O Anları Kamerayla Kaydettiler: Fas'ta İki Kadın Turist 'Teröristler Tarafından' Vahşice Öldürüldü

3.5bPAYLAŞIM

Fas'ta iki İskandinav gezginin teröristler tarafından öldürülmesinin ardından polisler tüyler ürperten baş kesme videosunda IŞİD bağlantılarını araştırıyor.

Ayrıntılar The Sun kaynaklı haberimizde:

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8021866/mo...

24 yaşındaki Louisa Verterger ve 28 yaşındaki Maren Ueland çıktıkları yürüyüş tatilinde şüphelilerin sadece 550 metre ileride pusuda beklerken görülmelerinin ardından bıçaklandı ve başları kesildi.

Louisa Jespersen (fotoğrafta) ve arkadaşı Maren Ueland, Fas'ta uzak dağlık bir bölgede kamp yaparken öldürüldü.

Bu sabah ise Danimarkalı yetkililer yaptıkları açıklamada internette yayılan ve iki kadının öldürüldüğünü gösteren videonun gerçek olduğunu bildirdiler.

Olayla bağlantılı olarak dört adamın tutuklanmasının ardından Rabat başsavcılığı tutuklananlardan en az birinin bir terörist grubuna üye olduğunu doğruladı.

Korkutucu video bir adamın mutfak bıçağı ile çığlık atan bir kadının boğazını kesişini gösteriyor. Video süresince failler gerçekleştirdikleri zulümü Suriye'de yaşanan Batı kaynaklı bombalamalarla bağdaştırırken, "Bu Suriye için, işte tanrılarınızın kafaları." dedikleri duyuluyor.

Şu ana kadar edilinilen bilgiler şöyle:

  • Atlas Dağları'nın eteğinde kamp yapan iki turist çadırlarında öldürüldü.

  • Pazartesi günü Fransız yürüyüşçüler tarafından katledilmiş bedenlerin bulunmasının ardından polis şüpheliler için arama başlattı.

  • Salı günü bir, perşembe ise üç kişi tutuklandı.

  • Fas, Norveç ve Danimarka'daki dedektifler halen internette yayılan videonun gerçek olup olmadığını inceliyorlar.

  • Gerçekliği kanıtlanmamış durumdaki videoda, katil oldukları iddia edilen kişilerin, hareketlerinin acımasızlığını Suriye'deki Batı kaynaklı bombalamalarla bağdaştırdıkları duyuluyor.

  • Öldürülen öğrenciler açık hava aktiviteleri ve kültürel rehberlik okuyorlardı ve Fas'a bir ay sürecek özel bir tatil için gitmişlerdi.

CCTV kameraları aracılığıyla alınan görüntülerde ise üç figürün (sol üstte) Cumartesi gecesi kadınların kamp alanının yakınına konuşlandıkları görülüyor.

Bir Norveç gazetesinin kullandığı kaynağın sözlerine göre dört şüpheli de IŞİD'e bağlılık yemini etmiş durumda.

Faslı yetkililer ise daha önce cinayet olaylarına terör olayıymışçasına yaklaştıklarını açıklamıştı.

Norveçli Maren ve Danimarkalı öğrenci Louisa, Afrika'nın en yüksek zirvesi Toubkal Dağı'nın eteklerindeki popüler bir turist destinasyonu olan olan Imlil kasabasının yakınlarında kamp kurduklarında bir ay sürecek bir tatildelerdi.

Pazartesi sabahı, Fransız yürüyüşçüler kurbanlardan birinin cansız bedenini çadırın içinde, diğerini ise dışarıda buldu.

İçlerinden biri başı kesilmiş haldeyken diğeri ise ciddi bir boğaz yarasına sahipti.

Şüphelilerin fotoğraflarını yayınlayan polisler şu ana kadar dört kişiyi tutukladı.

Saldırganların hepsinin Marakeşli olduğu düşünülüyor.

İddiaya göre IŞİD'e bağlılık yemini etmiş durumdalar.

Vg.no'nun haberine göre kadınların yürüyüşe çıkmadan önce Marakeş'in merkezindeki ucuz bir otelde bir hafta konaklamış olması şehirden beri takip edilmiş olmaları şüphesini artırdı.

