Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Norveç'e Yerleşmek İçin Bir Neden Daha: Bisiklet İçin Yapılmış Dünyanın İlk Yürüyen Merdiveni

 > -

Bisiklet ile seyahat etmek hem daha hesaplı, hem daha sağlıklı, hem de ekolojik açıdan zararsız. Bisikletle seyahat etmenin bu kadar avantajı olduğunu gören gelişmiş ülkeler, günümüzde vatandaşlarını bisiklet kullanmaya özendirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Birçok Avrupalı'nın gözünde, bir ülkenin gelişmişlik oranı o ülke insanlarının bisiklete binme oranıyla doğru orantılı. 

Fakat dik bir yokuş bisiklet sevdalısı bir insanı bile caydırabiliyor. Bisiklet kullananlar bilir; varacağınız yere çok az kalmışken karşınıza çıkan 30 derecelik bir yokuşun ızdırabı... Bu durumu gören Norveçli yetkililer dünyada bir ilke imza attı ve dünyanın bisikletler için yapılmış olan ilk yürüyen merdiven mekanizmasını geliştirdiler.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/bicycle-escala...

1. Aslında bu merdivenin ilk tohumları 1990'lı yıllarda atılmıştı ve bu mekanizma Trampe Asansörü olarak biliniyordu.

2. Geçtiğimiz aylarda bu teknolojiyi geliştiren mühendisler, 'CycloCable' adı verilen dünyanın bisikletler için üretilmiş ilk yürüyen merdivenini halkın kullanımına açtılar.

3. Şu ana kadar 200.000'in üzerinde bisikletçi bu merdiveni kullandı.

4. Bu yürüyen merdiveni kullanarak 150 metre uzunluğundaki dik yokuşu dertsiz tasasız çıkabilirsiniz.

5. Dünyanın bisikletler için üretilmiş ilk yürüyen merdiveni olan CycloCable, ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilgi odağı olmuş.

6. Yetkililerin açıklamasına göre, bu bisiklet asansörünün 1 metresi 2000/3000 dolara mal olmuş.

7. Maliyeti ne olursa olsun, Norveçli yetkililer bu tip asansörleri yaygınlaştırarak halkı bisiklet ile ulaşıma teşvik etmeye devam edeceklelerini söylüyor.

8. CycloCable tanıtım videosu:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmtottroglu

Bırakın şu Norveç hayranlığını.Metrolar,metrobüsler neyinize yetmiyor?Niye bisiklete binme ihtiyacı hissediyorsunuz?

neco-1.9.0.5.

Bizde hala kızları erkekleri ayrı kantinlere yollayalım !

jokeci

Amsterdam'daki 6 katlı sadece BİSİKLET KATLI PARKINI da görmenizi tavsiye ederim. Bizim ülkede bisiklet yolu yapıyorlar! öyle bir yapıyorlar ki hem kıç kadar hemde sadece 50-100 metre sürüyor o yol, üstüne birde o 50 metrelik yolda sürekli yaya çıkıyor, birde sanki sen bisiklet yolunda değilmişsin gibi yavaş sürsene yada üstümüze çıkaydın tarzı sitemli bakışlara maruz kalıyorsun. Bırakın olum bu işleri osmanlıca öğrenip tayyipin götünün kılı olmaya devam edin sizden bir bok olmaz

15101988m

ilk cümlede; "Bisiklet ile seyahat etmek hem daha hesaplı" yazıyor adamların kişi başına düşen milli geliri 100bin $ hala hesap yapıyolar, işte böyle böyle zengin oluyolar :))

mustafaustun

Bunu taa 5 yıl önce Stv ayna proğramın da gördüm yeni bir şey değil :))

Görüş Bildir