Görüş Bildir
Haberler
Okuyunca "Bu Bende de Var" Diyeceğiniz Teknoloji Çağının Kaçınılmaz Hastalıkları

Okuyunca "Bu Bende de Var" Diyeceğiniz Teknoloji Çağının Kaçınılmaz Hastalıkları

Flörtü stalklarken bunların olacağını tahmin edemedik tabii.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Büyüklerimizin söylediği gibi, artık hiçbirimiz kafamızı telefondan kaldırmıyoruz.

Büyüklerimizin söylediği gibi, artık hiçbirimiz kafamızı telefondan kaldırmıyoruz.

Ancak bunun yalnızca sağlığımıza değil, ruh sağlığımıza da iyi gelmediğini pek fark edemiyoruz.

Son 50 yılda 7'den 70'e herkesin hayatını baştan aşağıya değiştiren teknolojik gelişmeler, öyle bir boyuta geldi ki...

Kimse artık sosyal medyadan, beğenilerden ve gelişmelerden uzak kalamıyor; kendi hayatını yaşayamıyor.

Özellikle yeni nesilin geldiği noktayı, bir önceki nesil çok açık bir şekilde fark edebiliyor.

Tabii ki anne babalarımız da bizim değişimimizin farkındaydı ancak durum çok yapay bir noktaya gidiyor ve bu bizce artık durdurulabilecek noktayı çoktan geçti.

Geldiğimiz durum, elbette hepimizin psikolojisini kötü etkiledi; çünkü artık internetten uzak yaşayamıyoruz.

Tüm hayatımız telefonumuzdan ve bilgisayarımızdan ibaret oldu. Başka türlüsünü çoğumuz hayal edemiyor bile; çünkü teknolojinin bize sağladığı kolaylıklar çok tatlı geliyor. Daha önce insanlar nasıl yaşıyordu tahmin dahi edemiyoruz. O zamanlar artık belki çoğumuz için yalnızca sıkıcı hikayelerde kaldı.

Yapılan araştırmalar sonucu, insanlarda teknoloji sebepli oluşan bağımlılık ve hastalıklar olduğu anlaşıldı.

Yalnızca telefon ve internet bağımlılığından bahsetmiyoruz. Telefonumuza bağımlı olduğumuzu hepimiz biliyoruz artık. Telefonundan bir saat bile ayrı kalamayacak insanlarız çoğumuz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

E-Hastalıklar adı verilen bu hastalıklar, teknoloji çağının hayatımıza kattığı ve çoğumuzun sahip olup farkına varamadığı şeyler.

Bizim farkına varamadığımız bu bağımlılıkların bir tık ilerisine sahip insanlar da bulunuyor. Ruh Sağlığı Derneği Başkanı'nın söylediğine göre bu hastalıklar bazı insanlarda kaygı ve huzursuzluk gibi durumlar yaratırken, bazı kişilerde de nefes darlığı, titreme ve baş dönmesi gibi etkiler gösterebiliyor. Bakalım bu hastalıklar nelermiş.

1. Nomofobi

‘No mobile Phobia’dan türetilen nomofobi; cep telefonu ile sağlanan iletişimden kopmaktan aşırı korkma anlamına geliyor. Yani cep telefonundan bir şekilde mahrum kalma kokusudur.

'Telefonsuz dolaşamam. Bu beyinsiz dolaşmaya benziyor.'

2. Fomo

Fomo bir tür kaçırma korkusu olarak açıklanıyor. 'Fear of missing out' (Türkçesi: eksiklik korkusu) kalıbının kısaltması olan Fomo, bireyin diğerlerinin deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusu hissetmesidir. Aynı zamanda başkalarının ne yaptığını sürekli izleme arzusu da duyulur. Tanıdık geliyor mu?

3. Google Takibi

'Bir kişinin çevresindeki kişileri sürekli olarak arama motorları aracılığıyla araştırması ve insanların neler yaptığını internetten sürekli incelemesi' olarak tanımlanabilir.

4. Ego Sörfü

Online narsizm de diyebileceğimiz, insanların sürekli kendini sosyal medyada ve internette aratarak araştırma yapması durumuna Ego Sörfü deniyor. O benim hakkımda ne demiş, bu ne paylaşmış gibi düşünceleri kapsıyor da diyebiliriz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

5. Cheesepodding

Cheesepodding, mp3 indirme takıntısı anlamına gelen bir ifade. Günümüzde her ne kadar mp3 formatındaki müziklerin yeri pek kalmasa da, bu biraz da arşivcilik takıntısına benziyor. Birkaç sene önce epey popüler olan mp3 bugünlerde yerini Spotify gibi platformlara bıraktı. Sürekli olarak indirilip, biriktirilip kenarda tutularak arşiv yapma takıntısı bazılarında hala yaşıyor maalesef.

6. Facebook Depresyonu

Adı Facebook depresyonu olsa da, bu hastalık artık tüm sosyal medya mecralarını, hatta bizce en çok Instagram'ı kapsıyor. Biliyorsunuz, Instagram'a bakarken insanların sürekli yaptıkları tatilleri, her ne kadar 'sahte' olsa da mutlu, sorunsuz ve şahane görünen hayatlarını görüyoruz. Birçok insan bunları Instagram'da görerek büyük hayal kırıklıkları ve üzüntüler yaşayabiliyor, hatta bunun sonu depresyona kadar varabiliyor. Ya da tam tersi sorunlu olan hayatlarını sosyal mecrada paylaşıp anlatarak, durumun daha da büyüyüp çoğalmasına sebep olabiliyorlar. İki duruma da maalesef sık sık tanık oluyorsunuzdur eminiz.

7. Siberkondriya

srv.onedio.com

Hissettiği en ufak rahatsızlığı bile internetten araştırarak kendine teşhis koyma hastalığına Siberkondria deniyor. Çok yaygın olan bir durum olan siberkondriya, insanların doktora gittiğinde dahi doktora inanmamasına ve güvensizlik yaşamasına sebep olabiliyor.

Daha detaylı bilgi için bu içeriğe bakabilirsiniz;

8. İnternet Siniri

srv.onedio.com

Cihazlarınızdaki performans düşüklüğü, bozulma, donma, kırılma gibi aksaklıkların, kişide aşırı sinir ve gerginlik yaratması durumudur. Önemli ölçüde stres kaynağı olabilen bu hastalık, istenmeyen durumlar yaratabiliyor.

9. Photolurking

Instagram'da saatlerce insanların fotoğraflarına bakarak geçirdiğiniz o zamanları hatırladınız mı? Photolurking işte bu duruma deniyor; sosyal medya platformlarında saatlerce insanların fotoğraflarına ve paylaşımlarına bakmak ve bundan kendini alıkoyamamak...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın! ❤️👇

İçeriği hazırlarken buradan yararlandık.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
55
25
8
6
6
5
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ahmet Yanık

İnternet siniri dışında hic biri yok

feyk

merak ediyorum matbaanin icadi ile kitaplar ve gazeteler tarihde ilkkez tabana yayildiginda su yukardaki tepkilerin aynisini verenler olmus mudur? bence olmu... Devamını Gör

feyk

su bir gercekki dijital dunyanin hayatimiza girisiyle ortalama insan eski nesile gore cok daha fazla bilgiyi, veriyi isler hale geldi. tek basina bu bile her... Devamını Gör

Hulusi Baba

Eskiden Cheesepodding olsam da artık hepsini sildim kurtuldum :) Çok şükür hiç birisi değilim...