Oruç Tutmanın Sadece İslamiyette Değil Tüm Dinlerde Yaygın Olduğunun Kanıtı 8 İbadet

 > -
Abone ol

Oruç sadece İslâmiyet tarafından değil çoğu dünya dini tarafından farz kabul ediliyor. Hatta daha üç büyük semavi din ortaya çıkmamışken, ilkel kabilelerce; tanrılarını mutlu etmek veya gazabından korunmak için başvurulan yaygın bir ibadet şekli. İnsan toplumlarının nefis köreltmek, kendisini nimetlerden mahrum bırakarak tanrı ve/veya tanrılarına armağan olarak sunduğu bir çile.

Günümüzde hala çeşitli dönemlerde, çeşitli nedenlerle tutulan oruca diğer dinlerde nasıl bakılıyormuş görelim istedik.

1. Hristiyanlık'ta Oruç

Hristiyanlık'ta da oruç tıpkı İslamiyet'teki gibi farzdır. 

Hristiyanlık'ta oruç kilisenin üçüncü emridir. Kuran'ın bildirdiğine göre oruç Hristiyanlara da farz kılınmıştır. Hristiyanlık'ta oruç ve perhiz aynı anlamda kullanılır. Orucun amacı, işlenmiş günahların cezasını bu dünyadan çekmeye başlamaktadır. İncil, oruca büyük önem verir ve övgüyle bahseder. Ancak orucun zamanı, uyulacak kurallar Hristiyan mezhepleri arasında farklılık gösterir 

Hristiyanlık'ta oruç tutma yaşı 21'de başlar. Hristiyanlar, 60 yaşına kadar oruç tutar. Oruç konusunda 1966 yılında alınan Roma kararlarında bu konu yazılı olarak belirtilmiştir.

Hristiyanlıkta iki çeşit oruç bulunur. Okaristi orucu yani şükran orucu ve ekleziyastik oruç yani kilise orucu. Bu iki çeşit orucu Katolik'ler tutar, Protestanlar tutmaz. Hristiyanlık, çarşamba, cuma ve cumartesi günleri ile bazı yortuların arefe günlerinde oruç tutmayı teşvik eder. Hristiyan inancına göre Hz. İsa, çarşamba günü ele verilmiş, cuma günü çarmıha gerilmiş ve cumartesi günü de gömülmüştür. 

Hz. İsa'nın öldükten sonra dirildiği ve göğe çıkarıldığına inanılan Paskalya'da oruç tutulması önemlidir. Paskalya öncesinde iki gün oruç tutmak, dindar Hristiyanlar arasında yaygın bir uygulamadır.

2. Musevilik'te Oruç

Musevilik'te oruç: Yom Kippur olarak adlandırılır.

Tevrat'ta bazı günlerde oruç tutulması emredilmektedir. Yahudilikte oruç, nefsi terbiye etme ve acı çekme aracı sayılırken; bazen de Allah'a yaklaşma aracı olarak kabul edilmektedir. Tevrat'a göre, Hz.Musa Tur Dağında 40 gün 40 gece kalmış ve bu süreyi oruç tutarak geçirmiştir. 

Arabistan'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Yahudiler, oruç tuttuklarında yatsıdan sonra da bir şey yemezlerdi. Hatta bazı Müslümanlar da oruçla ilgili ayetler tamamlanmadan önce aynı Yahudiler gibi hareket ederdi. 

Babil döneminde matem ve üzüntü sembolü olarak oruç tutulurdu. Yahudiler, Allah'ın kendilerine felaketler verdiğine inandıkları dönemlerde sürekli oruç tutardı. 

Oruca, çocuklar 12. yaşlarından bir ay alınca başlar. Tutulması gerekli görülen tek oruç Yom Kippur adı verilen kefaret orucudur. Kippur pişmanlık anlamındadır. Yahudiler bu günde günahlarından pişman olurlar. Allah da onları affeder. Yom Kimpur İbranice'de 'tövbe günü' anlamındadır. 