Otel çalışanlarının iddialarına göre Maren ve Louisa, diğer üç kız arkadaşlarıyla birlikte kalıyorlardı ve dağ yürüyüşüne çıkmadan önce yerli bir adamla görülmüşlerdi.

Bu sırada yerel halk üç "evsiz" adamın kızların yakınında kamp yaparken görüldüğünü iddia ettiler.

Bir otel yöneticisi "Üç evsiz adam Marakeş'ten geldi ve kızların çadırının hemen yanına çadır kurdular. Üç adam buralı değillerdi." dedi.

"Cesetleri biz bulduk... Çok korkunçtu."

Bir kadın kız arkadaşıyla sabahın erken saatinde çıktıkları yürüyüşün tadını çıkarırlarken kesilmiş cesetleri nasıl bulduklarını anlattı. Norveç gazetesi Vg.No'ya konuşan kadın şöyle dedi:

"Kız arkadaşımla tatildeydik ve küçük bir yürüyüşe çıkıyorduk.
"9:15'te başladık ve Imlil'den yaklaşık bir saatlik yürüyüş mesafesinde düzlüğe vardık.
"Bir çadırı, açık olduğunu ve iki kızı gördük.
"Çok korkunçtu. Paramparçalardı.
"Imlil'de gördüğümüz herkesi oraya gitmemeleri için uyardık. Bizim gördüklerimizi daha fazla kişi görsün istemedim,
"Çok büyük bir şoktu, bütün gün bunu düşünüyoruz. Bu olay, hayatta neyin önemli olduğunu düşünmenize neden oluyor.
"Yaşamak ve mutlu olmak için mutlu olmak. Ailelerine baş sağlığı diliyorum ve umuyorum ki bu olay hemen çözülür."

Polisler dört şüpheliden üçünün fotoğrafını yayınlarken isimlerini doğrulamadı.

Norveç Dışişleri Bakanlığı'ndan Morten Bøås ise cinayetlerin yerleşik terörist gruplarının işi olmasının çok da mümkün olmadığını söyledi.

Aftenposten.no'ya konuşan Bøås, adamların IŞİD'den etkilenmiş ya da internet aracılığıyla radikalleşmiş olabileceklerini düşündüğünü söyledi.

CCTV kameralarının adamları kadınların uyuduğu yerden 550 metre ileride kamp yapıp, gece 03:00'da alandan ayrılırken kaydetmesinin ardından, adamların ikiliye saldırmadan önce onları uyurken izlemiş olabilecekleri de varsayımlar arasında.

Daha önce yayınlanan raporlara göre polisler suçun ardında muhtemel bir cinsel saldırı olması ihtimalini araştırıyorlar. Hırsızlık ise ihtimaller arasında değil, çünkü kurbanların eşyalarına dokunulmamış.

İddiaya göre kendi çadırlarını geride bırakarak kaçan suçlulardan birinin unuttuğu kimlik polisler tarafından bulundu.

Fas Dünya Haberleri'ne konuşan bir kaynak "Şüpheliler cinayetin gerçekleştiği alanda kamp yapıyorlardı." dedi. "Şahitler gece bir grubun kamp alanına gittiklerini gördü."

Cesetleri bulan Fransız turistlerin polislere haber vermesinin ardından, bir şüpheli salı günü, üç şüpheli de perşembe günü tutuklandı.

Maren ve Louisa'nın çadırlarında ölü bulundukları alan.

Maren'in annesi Norveç kanalı NRK'ye kızının "sıcakkanlı ve ilgili" olduğunu söyledi: "Onun önceliği güvenlikti. Kızlar bu geziye çıkmadan önce bütün önlemleri almışlardı."

Kadınların ikisi de Güneydoğu Norveç Üniversitesi'nde "açık hava aktiviteleri ve kültürel rehberlik" öğrencisiydi.

Üniversitenin internet sitesinde yayınlanan yazı ile ailelere baş sağlığı dilenirken Fas'a bir aylık tatil için gittikleri yeniden doğrulandı.

