Okullar Tehlike Saçıyor: Alınmayan Önlemler Yüzünden Her Yıl 20'ye Yakın Öğrenci Hayatını Kaybediyor

 > -

Okullarda basit müdahalelerle giderilebilecek fiziki aksaklıklar önlem alınmadığı için tehlike saçıyor. Pota, istinat duvarı, okul kapısı, kale direği ya da lavabonun düşmesi gibi nedenlerle her yıl 20’ye yakın çocuğun okullarda hayatını kaybettiği, 2000 civarında öğrencinin de yaralandığın belirtildi.

Kocaeli, Derince’deki Turgutreis İlkokulu’nun 1. sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Mehmet Ali İşler, üzerine düşen demir okul kapısı nedeniyle hayatını kaybetti. Mehmet Ali’nin ölümü okulların güvenliğini yeniden gündeme getirdi.

İhmaller Zinciri Yine Can Aldı: Okulda Üzerine Kapı Devrilen Küçük Mehmet Ali Kurtarılamadı - onedio.com
İhmaller Zinciri Yine Can Aldı: Okulda Üzerine Kapı Devrilen Küçük Mehmet Ali Kurtarılamadı - onedio.com

"Ölümler görmezden gelinen küçük aksaklıklardan kaynaklanıyor"

Milliyet'ten Gökhan Karakaş'ın haberine göre, minik öğrencinin, her yıl 12 çocuğu kurbanı olduğu okullardaki fiziki sorunlar nedeniyle öldüğüne dikkat çeken Veli Derneği Başkanı İlknur Bahadır, güvenlik denildiğinde polisiye tedbirlerin akla geldiğine işaret ederek, “Oysa elimizdeki rakamlar ölümlerin eşyalardan ve görmezden gelinen küçük aksaklıklardan kaynaklandığını gösteriyor. Basına yansımayan vakaları da katarsak yılda 20 çocuğumuz temel eğitim hakkından faydalanmak için gittiği okulda güvensiz ortam nedeniyle ölüyor. Bu çok ciddi bir sorun olarak ele alınmalı” dedi. Yılda 2000 çocuğun da tedbirsizlik nedeniyle yaralandığını söyleyerek, şu tespitlerde bulundu:

"Son yıllarda okulların ayrılmasıyla sorunlar arttı"

“Potaların devrilmesiyle, dolapların düşmesiyle, kapı sıkışmalarıyla ya da pencereden düşmeyle kaybettiğimiz çocukları geri getiremeyiz. Ama önlem alarak güvenli şekilde okumalarını sağlayabiliriz. Son yıllarda okulların ayrılmasıyla sorunlar arttı. İlkokulların ortaokula ya da liseye dönüştürülmesi çocukların yapısına uygun olmayan yerlerde, yaşına göre tasarlanmayan binalarda eğitim görmelerine yol açtı. Pencereden ya da korkuluklardan düşme olaylarındaki artış bunu gösteriyor. Merdiven boşluklarına ağ gerilmesini önermiştik, çoğu okulda uygulanmasını yerinde buluyoruz. Kontrol edilemeyen kapı çocukları sıkıştırarak ciddi yaralanmaya yol açabiliyor. Spor alanlarındaki kale, pota ve direkler sabitlenmediği için devrilebiliyor. Merdiven korkulukları, pencereler, bahçe duvarları ve merdiven boşlukları, asansörler tehlike saçıyor. Okul çevresinde açılan kuyu ya da çukurlar doldurulmadığında tehlike sürüyor. Okulu çevreleyen istinat duvarları şiddetli yağış sonrasında kayabiliyor. Sağlam yapılmayan çatılar, rüzgâr veya yağışlarda çökebiliyor. Islak bırakılan zeminlerde çocuklar oynarken yaralanmalar olabiliyor, elektrik tesisatlarının açık bırakılması çarpılmalara neden oluyor. Dolap gibi devrilebilecek eşyaların sabitlenmemesi, okul servislerinin güvenlik şartlarını yerine getirmemesi, okul bahçelerinin otopark, yangın merdivenlerinin depo olarak kullanılması tehlikeyi arttırıyor.”

Efe’nin ardından değişiklik yok

Maltepe’deki Dumlupınar İlköğretim Okulu’na giden 6 yaşındaki oğlu Efe Boz’u lavabo düşmesi sonucu kaybeden Nurdan Boz da, “8 yıldır tek mücadelemiz okullarda fiziksel yetersizlikler nedeniyle çocukların ölmemesi içindi. Ankara’ya yürüdük, imza topladık, her kapıyı çaldık. Okullar çocuklar için güvenli yerler haline getirilsin istedik. Güle oynaya gittikleri okullardan sapasağlam dönsünler istedik. Halen çocuklar basit tedbirsizlikler nedeniyle ölüyor. Mehmet Ali’nin ölümü de Efe’nin ölümü gibi bir anne babanın meselesi değil, toplumun çözmesi gereken sorun” dedi.

Mehmet Ali'nin yaşamına mâl olan demir kapının rayı yerinden çıkmasına rağmen kullanılmış

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan ise, Mehmet Ali’yi öldüren demir kapının raylarında sorun olduğunu ve yerinden oynamasına rağmen kullanılmaya devam ettiğini belirterek,“Demir kapının raylarından çıktığı ama önlem alınmadan kullanılması bu ölümü getirdi. İncelenmesini istiyoruz. Okulların fiziksel güvenliğini daha çok konuşmalı" diye konuştu.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraKocaelianne
Görüş Bildir