Yahudilerin en büyük ibadet günlerinden olan Kippur, büyük oruç günü olarak kabul edilir. Yom Kippur denen ve 19 Nisan'da başlayıp bir hafta süren Pesah Bayramı orucu ise genellikle Hamursuz Bayramından sonra gelen, pazartesi ve perşembe günleri tutulur. 

Yahudilikte Yom Kippur'da oruç tutmak şarttır. İmsak, önceki akşam güneş batarken başlar. O gece ve ertesi gün ilk iki yıldız görününceye kadar da yemek içmek yasaktır. Bu süre yaklaşık 25 saattir. Yom Kippur orucunun Hz. Musa'nın Allah'tan buyruklarını almak üzere Tur Dağı'na gittiğinde, Yahudilerin altın bir buzağıya tapınmalarından ötürü tutulduğu anlaşılmaktadır. 

Yahudiler Babil dönüşünden sonra Kudüs'ün tahrip edilmesi ve diğer felaketler nedeniyle dört ayrı oruç daha ortaya çıkarmışlardır. Bazı Talmud yorumcuları, bu 4 orucun başka devletlerin himayesi altındaki Yahudiler tarafından tutulması gerektiğini, aksi takdirde gerekli olmadığını belirtir. 

Yahudilerde oruç genellikle şafağın sökmesinden ilk yıldızın görülmesine kadar sürer. Ancak Yom Kippur gibi bazı oruçlar, bir akşamdan ertesi akşama kadar devam eder.

3. Hinduizm'de Oruç

Hint dinlerinden Hinduizm'de oruç, nefsi terbiye için yılın belirli aylarında ve günlerinde oruç tutulur. İbadet amacıyla duaların okunduğu günlerde oruç tutulması gerekir. Hinduizm'de oruç genellikle belirli bazı besinleri yememe, yani bir çeşit perhiz şeklindedir.

4. Taoizm'de Oruç

Doğu kültürlerinin dinlerinden Taoizm'de oruç, daha geniş bir anlamda ele alınmıştır. Burada oruç, sağlığı koruma ve böylece yaşlanmayı geciktirme özelliğiyle ön plana çıkar. Çinliler, ayrıca büyük bayram günleri ile kötülüklerin arttığı dönemlerde de, kendilerini korumak için oruç tutarlar.

5. Brahmanizm'de Oruç

Güney Asya Hint dinlerinden Brahmanizm'de her ayın 12 ve 13'üncü günlerinde oruç tutmak gelenektir. Brahmanizm'de yaşlılar, hastalar ve çocuklar dahi oruçtan muaf değildir. Bazıları insani isteklerini yenmek için 15 gün boyunca oruç tutar. Bu süre içinde bir yudum sudan başka bir şey yeyip içmeleri orucu bozar.

6. Jainizm'de Oruç

Hint dinlerinden Jainizm'de orucun kuralları daha serttir. Jainistler kesintisiz olarak 40 gün oruç tutarlar. Bu dinin kurucusu Mahavira'nin (M.Ö 599-527) kendisine işkence yaparak dinde yüksek dereceye ulaşmaya çalıştığı, et ve yumurta yemediği ve hatta ölünceye kadar da oruç tuttuğu söylenmektedir.

7. Budizm'de Oruç

Güneydoğu Asya dinlerinden Budizm, oruca en fazla önem veren dinlerdendir. Budizm'in kurucusu Buda'ya göre, ne dünyaya bağlanmak ne de dünyadan vazgeçmek gerekir. Bu amaca ulaşmak için koyduğu kuralların birincisi ise, her iki ayda bir oruç tutmak ve bu süre içerisinde toplum içinde tüm günahlarını itiraf etmektir. Buda'ya göre sonsuz kurtuluşa, yani Nirvana'ya engel olan tek şey arzulardır. Kurtuluş ancak arzuları terk etmekle sağlanır. Ve arzulardan kurtulmanın birinci yolu da oruç tutmaktır.

