Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olaylı Belgesel Bakur Sonunda Gösterimde

Sanat
9PAYLAŞIM

Dünyayı saran belgesel furyasının Türkiye'deki en renkli temsilcilerinden Documentarist 'in 8. İstanbul Belgesel Günleri bu sene 13-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Documentarist'in zengin programında, Nisan ayında İstanbul Film Festivali'nde 'kültür bakanlığı gösterim şartlarını yerine getiremediği' gerekçesiyle sansürlenerek izleyiciyle buluşamayan ve yeni sinemacılar arasında zincirleme protestoları da beraberinde getiren, Bakur (Kuzey), nihayet gösterilecek.

İstanbul Film Festivali'nde Yasaklandı, Documentarist'te Gösterimde

38 ve 5 No'lu Cezaevi gibi ödüllü belgesellerin yönetmeni, Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu'nun, 1973-2008 yılları arasında yaşayan Halil Dağ 'ın anısına ithaf ettikleri Bakur, PKK kamplarındaki hayatı anlatıyor. PKK üyelerini yaz-kış yaşadıkları alanlarda, günlük hayatlarının içinde belgeleyen film, Kürtlerin yaşadığı coğrafyanın 1920'den sonra dört ülkenin topraklarında kalarak bölünmüş olduğu haritalı anlatımlara da yer veriyor. PKK üyeleriyle röportajlar ve gerillaların yaşantısının iç yüzünü anlatan belgesel, Kürt kimliğine dair hem bir araştırma hem de bir nevi tanıklık.

Filmin fragmanına göz atmak isteyenler için:

Documentarist'te Bakur'u ve diğer tüm belgeselleri 13 - 18 Haziran tarihleri arasında izleyebilirsiniz. Detaylı bilgi şurada.

Bianet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir