Öğrenciler "#Haydarpaşayıkoru"maya Kararlı

 > 
120PAYLAŞIM

 Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi'nde öğrenim gören öğrenciler soruyor: "Yerleşkede eğitim almakta olan öğrencilerin akıbeti nedir? Düzenlemeden sonra tasarıda belirtilenin dışına çıkılması halinde bu alanın özelleştirilmesi söz konusu olursa üniversitenin tutumu ne olacaktır?"

Kasım ayında TBMM’den geçen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) yasası tarihi binasıyla ünlü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Yerleşkesi için tehlike yaratıyor. 

Eczacılık ve Hukuk fakültelerinin bulunduğu Haydarpaşa Yerleşkesi'nde öğrenciler, geçen hafta "#haydarpaşayıkoru" ismiyle imza kampanyası başlattı.

TÜSEB'e bağlı kurulacak Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'yle ilgili olan ve Meclis'te bekletilen yasa tasarısının 35. Maddesinde, "Mekteb-i Tıbbıyye-i Şâhâne adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne tahsis edilmiştir" deniyor.

soL Portal'dan Serdar Nazım Yüce'nin haberine göre ne Sağlık Bakanlığı, ne de Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nden, şimdiye kadar konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi. Bu da yerleşkede öğrenim gören yaklaşık 10 bin öğrencinin bir anda okulsuz kalması anlamına geliyor. Çünkü Haydarpaşa'ya en yakın kampus olan Göztepe'nin de kapasite sorunu var ve Haydarpaşa'daki öğrencilerinin buraya taşınması olanaksız. Birkaç sene öncesine kadar kışla olarak faaliyet gösteren ve Marmara Üniversitesi'ne devredilen Maltepe'deki arazideki inşaatsa sürüyor. Ayrıca Haydarpaşa'nın Sağlık Bakanlığı'na devredilmesi uzun yıllara yayılsa bile bu durum, 10 bin öğrenci için Kadıköy'den taşınıp Maltepe'ye yerleşmek gibi bir külfet çıkartıyor. 

Rektörlüğün kendilerine bilgi vermesi gerektiğini savunan öğrenciler, hazırladıkları dilekçelerle Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'ne ve kampüste bulunan dekanlıklara başvuruda bulundu. Bilgi edinme hakkının ihlal edilmemesini isteyen, konu hakkında kendilerine ve akademisyenlere bütünlüklü bir açıklama yapılması gerektiğini vurgulayan öğrenciler, dilekçelerinde "Bu düzenleme hangi vadede yapılacak ve uzun vadede ne gibi sonuçlar doğuracaktır? Düzenleme sonucunda yerleşkede eğitim almakta olan öğrencilerin akıbeti nedir? Düzenlemeden sonra tasarıda belirtilenin dışına çıkılması halinde bu alanın özelleştirilmesi söz konusu olursa üniversitenin tutumu ne olacaktır?" diye sordu.

Tıbbiyeden, Üniversiteye Haydarpaşa

Kurulacak Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne devredilecek Haydarpaşa'daki bina, Türkiye'nin ilk modern tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne için inşa edildi. Bina, tıp alanındaki çalışmalar için olduğu gibi kadınların toplumsal yaşama katılmasında da önemli bir yere sahip. Türkiye'de tıp biliminin gelişimine büyük katkı sağlayan Profesör Besim Ömer Akalın'ın girişimiyle tıbbıyeye kız öğrencilerin kaydedilmesi ve bu sayede Türkiye'nin ilk kadın doktorlarının yetişmesine Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne olanak sağladı. 1933 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildikten sonra, 1983 yılında Marmara Üniversitesi'ne tahsis edilinceye kadar bu binada eğitim veren Haydarpaşa Lisesi'yse geleneği sürdürmüş, siyasetten sanata, birçok alanda topluma yön vermiş onlarca ismi yetiştirdi.

Serdar Nazım Yüce | SoL

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir