait değil. Bunun dışında Arap alfabesinin kullanılıyor olmasının halk nazarında bir etkisi yok çünkü zaten halk okuma yazma bilmiyor. Bu yüzden Divan edebiyatından bir halt anlamazken aynı yüzyıla ait halk edebiyatı eserlerini çatır çatır anlıyorsunuz. Türkçeye sokulan Arapça, Farsça kelimeleri bugün kalkıp "Osmanlı Türkçesi" diye yedirmenin de bir mantığı yok, günümüz plaza Türkçesi ile aynı şey. Osmanlıca dediğiniz şey saraydakilerin kendilerini daha kültürlü göstermek için yabancı kelimelerle konuşması. Türkçe ise hep Türkçe.

domalt-trump

"Orhan" Osmanoğlu editör :D

Görüş Bildir