NFT Furyası Tam Gaz Devam Ediyor! Dudak Uçuklatan Fiyatlara Satılan Dünyanın En Pahalı Kripto Sanat Eserleri

0PAYLAŞIM

NFT Dalgası Sanat Eserlerine de Vurdu...

Peki Nedir Bu NFT? NFT, non-fungible token açılımına sahip tam Türkçe karşılığı bulunmayan ancak “değiştirilemez para-çip” olarak kullanılan bir varlık. NFT’ler değiştirilemez ve benzersizdirler dolayısıyla NFT yerine geçen bir şey bulunmamaktadır. NFT aracılığıyla pek çok dijital sanatçı, müzik grubu ve daha önce ücretsiz olan dijital ürünler kendilerine maddi gelir kaynağı buldu.

 Not: Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir Yatırım Tavsiyesi içermemektedir.

Kaynak: 1 2 3 4

590 Milyon Dolar Değerindeki Nyan Cat

media.giphy.com

Nyan Kedi isimli eser 300 Ethereum’a (ETH) yani tam olarak 590 bin dolara satıldı. Bu kedi uzay boşluğunda arkasında gökkuşağı bırakarak ilerleyen hayali temalı bir üründür. Bu eserde bulunan figürler birbirinden bağımsız gibi görünse de aslında bir nokta da birleşmekteler. Kedinin üstünde bulunan reçelli ekmek,
ekmeğin hep reçelli kısmının yere düşmesi olayından, kedilerin de düştüklerinde
hep dört ayak üstünde kalması ve bunlar birleştirilerek uzayda uçan bir hal alır.

777 Bin Dolara Satışı Gerçekleşen “The Complete Mf Collection”

Beeple olarak tanınan kripto sanatçısı Mike Winkelmann’ın NFT şeklinde üretilen MP isimli koleksiyonundaki bütün eserler 777.777,77 dolara (böyle yazınca daha çok dudak uçuklatıyor) satılır. Bu listenin en ilginç ürünü bu eser olabilir çünkü sanatçının imzası bulundurarak NFT somutlaştırılır ve bu somutluğa sanatçının saç teli de dahil...

888 Bin ABD Doları Değerindeki “Hairy”

Müzisyen Steve Aoki, Antoni Tudisco ile iş birliği yaptığı “Hairy” isimli müzik video NFT şeklinde satışa çıkarılarak 888,888,88 dolara satıldı. Bu satış ile dünyanın en pahalı single’ı olarak kayda geçti. Aoki ve Tudisco’nun bu müzik videolarında şarkıyla birlikte dans eden mavi – mor bir figür bulunmakta. Bu videoyu satın alan isim ise T-Mobile’ın eski Ceo’su John Legere oldu.

1 Milyon Dolara Satılan “Not Forgetten, But Gone”

Sanatçı WhIsBe tarafından yapılan ve 16 saniyelik dans eden bir altın versiyonlu oyuncak ayının bulunduğu müzik video, Nifty Gateway’de (NFT platformu) 1 milyon dolara satıldı. WhIsBe tarafından aynı platformda farklı türde ayıların bulunduğu NFT’lerin de satışı yapılmakta.

“Auction Winner Picks Name” Adlı Eser 1,33 Milyon Dolar Niteliğinde

twitter.com

Elektronik müzik sanatçısı olan 3LAU, NFT dünyasına giriş yaparak Slimesunday ile olan iş birliği sayesinde büyük bir kazanç sağladı. Bu şarkının özelliği ise NFT’nin satın alan kişiye şarkıya isim verme hakkını tanıması oldu. İsimlendirme hakkında ise henüz bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

1,54 Milyon Dolar Değerindeki “Cryptopunk #6965”

CryptoPunk isimli sanatçının bu figürü 19 Şubat’ta satışa sunulduğunda en yüksek üçüncü CryptoPunk satışını gerçekleştirir. Bu, şapkalı bir erkek figürü içeren bir fedora (özgür Linux yazılımı ile oluşturulan eser topluluğu) bir eserdir.

2,9 Milyon Dolar Değerindeki Şaka Gibi Tweet

twitter.com

NFT tarafından, Twitter’ın CEO’su olan Jack Dorsey’in ilk tweeti satışı gerçekleşti. Tweeti satın alan isim ise Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi oldu. “Twttr’imi şimdi kuruyorum” yazılı tweetten elde edilen kripto para ise Afrika’ya yardım yapan Give Directly isimli kuruma aktarılacağı açıklandı.  Eğer kripto paranız ile tweet satın alma fikriniz var ise Nusret'in de tweetleri satışta :D

“Crossroad” Adlı Çalışma 6,6 Milyon Dolar Değerinde

Beeple’ın "Crossroad" isimli çalışması dijital sanat platformu olan Nifty Gateway
aracılığıyla 6,6 milyon dolara satıldığı twitter üzerinden duyurulur. Bu NFT,
anti-Trump mesajı içermektedir. Arka plan da Trump’a benzetilen birisi yatmakla
birlikte üzerindeki “loser” yazısı da dikkatleri iyice çekmektedir.

7,6 Milyon Dolar Ederindeki CryptoPunk’un #7804 – #3100 İsimli Avatarları

Yetenekli sanatçı CryptoPunk’un, pipolu ve bandanalı karakterleri tüm zamanlar içinde en iyi iki satışı yapmıştır. Aynı sanatçının şapkalı erkek figürü de çok satılanlar listesinde yer almakta.  #7804 pipolu erkek karakteri temsil ederken #3100 bandanalı figürü temsil etmekte ve pipolu figür 7,6 milyon dolara satılırken bandanalı figür ise 7,58 milyon dolara satılmıştır.

69 Milyon Dolara Mal Olan “Everydays: The First 5,000 Days” İsimli Eser

Kripto sanatçısı Beeple, Everydays: The First 5,000 Days isimli eseriyle bugüne kadar en yüksek değere sahip olan NFT satışını yaparak 69 milyon dolar kazandı. Sanatçının bu eseri, Londra’da bulunan Christie's Müzayede Evi'nde satıldı. Formatı jpg olan bu eserin özelliği 5 bin parçanın bir derlemesi oluşudur.

Siz de Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum, Ripple, ChainLink, Tether ve birçok farklı kripto para alım satım işlemlerinizi Narkasa aracılığı ile yapabilirsiniz!

Narkasa ile kolayca Bitcoin alıp satmak için tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir