New York'un Kalbinde 'Terör Saldırısı Girişimi'

 > -

New York'ın Manhattan bölgesinde, Port Authority otobüs terminali yakınlarında bir patlama gerçekleşti. Yaralananlar olduğu ve bir şüphelinin gözaltına alındığı duyuruldu. New York metrosunun A,C ve E hatları boşaltıldı. Hürriyet New York muhabiri Razi Canikligil, bunun bir intihar saldırısı olduğunu ve patlamanın "kısmen" gerçekleştiğini aktardı. İlerleyen saatlerde New York polisi, olayın terör bağlantılı olduğunu ve saldırganın 27 yaşında Akayed Ullah olduğunu açıkladı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise patlamanın bir "terör saldırısı girişimi" olduğunu ifade etti. 

Saldırı, yerel saatle 06.30'da Times Meydanı ve Port Authorithy otobüs terminali yakınındaki metro istasyonunda yaşandı.

Patlama sonrası olay yerine polis ekipleri ve itfaiye sevk edildi.

New York polisinin Twitter adresinden yapılan ilk açıklamada "NYPD, 42. Cadde ile 8. Cadde'deki kaynağı bilinmeyen patlamaya müdahale ediyor. A, C ve E metro hatları tahliye ediliyor. Bu ön bilgidir. Daha fazla bilgi geldikçe paylaşacağız" dendi.

📷 Fox

New York itfaiyesi ise 4 yaralı olduğunu açıkladı.

WABC polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Port Authority'deki bir yeraltı geçidinde muhtemelen bir boru tipi bombanın infilak ettirildiğini belirtti.

Hürriyet gazetesi New York muhabiri Razi Canikligil ise bunun bir intihar saldırısı olduğunu, patlayıcının "kısmen" patladığını aktardı.

Patlama anına ilişkin bu görüntü paylaşıldı 📹

Saldırı anı başka bir açıdan kameralara böyle yansıdı 👇

Polis, saldırganın 27 yaşında Akayed Ullah olduğunu açıkladı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise patlamanın bir "terör saldırısı girişimi" olduğunu söyledi.

Olay yerinde yaptığı basın açıklamasında De Blasio, güvenlik güçlerinin hızla müdahale etmesi sonucu can kaybı yaşanmadığını ve an itibariyle başka terör faaliyetinin bulunmadığını söyledi.

De Blasio terör girişiminin iki metro istasyonu arasındaki tünelde düşük teknolojili bir düzenekle yapıldığını vurguladı.

Port Authority, ABD'nin en büyük otobüs terminali.

Yaklaşık 1 ay önce New York'ta Özbekistan asıllı bir kişi kiralık kamyonla 8 kişiyi öldürmüş, saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

New York'ta Terör Saldırısı: '8 Kişi Hayatını Kaybetti' - onedio.com
New York'ta Terör Saldırısı: '8 Kişi Hayatını Kaybetti' - onedio.com

Reuters, BBC ve RT

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIŞİDİntiharPolisTerörTwitterolaytahliye
Görüş Bildir