Obama'dan Erdoğan'la Görüşme Öncesi Türkiye Mesajı

 > 
25PAYLAŞIM

ABD Başkanı Obama'dan G20 Zirvesi'nde yapılacak ikili görüşme öncesi Türkiye ile ilgili  değerlendirme geldi.  Obama, Türkiye ile güvenlik ilişkilerimizde bir düşüş yaşamadık, Türkiye güçlü bir NATO üyesi olmaya devam ediyor. Önemli bir ortak. Ülkelerinde siyasi bir deprem atlattıkları şüphesiz bir gerçek. Şimdi yeniden yapılanmaları gerekiyor ve bunu nasıl yaptıkları önemli olacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama G-20 zirvesi çerçevesinde Pazar günü Çin’de bir araya gelecek. Gündemdeki ağırlıklı konulardan biri Cerablus operasyonu ve PYD olacak.

Erdoğan ve Obama 4 Eylül'de Bir Araya Gelecek - onedio.com
Erdoğan ve Obama 4 Eylül'de Bir Araya Gelecek - onedio.com

Yola çıkmadan önce Obama'ya önceki taahhütlerini hatırlatan Erdoğan'ın, PYD ile ilgili Türkiye'nin uyarılarını Çin'de bir kez daha Obama'ya iletmesi bekleniyor.

Görüşme öncesinde CNN International, Başkan Obama'nın Fareed Zakaria'ya verdiği mülakatın bir bölümünü yayınladı.

Türkiye ve 15 Temmuz hakkındaki soruları yanıtlayan Obama, darbe girişiminden sonra iki ülke arasındaki güvenlik konulu ilişkilerde azalan bir etki görülmediğini söyledi.

Obama, "Türkiye güçlü bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor. Tabii ülkelerinde siyasi ve mülki bir deprem yaşadıkları gerçeğinden kimsenin şüphesi yok. Şimdi yeniden yapılanmaları gerekiyor ve bunu nasıl yaptıkları önemli olacak. Göstermek istediğimiz şey Türk halkını desteklediğimiz. Eğer attıkları adımların uzun dönemli çıkarlarına ve ortaklığımıza aykırı olduğunu düşünürsek, her iyi dostun yaptığı gibi onlara dürüstçe geri bildirim yapmak istiyoruz" diye konuştu.

IŞİD’le mücadelede Türkiye ile birlikte çalıştıklarını hatırlatan Obama, "Türkiye bölgede birçok konuda önemli bir ortağımız" ifadesini kullandı.

CNN Türk ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir