Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Resmi Dillerinde Toprakları İçin Oldukça İlginç İsimler Seçen Ülkeler

 > 
35PAYLAŞIM

Ülkelerin isimleri kullanılan dile göre oldukça farklılık gösterebiliyor. Mesela Amerika Birleşik Devleri mi, yoksa Les États-Unis mi? Ya da Almanya mı, Germany mi, yoksa Deutschland mı? Bir ülkenin resmi dilde kendi için belirlediği isme 'endonym' yani 'yerel isim' deniyor. endonymmap.com sitesini ziyaret ederek, her ülkenin kendisi için seçtiği yerel ismi görebilirsiniz. Siteye girdiğinizde dilediğiniz bölgeye zum yapabilir ve ilginç yerel isimleri keşfedebilirsiniz. İşte bu ilginç haritadan birkaç kare:

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/59869/cou...

1. Finlandiya'nın kendine verdiği isim 'Suomen Tasavalta' ve Macaristan'ın seçtiği isim 'Magyarország'

2. Orta Afrika Cumhuriyeti'nin resmi dili olan Sango'da bu ülkenin adı 'Ködörösêse Tî Bêafrîka'

Ülkelerin kendilerine verdiği isimler resmi dillerin alfabesi ile yazılıyor. Bu nedenle Afrika'daki birçok ülkenin ismi Arap veya Etiyopyaca alfabeleri ile yazılmış.

3. Marşal Adaları'nın dilinde bu ülkenin ismi 'Aolepān Aorōkin Majeļ' Papua Yeni Gine Bağımsız Devleti'nin kendine verdiği isim ise 'Independen Stet bilong Papua Niugini'

Bir ülkenin resmi isminin ne olacağına karar vermek oldukça tartışmalı bir mevzu aslında. Dünyanın bazı ülkelerinde, aynı topraklara farklı siyasi görüşler tarafından verilen farklı isimler bulunuyor. Endonym Haritası'nın yaratıcısına bu konuyu sorduğumuzda, haritayı hazırlarken belirledikleri bir takım kriterler olduğunu ve hiçbir siyasi görüşün etkisinde kalmamaya dikkat ettiklerini söyledi.

4. Grönland'ın kendine özgü adı 'Kalaallit Nunaat'

5. Komşularımızın kendilerine verdikleri isimler:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cnsfrd

kendi dillerindeki kullanımların Türkçe anlamlarını yazsan süper olucakmiş. çoğu ülke bi şey bişey cumhuriyeti tabi. ha bide sömürgeciliğin etkileri çok net

pudingcininevladi

Bu haritayı nereden buldun özelden yazarmısın :D

cakyz

İçeriğin başında haritanın bulunduğu siteyi verdim.

efecan-balci

"Kalaallit Nunaat" Grönland'ın Dancadaki değil, Grönlandcadaki adıdır. Parantez içindeki (Den.) Danimarka'ya bağlı olduğunu göstermek için konulmuş.

vavoom11thdoctor

Abhazya-Apsnı (Canlar Ülkesi)

Görüş Bildir