Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olur da Diziniz Kırılırsa Eğer Doktorlar Kıkırdağı Başka Yerden Değil, Burnunuzdan Alacaklar!

312PAYLAŞIM

Başlığı okurken canınız birazcık yanmış olabilir, zira burun kıkırdağınızı alacak olmaları bile insanın içini hoş etmeye yetiyor.

Sonuçta burun insanın en hassas organlarından birisi ve sebep olduğu ağrıları da düşününce kıkırdağının alınması falan insanı bir nebze rahatsız ediyor (en azından beni).

Burun ameliyatı olan insanların kendilerini ya da fotoğraflarını sağda solda görmemiz de bu korkuya bir sebep aslında.

Ameliyat sonrasında burun bölgesindeki anormal morluklar, gözlerin şişmesi, dudağın konuşamayacak kadar baskılanması vs. gibi şeyler.

Fakat, geçtiğimiz aylarda İsviçre’de yapılan bir çalışma, yakın gelecekte burun ameliyatı sayısını bir hayli artıracağa benziyor.

Dizde meydana gelen kırıklar ve tedavi etme üzerine çalışmalar yürüten konunun uzmanı doktorlar, diz eklemi yaralanmalarının iyileştirilmesinde ve dizde yeni kıkırdak oluşumunun sağlanmasında, burun kıkırdağının kullanımı konusunda önemli bulgular elde etmiş.

Kıkırdağı basit haliyle, kemiğin eğilip bükülebilen, dayanıklı versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller ve oldukça esnektir. Esnekliğin sebebi ise içerisinde damar ve sinir bulunmamasından ötürü gelir.

Burun ucunun, kulak kepçesinin, soluk borusunun yapısı kıkırdaktır.

Aynı şekilde diz kapağında ve diz kapağının alt kısmında da bu kıkırdak doku bulunur.

Kıkırdakla alakalı sıkıntı şu ki, kıkırdak onarımı ile alakalı elimizde çok az bilgi var ve tedavisi de oldukça zor.

Örneğin diz kapağını kıran bir hastada, diz kapağındaki kıkırdakımsı dokunun tekrar onarımı için kadavralardan ya da kişinin kendi bedenindeki sağlıklı yerlerden kıkırdak alınıyor.

Fakat, günümüzde daha çok kullanılan yöntem daha uygulanabilir olsa da söylemesi dahi ‘acı verici’.

Eğer bir hasta diz kapağındaki kıkırdak dokuya zarar verdiyse, doktorlar sağlıklı olan diz kapağına kesikler atarak o bölgedeki kıkırdakları alıyor ve diğer diz kapağının onarımı için, o bölgeye enjekte ediyor.

İsviçreli bilim insanları kıkırdak temini için, diz kapaklarına kesik atmaya gerek kalmayacak bir yöntem geliştirdi.

Yapılan çalışmalarda görüldüğü üzere, burundaki kıkırdak hücrelerinden elde edilen yeni dokular, diz bölgesine aktarıldıktan sonra o bölgenin mekanik baskılarına dayanabilecek kadar sağlam hale gelebiliyor.

Gerekli hücrelerin burundan elde edilmesi, hastanın diğer dizine kesikler atarak, oradaki kıkırdak dokuyu almalarından çok daha basit bir yöntem.

Basit olmasının yanında oldukça da acısız bir yöntem.

Gerekli kıkırdak temininin sağlanması için hastanın burun deliklerini ayıran kıkırdakımsı bölgeden ufak bir doku parçası alınması yeterli.

Alınan doku parçası, enzimler sayesinde gelişime ve değişime uğrayarak, kolayca amaçlanan kıkırdakımsı doku haline geliyor.

Diz bölgesine aktarılan bu kıkırdakımsı doku, diz kıkırdağının özelliklerini alarak o bölgeyi onarıyor ve orada büyüyor.

Böylece hastalar, hiçbir acı ya da sızı çekmeden kolayca tedavilerini olabiliyorlar.

Kırık, doku alımı, ameliyat gibi olaylardan korkan pek çok arkadaşımız (!) için fazlasıyla güzel bir haber...

Tebrikler İsviçreli bilim insanları...

👏👏👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert-kalkan2

sakin ol dizim sakin ol !!! Korkmana gerek yok baba burda:D

zeliha-akman

haberi okumam bitince fark ettim. pısmış kalmışım köşede. nasıl korktuysam artık. umarım kimsenin başına böyle bişey gelmez.

safak-elmas

diz kapağımı öpüyorum şuan aman da aman kıyamam sana ben

thecenk

6 ay kadar önce kırıldı dizim. doktor mucizevi bir şekilde kıkırdak tabakası bütünlüğünü korumuş dedi. 7 adet vidayla ayaktayım şimdi ama ilerde böyle bir tedaviye ihtiyacım olacak gibi...

bubble

diz kapağım fena huylandı şu an

Görüş Bildir