8. Maniheizm'de ve Diğer Etnik Dinlerde Oruç

Manilikte oruç, ışığı gönderen güneş ve aya dua etmek amacıyla tutulur. Babil ve Asurluların da oruca büyük önem verdiği bilinir. Eski Mısır'da ise oruç, genellikle dini bayramlarda tutulur. 

Avrupa yerel dinleri: Keltler'in oruç tuttuğu, eski Romalı ve Yunanların da orucu felaketlerden kurtulmak için bir yol olarak kabul ettiği bilinir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eda-kilic20

Bu örnekler bize insanlık tarihi boyunca oruç denilen ibadet şeklinin dünyada yaşayan her kesime farz kılındığının örneğidir. Allah başından beri insanların içinden peygamberler seçerek aynı dini seçtiği peygamberlere vahyediyor ki onlar da kendi halklarına aynısını anlatsın. Yani en başından beridir adı islam olan tek bir din var. Allah bunu tüm dünyaya yıllar boyu göstermiş. Ancak biz insanlar bunu görmemize rağmen din yoktur demeyi seviyoruz.

ibrahim.kilic90

hanif dinlerinin hemen hemen tüm kuralları aynıdır.

sith

Gamalı haç acaba neden Buda'nın üstünde var çok merak ettim

cagriz

İncelemekte fayda var: Açılamıyormuş. İsteyene özel mesaj yoluyla atabilirim. Tamgalarla ile ilgili sağlam ablümü bulundurmakta.

feyk

link acilmiyor. kisaca ben aciklayim, isaretin gercek adi swastika. naziler kullanmaya baslamadan cok cok oncesinde hindistan ve uzakdoguda iyi sans tilsimi olarak kullaniliyordu. nazi ideolojisinde ustun aryan irki tibet ve hindistandan fetihler yaparak kuzey avrupaya goc etmistir. eski antik viking ve germen kalintilarindada swastika isareti gorulmektedir. naziler inandiklari koklerini temsil ettigi icin bu isareti kullanmisladir.

cagriz

Yukarıdaki link herkese açık durumdaydı, isteyene özel mesaj yoluyla ulaşabilirim. Swastika dahil tamgalarla ile ilgili arkeolojik bulgu, belge, tarih vb. örneği barındırıyordu. Bir de Swastika tamgası ile ilgili yabancı kaynağı şu: Bu da açılabiliyorsa nihayet!:)

Gizli Kullanıcı

Ne olmuş yani? Hak dinlerde olması doğal bir şey, hepsini aynı Allah gönderdi; peygamberler ve isimler değişti sadece. Oruç, sosyal olarak iyi bir şey, vücuda iyi gelen bir şey vs. Gayet doğal olması. Amacınız ne onu anlayamadım.

Gizli Kullanıcı

bu bütün dinlerin islam dininden türediğinin kanıtıdır

bitengri7

:D:D:D

feyk

hernedense 7inc yy ortadogusunun otesine gectiginde islamiyetle benzer tek bir ayete hic bir tarihde, hic bir cografyada rastliyamiyorsun. keza ortaasyadaki turklerin tarihini kayde gecen cinliler, guzellik kremlerinin bile tarifini yazan misirlilar bunlari kaydetmeyi unutmuslar. butun milletlere peygamber gelmis dersin ne polenezyada, avustralyada nede amerika medeniyetlerinde islamla benzesen en ufak sey bulamazsin. amerika medeniyetleri gunese tapmalari ve piramit yapmalariyla antik misira bile benzerlik gosterirken, neden tek satir sirat koprusu, hz ademin cennetten kovulmasi, nuh tufani ile ilgili benzerlikler bulunmaz.

metinke

Din hep İslamdı diyorsun ama Musevilik ve Hristiyanlık ne oluyor?

