Görüş Bildir
Haberler
Onur Yaser Can Davasında İmaj Kayıtlarını Yok Eden Bilirkişiye Suç Duyurusu

Onur Yaser Can Davasında İmaj Kayıtlarını Yok Eden Bilirkişiye Suç Duyurusu

Gözaltında işkence gördüğü için intihar eden Onur Yaser Can'ın ifadesinde oynama yapmakla suçlanan polislerin yargılandığı davada mahkeme, imaj kayıtlarını imha ettiğini belirten bilirkişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

@140journos

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık polisler katılmadı. Onur Yaser Can’ın babası Mevlüt Can, kız kardeşi Ezgi Sevgi Can avukatları ve Can ailesine destek için gelenler katıldı.

Duruşmada, emniyetinden gelen yazıda olay günü emniyette yaşananlara ilişkin bilgileri içeren hard disk imajının bulunduğu CD ve flash bellek benzeri materyallere rastlanmadığı belirtildi.

Can ailesinin avukatı Ömer Kavili, incelemesi için kendine verilen imaj CD’sini kırdığını beyan eden bilirkişi Zafer Kökdemir hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Kavili düzgün ve etkili soruşturma yapılmadığını belirterek, “Anne bu acıyı dava fazla taşıyamamış ve intihar etmiştir. Mahkemenin verdiği yüzeysel karar da Yargıtay’dan dönmüştür. Olay vahim ve insanlık suçudur.” dedi.

Avukat Ercan Kanar da hem emniyet yetkilileri hem de bilirkişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Davada çıkan ara karar:

"Toplamda 3 savcı değişti. Hepsi işkencenin ortaya çıkmaması için ellerinden geleni yaptılar."

Baba Mevlüt Can, “Bu dava dosyasına hiçbiriniz benim kadar hakim değilsiniz. Diken benim tırnağımın altına battı ve hala da kanatıyor. Toplamda 3 savcı değişti. Hepsi işkencenin ortaya çıkmaması için ellerinden geleni yaptılar. Siz not bırakıyorsunuz imaj kayıtlarında başkalarına ait kayıtlar olabilir, kimseye verilmesin diye. Bilirkişinin verdiği raporda o imajda sadece Onur’a ait bilgiler olduğu belirtiliyor. Benim canım acıyor oğlumu ve annesini kaybettim.” dedi.

Mahkeme, evraklarda yapıldığı iddia edilen değişikliklerin tespit edilmesi için bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Değişikliklerin tespiti mümkün olması halinde ilgili belgelerin imaj kayıtlarının da alınması kararlaştırıldı.

Mahkeme ayrıca 18 Eylül 2015 tarihinde delil vasfı olan dijital metaryeli kırarak yok ettiğini beyan eden bilirkişi Zafer Kökdemir hakkında suç delillerinin karartılması yönünden suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
0
0
0
0