İki kadının öldürüldüğü Toubkal Dağı'nın eteklerindeki Imlil kasabasının yerel halkı ise böyle görüntülendi:

Dünya basınında büyük yankı uyandıran olayın ardından anma törenleri yapıldı:

Doğa Yürüyüşü İçin Fas'a Gitmişlerdi: Vahşice Öldürülen İki Turist Üç Ülkede Anıldı - onedio.com
Doğa Yürüyüşü İçin Fas'a Gitmişlerdi: Vahşice Öldürülen İki Turist Üç Ülkede Anıldı - onedio.com

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berat-ayaz

Bu adamlarin musluman olduguna ne kadar inandiniz? Kendi dininizi sorgulamadan bi kurani kerimi bi tam okuyun iki ayet okuyup gelmissiniz bir filmi birinci bolumu izlemeden sezon finalini izlemeye benzer bu dedikleriniz.ULKEMDE BU KADAR SALAK INSAN OLDUGUNU BILMIYORDUM

mehmet-mumcu

ağlamayın sızlanmayın gerçek islam buuuuuuuuu okuyun sorgulayın arastırın o zaman hak vereceksiniz

dutdibi

islamiyet eğer gerçekten yaşansa en güvenli topraklar müslüman ülkeler olur

mehmet-mumcu

:D:D gerçek islam zaten bu olayın içinde .demek ki sen ne kuranı ne de islam tarihini hiç sorgulamadın

huseyin-aslan10

islamiyet kes diyor zaten islamiyetin ne oldugunu bilmiyorsun aç bir oku kuranı neler emrediyor. cihat etmeyen hiç kimse cenete giremez diyen kuran. vurun boyunlarini diyen kuran. kafirleri nerde bulursan ödürün diyen kuran. daha binlerce var... islam bir sadist dinidir

zeynal-tastan

lan zibidi..... sen ne anlarsın kur'an-ı kreimin melinden .. sen kaçtane tefsir, kelam,akait okudun da burda klavye delikanlığı yapıyorsun ataist.

serkan-cetin5

Sovyetler dağılmadan önce batının düşman ilan ettiği, dağıldıktan sonra da Margaret Thatcher gibi isimlerle İslam'ın dile getirilerek yeni düşman ilan edildiği bir dünyada, iki tane caninin proje bir örgüt adına işledikleri cinayetten yola çıkıp genelleme ile tüm Müslümanları aynı kefeye koymak tamamı ile saçmalıktır. Egemen güçler hele de Amerika İngiltere gibi güçler daima kendilerine yapay düşmanlar yaratırlar ve yarattıkları sürece güçlü kalırlar. Yaratılan düşman ve bu düşman üzerine oluşturulan algının esiri olmuş kitlelerde tamamen istem dışı ne yazık ki egemen güçlere hizmet eder. 2 masum insanın katledilmesi ile hiç bir şey yücelmez yüceltilemez, ne yazık ki bunu ayırt edemeyecek kadar cahil ve rezil insan görünümlü cani de cehaletin esiri olarak yaşayıp bu rezilliğe imza atmıştır.

okuzebakantren

''bunlar tam da kuranın dediğini yapmış'' diye fikir sıçmış gene bazıları.kuran savaş ayetleri dışında öldürmeyi yasaklar.iki tane savunmasız kadını öldürmek kuranın hangi ayetinde emredilmiş acaba?kafir gördünmü öldür diyen bir ayet yok.onlar seninle savaşmadıkça onlarla savaşma der ayetler.savaşsan da aşırı gitme der.emin olun kuran gidin öldürün cennet garanti dese bugün elinde kılıç kelle avına çıkacak çok müslüman olurdu dünya üzerinde.işte o zaman o bi taraflarınızdan uydurduğunuz bunlar bizi yakaladığı yerde keser mavralarınız gerçek olurdu.bu arada her sakallı haberine iştahla saldırıp müslümanım diyen herkese akla gelebilecek her türlü aşağılamayı huy edinmiş sıçmık zibidilerin gerçek hayatlarında nasıl birer insan müsveddesi olduklarını ciddi anlamda merak ediyorum.mesela allaha kitaba ağız dolusu küfür eden ibne kılıklıların .insan öldürülür kuran dedi,tecavüz edilir kuran dedi.lan bi siktirin gidin amk.anasını babasını sorsan dünyanın en iyi insanları benim anam babam der.git bak onlar da müslümandır.bu yorumları yazıp kendi ailesindeki müslümanların yüzüne nasıl bakıyor bu iğrenç yaratıklar acaba?

mehmet-mumcu

islam tam olarak buuuuuuuuuu

zeynal-tastan

lan zibidi sen kımsin ki ahkam kesiyorsun

Görüş Bildir