Gizli Kullanıcı

ilk insandan beri bu zamana milyon asırlar geçti. birçok kez islam dini indi ve tekrar bozuldu. bu bozulmaları insanlar benimsediler. sonra sahte peygamberler çıktı ve "islam dini yalandır asıl din şöyle böyledir" dedi.bu sayede farklı ama islamdan türeyen dinler ortaya çıktı. (bu kymelrie'ya)

Gizli Kullanıcı

feyk, kymelria için dediklerim senin içinde geçerli. mısırlıların dini onbinlerce yıl islam olmadı. mısırlıların tanrıları (firavunlar) kendi inançlarına karşı çıktığı için islamla ilgili olan herşeyi yoketti. bu birçok yer için geçerli. nuh tufanına gelirsek bu nuh tufanı birçok dinde var. ama yanlış bir şekilde. hristiyanlılarda nuh tufanı var, Hz. Adem'in kovulması var. sırat köprüsü ile ilgili pek birşey bilmiyorum.

Gizli Kullanıcı

Metin abicim, murtaza'nın dediği doğru. ve hep aynı şeyleri yazmak istemiyorum. bütün dinler islamdan türemiştir.

Gizli Kullanıcı

yazım hataları olabilir

feyk

hristiyanlikda tabiyki nuh tufani var. islamda hristiyanlikda museviligin turevleri. tamam misir firavunlari islamla ilgili herseyi silmis olsum, yazi kullanan tek buyuk medeniyet misir degil. cin var, hindistan var, babileler, asurlar, sumerler, hititler. hele hititler arsiv tutmayi tanrisal bir gorev adlettiklerinden arsivleri cok detayli ve dogruya cok yakindir. acin hitit arsivlerinden islamla benzerlik gosteren tek satir bulun, eywallah diyim. ortada 50bin yillik aborjin kulturu var. avustralyanin her yerinde yaratici tanrica cizimleri bulabilirsiniz ama islamla benzerlik gosteren en ufak parca yok. sizce bu mantikli bir durummu. kaldiki modern insan 200bindir var. sadece 70bin yil once afrikadan ayrildi. bu kadar derin gecmise ragmen afrikada anamist dinlerin disinda bir sey bulabiliyormuyuz. amerkan kizilderilileri basli basina ayri medeniyet. keza orada hic bir iz yok. bir medeniyette iz bulamamanin izahati olabilir ama 100 medeniyette yoksa bunun izahati pek kolay degildir.

ege-turk

@Metin+Kebabcı evet İslam'dı. Musevilik,Hristiyanlık ya da İsevilik kutsal kitaplarının onlara verdiği değil insanların koyduğu adlardır. Biz Adem'den beri gelen her dinin İslam olduğuna inanıyoruz. Allah katında hak din İslam'dır bu yüzden.

Gizli Kullanıcı

ben kanıtlarım dışında başka şeylerede güvenirim. eğer müslümansan bunu bilirsin. bütün dinler islamdan türemiştir. müslümanlar buna inanır.

metinke

Mağara devri insanları günlük yaşamlarını duvarlara çizerek anlatmaya çalışmış zaman içinde yerleşik düzene geçerek tarım hayvancılık yapmaya çeşitli malzemeleri kullanarak medeniyette yol almaya başladı, yüzbinlerce yıl önce dünya üzerinde yaşamaya başlayan bu gelişmeye açık canlılar bir anda atağa geçerek bugün ki zaman dilime ulaştılar, dinlerin tarihi en fazla 4000yıl ha uzakdoğu ve daha önceki medeniyetlerin din kavramını katarsak 8000 yıl diyelim.Yüz binlerce yıl öncesinden yakın zaman dilimine kadar gelişme ivme kazandı.İnsan bazı şeyleri kendi başına öğrenemez dışardan destek aldığını düşünüyorum. Herkes din din derken şu anki seviyemize din kavramı olmayan insanların sayesine ulaştık.

Görüş Bildir