Görüş Bildir
Haberler
Nilhan Osmanoğlu: "İnönü, Ülkeye Dönmek İsteyen Hanedan Üyelerinden 'Bunun Bir Bedeli Var' Diyerek Mücevher Aldı"

etiket Nilhan Osmanoğlu: "İnönü, Ülkeye Dönmek İsteyen Hanedan Üyelerinden 'Bunun Bir Bedeli Var' Diyerek Mücevher Aldı"

Yüksel Venedik
06.02.2019 - 16:35 Son Güncelleme: 07.02.2019 - 08:26

Nilhan Osmanoğlu, katıldığı bir konferansta İsmet İnönü'nün ülkeye geri dönmek isteyen Osmanlı hanedanı üyelerinden 'Bunun bir bedeli var' diyerek mücevher aldığını iddia etti.

Olayın bir mektupta geçtiğini ifade eden Osmanoğlu, herhangi bir belge sunmadı...

İçeriğin Devamı Aşağıda

'Paris'e gelen İnönü, Türkiye'ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı ile görüştü'

'Paris'e gelen İnönü, Türkiye'ye dönmek isteyen Osmanlı hanedanı ile görüştü'

Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamit'in torunu Nilhan Osmanoğlu, katıldığı bir konferansta 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve Osmanlı hanedanı arasında geçtiğini iddia ettiği bir olayı anlattı.

Osmanoğlu, Osmanlı hanedanının Paris'te yaşadığı dönemde, şehre gelen İsmet İnönü'nün aileyi ziyaret ettiğini ve Türkiye'ye geri dönme talebinde bulunan aileye, 'Bunun bir bedeli var' diyerek mücevher aldığını iddia etti.

'Mücevherleri, daha sonra İsmet İnönü'nün eşi Mevhide İnönü'de gördük'

'Mücevherleri, daha sonra İsmet İnönü'nün eşi Mevhide İnönü'de gördük'

Osmanoğlu, aile üyelerinin bahsi geçen mücevherleri, daha sonra gazete okurken İsmet İnönü'nün eşinin üzerinde, bir gazetede gördüklerini söylediğini açıkladı.

Konuşmanın tamamı şu şekilde 👇

Gazeteci İsmail Saymaz, Osmanoğlu'nun açıklamalarına tepki gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İsmet İnönü'nün torunu Hayri İnönü, Osmanoğlu'nun iddiasına Twitter'da yanıt verdi.

İnönü Vakfı: “Cumhuriyet’e karşı yapılan bu pervasız saldırı karşısında cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz”

İnönü Vakfı: “Cumhuriyet’e karşı yapılan bu pervasız saldırı karşısında cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz”

Osmanoğlu'nun bu açıklaması sonrası İnönü Vakfı da yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kendisini II. Abdülhamit’in torunu ve Osmanlı Hanedanının temsilcisi gösteren ve bir süredir medya organlarına açıklamalarda bulunan Nilhan OSMANOĞLU adındaki bir kişi, sosyal medyada yayınlanan bir konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı ve İstiklal Savaşımızın kahraman komutanı Merhum İsmet İnönü hakkında tüyler ürpertici ve son derece çirkin iftiralarda bulunmuştur.

Peşinen belirtmek isteriz ki bu çok seviyesiz, çok gülünç ve dayanaksız iddianın mutlak surette gerçek dışı ve kötü bir iftiradan ibaret olduğunu belirtmekle yetinmek istiyoruz. Bunun ötesinde savunmaya geçmenin, müfterinin planladığı amacına hizmet edeceğini değerlendirmekteyiz.

Bilindiği üzere son dönemlerde, tarihimize mal olmuş ve Cumhuriyet tarihimizin mümtaz bir değerine dönüşmüş Merhum İsmet İnönü’ye karşı, sistemli şekilde bir iftira ve saldırı kampanyası yürütülmektedir. Bu kampanyaya kimi zaman, ülke yönetiminde önemli mevkileri işgal etme konumunda bulunan bir takım siyaset adamlarının öncülük ettikleri de ibretle ve pek tabii üzüntüyle gözlemlenmektedir.

Oluşturulan mevcut sosyal/siyasal konjonktürden feyiz ve cesaret alan bu ve benzeri saldırılar, İnönü ile birlikte esasen İnönü üzerinden Cumhuriyetimizi, Cumhuriyetin kuruluş değerlerini ve Atatürk’ü karalama ve gözden düşürme örtülü amacını taşımaktadır. Bu son saldırının, kendisini Osmanlı Hanedan üyesi olarak gösteren bir kişiden gelmesi, bu bakımdan ayrıca düşündürücüdür.

Bu çirkin iftiranın medya organlarında dolaşıma girmesinin ardından, çok sayıda duyarlı yurttaşımız, Vakfımızı arayarak, elektronik yazı göndererek, konunun yargıya taşınmasını istemektedirler.

Bilinmelidir ki şu ana kadar buna benzer birçok saldırıya ilişkin tarafımızca konu yargı organlarına intikal ettirilmiştir. Biz aynı kararlılıkla, ağır hakaret içeren bu iftirayı da elbette en kısa zamanda yargıya götüreceğiz. Bunun yanında, elinde hiçbir delil ve dayanak olmadığı ve olamayacağı halde, tarihi şahsiyetlere ve Cumhuriyet’e karşı pervasızca gerçekleştirilen bu saldırı karşısında, hamiyet sahibi Cumhuriyet Savcılarını da görevlerinin gereğini yapmaya çağırıyoruz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mücevher iddiası, sosyal medyanın da konuşulan konuları arasında...

Konu Ekşi Sözlük'ün de gündeminde...

Konu Ekşi Sözlük'ün de gündeminde...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
870
328
91
52
37
24
11
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?